Srbové evidentně nejsou zvyklí na dopolední čas, čehož Karviná dokonale využila. Na soupeře vletěla, už v půli vedla o sedm gólů. Stačilo jí vyhrát o tři.

„Byl to záměr,“ potvrdil trenér Karviné Marek Michalisko, že domácí chtěli na soupeře okamžitě naběhnout: „Počítali jsme s tím, že nejsou zvyklí hrávat v dopoledním čase, takže než se stačí rozkoukat, že bychom si případně vytvořili nějaký náskok.“ Taktika vyšla.

Michal Brůna „uzdravil“ achilovku a hrál jako zamlada. V první půli byl prostě všude! A jeho uvolnění pivota Užka, kdy se téměř zlomil v pase, kandiduje na přihrávku roku. „Teď zas nebudu moct čtrnáct dní chodit,“ pravil jedenačtyřicetiletý Brůna po utkání. Vydal se ze všech sil.

Baníkovci předvedli skvělý výkon. Bezchybný Marjanović v karvinské brance deptal vysoké spojky Železničářů, hlavně tedy v první půli, obrana pracovala spolehlivě a v útoku se mohli domácí opřít o několik střelců. Monczka, Nedoma, Solák, Užek. Srbové nevěděli, kam dřív skočit.

Házenkáři Karviné (v zeleném) vyřadili srbskou Niš a postoupili do osmifinále Challenge Cupu.Zdroj: Ivo Dudek

„V první půli jsme zahráli fakt výbornou házenou. Těch druhých patnáct minut v první půli, kdy jsme si vytvořili sedmibrankový náskok, bylo skvělých. Hrálo se nám pak lépe, protože Srbové museli furt dohánět. I když tam byl menší výpadek a soupeř přitlačil v obraně, pořád jsme si drželi čtyř až pětibrankový náskok. Hlídali jsme si to,“ pochvaloval si Michalisko.

Užkovo „víko“, spojky už tolik nezlobily

Spojky Železničářů už tolik nezlobily jako v prvním utkání. Devítigólový Milovanović z prvního zápasu dal v neděli „jen“ čtyři branky. „Už jsme na ně byli lépe připraveni. V prvním duelu nám obě krajní spojky dělaly velké problémy. Srbové jsou zvyklí hrát tu svou silovou házenou, stříleli to tam z deseti jedenácti metrů a letělo to do brány. Otevřenější a agresivnější obranou jsme je zkoušeli eliminovat,“ popisoval Michalisko.

Za bomby z dálky mohl klidně chválit i své hráče. Dominik Solák sázel gólmanu Kocićovi podstřely, Jan Užek zase v závěru první půle, kdy scházely do konce jen čtyři sekundy, vypálil z nějakých šestnácti metrů pod břevno. Gólman Matović se jen ohlédl za rozvlněnou sítí.

„Jo, tam už zbývaly jen čtyři sekundy, šlo o domluvený signál. Honza má ránu neskutečnou, tak to zkusil,“ zasmál se Michalisko. A Solák? „V Srbsku jsme ho používali spíš do obrany. Tam se to tahalo a Dominik byl tehdy ještě po zranění ruky. Už se mu to lepší, takže dneska už nemělo cenu ho skrývat. A vyplatilo se. Pomohl spolurozhodnout. Je to skvělý, přitom ještě hodně mladý hráč,“ chválil trenér Baníku.

Házenkáři Karviné (v zeleném) vyřadili srbskou Niš a postoupili do osmifinále Challenge Cupu.Zdroj: Ivo Dudek

Los? Hlavně ne Rusy

Nakonec si domácí ve fantastické kulise došli pro kýžený postup při výhře o pět branek 33:28. Osmifinále Challenge Cupu proběhne už v novém roce a v osudí jsou zajímaví soupeři z Norska (Halden), Švédska (Alingsås), Rumunska (Bukurešť) či Švýcarska (Bern).

„Ale jsou tam také Rusové, a i když je Petrohrad krásné město, tak Rusáky bych rozhodně nechtěl,“ konstatoval trenér Baníku Marek Michalisko. Jiné přání neměl. „Já vlastně ani nevím, kdo postoupil. Soustředili jsme se na sebe a soupeře můžeme řešit až teď. Jen víme, že už ve středu hrajeme doma Český pohár s Kopřivnicí,“ usmíval se Michalisko. To už si kvůli disciplinárnímu trestu zase půjde sednout jen mezi diváky. „Na domácí utkání jsme domluvení předem, co kdy a jak hrát,“ vysvětlil Michalisko.

Pětigólový Dominik Solák také nevyhlížel soupeře pro únorové osmifinále. „Ani nevím, kdo tam je. Jen vím, že Veselí neprošlo přes ty Lucemburčany. Tak možná s nimi?“ nadhodil zlehka tip pro úterní los. Tak uvidíme.

Baník Karviná – Železničar 1949 Niš 33:28 (20:13)

Sled: 3:1, 4:3, 8:6, 11:7, 15:11, 19:13, 22:16, 24:20, 28:23, 31:26. Rozhodčí: Jaskins a Žabko (oba Litva). Sedmičky: 4/3:3/2. Vyloučení: 5:3. Diváci: 1521. První zápas: 28:30, postupuje Karviná.

Karviná: Marjanović, Mokroš – Nedoma 7, Brůna 4, Monczka 6/1, Urbański, Gromyko 1, Plaček, Chudoba 2/2, Jan Užek 3, Solák 5, Skalický 2, Nantl, Zbránek 2, Růža, Čosik 1. Trenér: Michalisko.

Nejvíce branek Železničaru: A. Stojanović 6, Jevtić 5, Milosavljević 5/2.