Družstvo mužů je tvořeno převážně dorosteneckými a juniorskými odchovanci Slavie. Do závodu vstupovalo již s přídělem devatenácti bodů, o které se postarali chodci havířovského oddílu. Konkrétně na trati 10 km skončil na třetím místě Vít Polášek, pátý Jakub Zecha a šestý došel do cíle Richard Chmelík.

Jako by výborný bodový základ havířovské borce namotivoval k výkonům na hranici svých možností. Ve sprintech předvedl solidní výkon Matěj Linhart, který v běhu na 100 m skončil devátý v osobním rekordu 11,21 s. Matěj běžel i překážkový běh na 110 m, kde si doběhl pro páté místo. Překážek se zúčastnil i Filip Bartoš, ale skončil těsně za místem, které by znamenalo body. Chuť si ale spravil v běhu na 400 m překážek, kde obsadil výborné čtvrté místo. Na stejné trati doběhl pátý Ludvík Salamon a šestý Michal Broda, oba z Karviné, kteří nově za havířovský klub také startují.

Největší přísun bodů v Uherském Hradišti zaznamenal Lukáš Ožana, který bude i letos patřit mezi lídry a tahouny družstva mužů. Tento devatenáctiletý junior a několikanásobný medailista z MČR vyhrál běh na 800 m v dobrém čase 1:57,08 min. a dobrý výkon přidal i v běhu na 1500 m, kde mu za čas 4:05,14 min. patřilo místo třetí. Součástí kvalitního běhu na 800 m byl i Ludvík Salamon, který obsadil pěknou pátou příčku.

O body bojovali nejen běžci na dráze, ale také havířovští vrhači. V hodu kladivem (7,26 kg) obsadil třetí místo Radim Štefek a místo desáté Tomáš Chmelík.

Další v pořadí následoval závod ve vrhu koulí (7,26 kg). Radim Štefek se sice v závodě dlouho hledal, ale nakonec vydřel pěkné čtvrté místo. Šestý skončil Rostislav Kyzlink a patnáctý Tomáš Chmelík.

Poslední vrhačskou disciplínou byl hod diskem (2 kg). Tady si vedl skvěle Rostislav Kyzlink, který se přetahoval o vedení, ale nakonec skončil na i tak výborném druhém místě. Dobré pokusy měl i Tomáš Chmelík, který skončil šestý. Slušné představení předvedl i čtyřicetiletý veterán v družstvu Havířova Radim Štefek, který obsadil deváté místo.

Nicméně na dráze se opět děly věci a havířovští atleti sbírali body jako na běžícím páse, což bylo pro většinu přítomných hodně překvapivé.

Další disciplínou, kterou si havířovští atleti notně pomohli, byl běh na 400 m. Místo čtvrté zde obsadil Filip Kotásek v čase 50,51 s, šestý skončil Jiří Korejz za čas 50,87 s a osmá příčka patřila Marku Sechrovi. Zastoupení měli slávisté i na dvoustovkách, kde zaznamenali své letošní nejlepší výkony, ale k bodům to nevedlo. Jediný vybojoval Filip Kotásek.

Havířované obsadili i technické disciplíny. „V těch nám soupeři v minulých letech pravidelně bodově odskakovali, protože jsme nebyli schopni mít zde kvalitní zastoupení," vysvětlil předseda klubu Ivo Polášek.
Ve skoku dalekém obsadil páté místo v osobním rekordu 665 cm Jakub Bystroň, devátý skončil Dominik Huták za výkon 640 cm. Dominik Huták se zaskvěl hlavně v trojskoku, kde skočil necelých třináct metrů a obsadil pátou příčku. Devátý zde skončil Jakub Bystroň a na místě jedenáctém byl Marek Witoszek.
Ve skoku o tyči skončil šestý Daniel Přeček a body sbíral Havířov i ve výšce, kde byl sedmý Dominik Huták a třináctý Marek Witoszek.

Průběžně držel Havířov senzační třetí místo, a tak závěrečné štafety slibovaly neuvěřitelné drama.
V krátkém štafetovém běhu na 4x100 m postavil Havířov dvě štafety. Štafeta A ve složení Linhart, Korejz, Kotásek a Sechra doběhla do cíle jako vítězná v čase 44,97 s. Štafeta B bohužel ulila start a do cíle se nepodívala.

Rovněž ve štafetách na 4x400 m složil Havířov dva běhy. Štafeta A ve složení Ožana, Broda, Korejz, Kotásek doběhla v dramatické koncovce na skvělém druhém místě v čase 3:31,8 min. Štafeta B ve složení Salamon, Přeček, Bartoš, Linhart doběhla také do cíle, a to na výborném osmém místě.

Po poslední soutěžní disciplíně trvala chvilka napětí, ale nakonec mohli atleti Slavie začít slavit – senzační třetí místo udrželi!

Družstvo, kterému experti nedávali před sezonou moc šancí na úspěch, předvedlo v Uherském Hradišti heroický výkon a nemusí se obávat, že by v soutěži mělo být do počtu. Třetí místo z prvního kola je toho důkazem.

„Je to skutečně pohádkový příběh našich atletů, kteří mají ze všech týmů první ligy zcela jednoznačně nejtěžší tréninkové podmínky bez sociálního zázemí. Chlapci dokázali neskutečnou věc. Takového umístění jsme naposledy dosáhli ještě v dobách s Pavlem Maslákem v sestavě," zasmál se Ivo Polášek. Ocenil i fakt, že je tým mužů složen z 80 procent výhradně z havířovských odchovanců, což v předních ligových soutěžích nebývá příliš obvyklé. „Je to málo vídané, ale rozhodně je to hodně pozitivní," souhlasil Polášek.

Bodování závodníků Havířova v 1. kole: 1. Lukáš Ožana 21,25, 2. Radim Štefek 17, 3. Rostislav Kyzlink 14, 4. Filip Kotásek 13, 5. Ludvík Salamon 12,75, 6. Dominik Huták 12, 7. Matěj Linhart 11,5, 8. Jiří Korejz 10, 9. Vít Polášek a Jakub Bystroň po 8, 11. Filip Bartoš 7,75, 12. Michal Broda 7,25, 13. Jakub Zecha a Tomáš Chmelík po 6, 15. Daniel Přeček a Marek Sechra po 5,75, 17. Richard Chmelík 5.

Pořadí po prvním kole: 1. Sokol Opava 219,5 bodů, 2. Moravská Slavia Brno 176, 3. Slavia Havířov 171, 4. Lokomotiva Břeclav 139,5, 5. AK Zlín 123, 6. TŽ Třinec 117, 7. SK Hranice 111.