V atmosféře, kdy extraligové kluby vyjadřují nedůvěru stávajícímu vedení Českého svazu házené, startuje o víkendu nový ročník nejvyšší soutěže mužů, tentokrát pod názvem MOL liga.

Krajské týmy do něj vstupují s rozdílnými ambicemi. Nejvyšší má posílená Karviná, která chce v nejbližší době navázat na zašlou slávu svého klubového handbalu.

Baníkovci po delší době mohutně posílili. Z angažmá v Polsku se vrátil odchovanec klubu Michal Brůna, z Francie zase gólman Nemanja Marjanovič. „Oba jsou top hráči, velké osobnosti i do kabiny. O jejich zkušenostech a kvalitách se nemá cenu bavit, jsou to prostě hráči evropské třídy. Jsme hlavně rádi, že se podařilo vyřešit post brankáře, to nám v poslední sezoně scházelo,“ uznal trenér HCB Marek Michalisko.

Nemocnice Karviná-Ráj.
Karvinská interna už opět přijímá pacienty. S novým primářem riskuje problémy

V týmu dále uvítal Poláka Piatka, Bosňana Mimiče a české hráče Zbránka, Nedomu a Nantla. „Konkurence je teď obrovská. Máme patnáct lidí, kteří chtějí hrát. Loni to bylo osm. A jak víme, konkurence je největší motivace,“ může být Michalisko spokojen.

Letní příprava v Karviné byla oproti minulým sezonám také odlišná. V závěru srpna se vyjelo na herní soustředění do Chorvatska. „Příprava byla super. Nemůžeme si stěžovat. Vedení klubu dělá vše pro to, aby hráči měli kvalitní podmínky a servis pro svůj trénink,“ uznal.

Prosadí se Karvinští na medailové posty?Zdroj: Ivo Dudek

V přípravném období na něj udělali dojem nejen obě výrazné postavy domácí scény, tedy Brůna s Marjanovičem, ale i ostatní. „Obrovsky roste Honza Zbránek a Míra Nedoma, k nim se připojuje Matěj Nantl. To pak žene dopředu i další mladé kluky. Fakt z toho mám dobrý pocit,“ říká trenér HCB.

Největší posílení mezi extraligovou smetánkou v sobě ovšem ukrývá malý zádrhel. „Vždy, když přijde tolik nových hráčů, tak nějakou dobu trvá, než si vše sedne. Ti kluci samozřejmě vědí, co hrát, ale potřebují do hry dostat zažité automatismy, aby nad herními situacemi vůbec nepřemýšleli a věděli, co udělá spoluhráč. Tohle nejde vstřebat za měsíc nebo dva. Chce to půl roku,“ upozorňuje Michalisko.

Podzimní část tak bude v Karviné brána spíše jako „sehrávací“. V klubu to chápou a jsou na to připraveni.

Od takto posíleného týmu se pak logicky čeká atak medailí, ne-li přímo titulu. Trenér Michalisko je ale opatrný. „Nejsilnější kluby u nás mají kádry ustálené a hlavně vyřešené pozice brankáře. My rozhodně nebudeme vykřikovat, že si jdeme pro titul. Ale vyhrávat pochopitelně chceme, kdo by nechtěl. Půjdeme zápas od zápasu, když do každého půjdeme s tím, že chceme zvítězit, výsledek se dříve či později dostaví,“ ví Michalisko.

Vítání prvňáků na ZŠ Gorkého v Havířově.
OBRAZEM: Do prvních tříd v kraji nastoupilo 10 tisíc prvňáků

A ruku v ruce s posílením a příchodem kvalitních hráčů jde i o zvednutí divácké návštěvnosti, která byla v posledních letech na karvinské poměry prachbídná. „Samozřejmě věříme, že fanoušci budou na hráče a nové tváře zvědaví. Proto také chceme proces sehrávání co nejvíce urychlit, abychom si všichni společně mohli vychutnávat pocity vítězství,“ zakončil s úsměvem Michalisko.

Nejbližší možnost k tomu budou mít hráči i jejich fanoušci už tuto neděli od 10.30 hodin doma s Brnem.