Trenér národního týmu Michal Turoň si mohl na svém seznamu odškrtnout první položku ze tří. „Naší povinností je porazit oba papírové outsidery, i když ve sportu se může stát ledacos a předem počítat s výhrami je ošidné, a v neděli se poprat o postup s Franouzi," vyhlásil plán trenér Turoň.

Francouzi přijeli do Karviné, kde kvalifikace probíhá, ve velmi silné sestavě, přestože jim chybí aktuálně 26. hráč světa Brice Leverdez. „Jsou opravdu hodně silní a jsou favorité, ale věřím, že se s nimi rovnocenně popereme," doufá Turoň.

Český tým proti Izraeli zvládl úlohu favorita.

V mužském singlu mají Francouzi dva výše postavené hráče než česká jednička Milan Ludík. Jsou jimi Lucas Corvee a Thomas Rouxel. Češi hodně spoléhají na přínos bodů z ženské „části" týmu.

„Postavení hráčů na žebříčku není náhodné. Řekl bych, že až od padesátky nahoru je to o něco vyrovnanější, ale úplná špička je opravdu jinde. My máme Kristínu Gavnholt někde za šedesátkou, francouzská ženká jednička je těsně před ní. Věřím, že Kristína, jako už trojnásobná olympionička, se s tím vypořádá dobře," poznamenal trenér českého národního týmu.

Protože se hraje do pěti bodů, vždy musí někdo vyhrát. Pokud chtějí Češi do Polska, kde příští rok ME proběhne, musí Francouze zdolat. Ti naopak nemusí jako jejich soupeři kalkulovat, protože si mohou dovolit poskládat i tři silné sestavy. „Francouzi mají silné všechny disciplíny a třeba v deblech spolu ti hráči navzájem hrají i během sezony. Jsou schopni postavit v různých kombinacích tři supersilné dvojice. Musíme je prostě porazit maximálním odhodláním. Kluci i holky jsou zdraví a dobře naladění. Věřím, že nám pomůžou i naši fanoušci," doufá Turoň v podporu diváků.

Kristína Gavnholt nezklamala a přidala do sbírky 1,5 bodu.

A kterou vlastnost by u českého družstva vypíchl? „Asi týmovost. Přestože jsou hráči během sezony rozlítaní různě po světe a moc se nepotkávají, tak v reprezentaci ožjí, nikdo se nikoho nestraní, je tam vidět soudržnost," pochvaluje si.

Francie i Češi na úvod vítězně

Jako první se na kurtech představily výběry Francie a Lucemburska. Favorit ze země galského kohouta jasně zvítězil 5:0. Češ odpověděli podobně jasným vítězstvím 4:1, když Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou vyhráli mix, pak sice Milan Ludík nestačil na špičkového borce Zilbermana, ale Kristína Gavnholt roli favoritky potvrdila, zvládla svůj singl proti mladičké Danilenkové, následně mužská čtyřhra Jakub Bitman - Pavel Drančák slavila rozhodující bod a výhru Česka potvrdily v ženském deblu Kristína Gavnholt a Alžběta Bášová.

Sobotní program otevře ve 12 hodin duel Izraele s Francií, od 17 hodin pak následuje utkání Česka s Lucemburskem a znovu se čekají výhry favoritů.

Jakub Bitman má radost.