Úvodní semifinále přineslo výtečnou házenou z obou stran a snad poprvé v dějinách vzájemných zápasů i návštěvu skupiny dukelských fanoušků, kteří celý zápas povzbuzovali svůj tým.

První minuty utkání přinesly nekompromisní boj na brankovišti. Dukle fungovala obrana, pak se ale dostal na plac režisér karvinské hry Michal Brůna a podpořený reprezentační formou pivota Jana Užka i další rozehrávky Marka Monczky začal řídit náskok karvinských borců, který se vyšplhal až na osm branek. V poločase hřál domácí sedmigólový náskok, o který se lví měrou postaral výtečně chytající Nemanja Marjanovič v domácí bráně.

„Zlomová část zápasu nastala v polovině prvního poločasu, kdy jsme ze stavu 4:4 nechali soupeře utéct na 14:6. Domácí ten náskok udrželi do přestávky a nás stálo enormní množství sil, abychom jej vymazali. Snažili jsme se to tahat a tahat, bohužel ve chvíli, kdy prohráváte takovým rozdílem, tak už musíte všechno proměnit. A my jsme některými šancemi dali jen vyniknout brankáře Marjanoviče. Domácí měli tím pádem klid držet si nás na distanc, proměnit třeba další příležitost, kterou jsme jim nabídli, a to prostě tak kvalitnímu týmu jako Karviná nabídnout nemůžete,“ uznal trenér Dukly Daniel Čurda, jehož tým v úvodu druhé půle sympaticky zabral.

Karvinští házenkáři (v zeleném) přehráli v prvním semifinálovém utkání série pražskou Duklu.

Zlikvidoval náskok domácích a přiblížil se na stav 20:18. To byl jeho strop. Trenér HCB Marek Michalisko pak poslal na plac místo Miroslava Nedomy Jana Plačka a ten čtyřmi proměněnými náskoky za sebou z prostoru pravého křídla otupil nápor Pražanů.

„Ano, měli jsme tam výpadek, ale je to semifinále a je to Dukla. Ona nic nezabalí. V momentě, kdy nedáte tři trháky, se soupeř chytne. Jejich gólman nám tam zlikvidoval sedmičky, něco chytil z křídel, z pivota. Dukla pak nabídnutou šanci využila, není to provinční mančaft. I tak jsme si drželi poměrně dobrý náskok tří gólů a já jsem spokojen. Vyhrát v semifinále o čtyři se počítá. Tady už se těžko bude vyhrávat o deset branek,“ upozornil trenér Karviné Marek Michalisko.

Dukla vytáhla nula šestku

Baníkovci se s Duklou v probíhající sezoně utkali už čtyřikrát. Pokaždé zvítězili. Snažili se tedy Pražané před pátým vzájemným měřením sil něco změnit? „Vytáhli jsme obranu 0-6, kterou standardně nehrajeme, a podle mě nám ve druhé půli fungovala dobře. Druhý poločas jsme vlastně vyhráli, ale je to pořád málo,“ uznal trenér Čurda.

Přestože jeho týmu klasická obrana 1-5 tolik nefungovala, v obraně problém neviděl. „Opravdu to bylo způsobeno těmi našimi chybami. Několikrát jsme hodili míč do autu, to se prostě nemůže stát. V době, kdy jsme valili do přechodu, a místo toho, abychom si byli jistí, že jsem to odbránili dobře, jsme skoro pokaždé udělali chybu, dostali gól z přechodu, znovu šli do útoku, udělali další chybu a znovu dostali gól z přechodu. To proti Karviné jednoduše nelze praktikovat. Jinak v postupném útoku jsme se drželi, tam jsme problém neměli,“ ohlížel se trenér Dukly za zápasem.

Karvinští házenkáři (v zeleném) přehráli v prvním semifinálovém utkání série pražskou Duklu.

Karvinou snaha Pražanů nepřekvapila. „Oni hrají základní obranu jedna pětku, ale tu nula šestku už na nás vytáhli, takže to takové překvapení nebylo. Navíc jsme se přes ni dokázali dostávat. Akorát jsme někdy tu šanci nevyužili. Dukla dokázala ve druhé vlně dávat jednoduché góly, kterými se držela na dostřel. Hodně jí pomohl Kuba Sviták, který jim rozpohyboval hru, hrál uvolněně a to šlo vidět na herním projevu celého týmu,“ všiml si Michalisko.

Co bylo v momentě, kdy se Dukla začala ke Karviné přibližovat, podle něj nejdůležitější? „Bylo potřeba zachovat klid a nezačít zmatkovat. Věřit, že další šanci už proměníme. A my ten klid zachovali. Nešlo nám to z křídel, proto tam šel Honza Plaček a chytil svou šanci za pačesy. Od toho tam ale ti hráči na lavičce jsou. Přesně tohle od nich čekáme,“ pochvaloval si Michalisko skvělý Plačkův záskok.

A co čekat od středeční odvety v Praze? „Něco podobného. Zase to bude boj,“ předvídá Michalisko. „Musíme se vyvarovat chyb a nenechat rozchytat Marjanoviče. Ale kluci vědí, jak mají střílet, dneska nás opravdu brzdily jen ty chyby,“ mínil Daniel Čurda.

Baník Karviná – Dukla Praha 33:29 (16:9)

Sled: 4:4, 7:5, 14:6, 15:8, 17:12, 19:14, 22:19, 25:21, 28:25, 30:27. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmičky: 2/0:3/3. Vyloučení: 6:6. ČK: 59. Zbránek – 51. Hlavatý. Diváci: 1355. Stav série: 1:0.

Karviná: Marjanovič, Tabara – Brůna 5, Monzcka 4, Piatek 2, Noworyta, Plaček 4, Chudoba 3, Jan Užek 7, Solák 2, Mucha, Nantl, Zbránek 4, Nedoma 2, Čosik, Jiří Užek. Trenér: Michalisko.

Nejvíce branek Dukly: Patzel 11/2, Sviták 8/1, Jeníček 3.