Jeden reklamní slogan japonské automobilky kdysi hlásal: Nic není nemožné. Něčím podobným se nyní budou řídit svěřenci trenéra Marka Michaliska, kteří v úvodním utkání podlehli doma soupeři 33:34.

Upřímně – postup Baníku by za této konstelace byl hodně velkou senzací. Maďaři doma jistě neponechají nic náhodě.

Každá podobná zkušenost je však nesmírně přínosná pro mladé hráče Baníku, kteří pro klub představují budoucnost. „Poznají, jak to chodí ve vyspělé házenkářské Evropě. Doma jsme se mohli s Maďary poznat, vstřebat jejich hru a vidět jejich kvalitu. Pojedeme tam bojovat. Bavit se o postupu nechci, musíme vidět sílu soupeře. Ale šance na výhru je vždycky. Byla i minulou neděli. Protože se chceme v Evropě posunovat a vychovávat kluky pro taková utkání, je nutné absolvovat co nejvíc podobných zápasů,“ objasnil trenér Michalisko.

„Prohra o gól není nejpříznivější, ale je to pořád hratelné, protože jeden gól neznamená v házené prakticky nic,“ uvažuje křídelník Baníku Miroslav Nedoma. Balatonfüred se však bude moci opřít o domácí prostředí, byť s výpravou hráčů cestuje i skupina karvinských fanoušků. To může hrát značnou roli. „Tam to asi bude ještě náročnější,“ uznal Nedoma.

Posledně to s Maďary nebyla žádná selanka.

Lovosická prověrka

Baníkovci mají za sebou dramatické a ubojované středeční vítězství nad Lovosicemi. Vyhráli 33:32, tento výsledek by jim v Maďarsku nestačil. Podle všeho budou muset vyhrát aspoň o dva góly, protože doma jich inkasovali 34. To se bude u Balatonu těžko dohánět.

Soupeř z Lovosic mohl Karvinou prověřit alespoň z hlediska emočního vypjetí. „Lovosice s námi pokaždé hrají vypjaté a poněkud tvrdší zápasy. Pro oko diváka to není většinou moc pěkné. Také šlo poznat, že nám vázne koncentrace. Nemělo to potřebný náboj a jiskru jako obvykle,“ uznal trenér Michalisko.

S čím vlastně Karvinští do utkání šli? Bylo v plánu pošetření klíčových hráčů na neděli? „To ani moc ne, protože jsme čekali těžký zápas,“ přiznal. „Jedeme teď v módu středa – neděle, přehazujeme si tréninky a regenerujeme, protože na podobný zápřah nejsme pořád dostatečně zvyklí. Středeční zápas byl spíše o přehození výhybky v hlavě, protože jsem cítil, že ne každý dostal nedělní pohár z hlavy,“ přiznal Michalisko.

„Soustředění na Lovosice a zase zpět na domácí soutěž dělalo klukům problémy. Navíc se rychle hromadila únava, ke konci některé hráče chytaly křeče. Ale to jsou všechno věci, které vstřebáváme a učíme se za pochodu. Pokud chceme být nadále součástí pohárové Evropy, musíme se to naučit zvládat,“ vyhlašuje už pomalu dlouhodobý cíl klubu Marek Michalisko.

Do utkání neposlal střelce Jana Zbránka, jehož bolí rameno. Kdyby nemohl být použit ani v Maďarsku, bylo by to pro Karvinou citelné (a zřejmě rozhodující) oslabení. Balatonfüred totiž disponuje hned pěticí nadprůměrně gólových hráčů, nehledě na silnou defenzivu.

„Lovosice bereme jako dobrou prověrku. Zkoušeli jsme si zase hru sedm na šest, kterou budeme v Maďarsku používat, jinak tam žádné překvapení nevidím. Určitě se ale budeme více soustředit na obranu a hlavně na souhru obrana – brankář. Na soupeře vyrukujeme s rychlým přechodem do útoku a doufám, že i s lepší obranou. Třeba systém 1-5 musíme ještě pilovat,“ uznal Marek Michalisko.