Tvrdé, vypjaté a vyhecované utkání mají za sebou házenkáři Karviné a Plzně, kteří svedli v nedělním dopoledni druhý souboj o zlato z domácí soutěže. Baníkovci museli valnou část hrací doby dotahovat, nakonec ale byli šťastnější a do Plzně pojedou za příznivého stavu 2:0 na zápasy. Naopak Talent se poprvé v letošním play off dostal do dvouzápasového skluzu a otáčet sérii pro něj bude mimořádně obtížné.

„Ale ne neřešitelné. Teď máme dva zápasy doma, věřím, že před výborným publikem, a uděláme vše pro to, abychom se do Karviné ještě vrátili,“ poznamenal po utkání trenér Plzně Michal Tonar starší.

Karvinský tým urval druhou výhru ve finálové sérii.

Jeho tým už byl na domácí hru se dvěma pivoty mnohem lépe připraven než v sobotu během prvního duelu série. Tuto silnou karvinskou zbraň se mu dařilo solidně eliminovat.

„My na to byli připravení už včera, ale tam jsme si v prvním poločase vybrali pauzu, kdy se domácí utrhli do náskoku. Po tolika zápasech, které jsme dokázali zvládnout, je lidské, že přišla slabší chvilka. Naprosto to chápu. Nejsme roboti. Dneska jsme se už zase dokázali vrátit k normálu a soupeře uhlídali. Za tohle musím mužstvo pochválit. I když jsme prohráli, podle mě ne úplně vlastní vinou, našli jsme cestu, jak Karvinou přehrát,“ hodnotil zápas trenér Plzně.

Plzeň četla pivoty

Vypjatější duel domácí čekali. „Byli jsme si vědomi toho, že Plzeň do nedělního zápasu půjde na maximum. Potřebovali tady udělat to potřebné vítězství, museli. Taky šlo vidět, že to chtějí za každou cenu urvat. Jsem rád, že jsme jim to nedovolili, i když je strašně náročné se navzájem něčím překvapit. Dneska jsme měli asi jen víc štěstí, protože o výsledku takto dramatického souboje rozhodují už maličkosti jako získaný balon, písknutý průraz nebo clona. Je to obrovsky vyrovnané,“ komentoval utkání trenér karvinského Baníku Marek Michalisko.

Vedení 2:0 v sérii jej nadchlo. „Je to nádherný vstup, jsme fakt šťastni, ale víme, že nám pořád ještě chybí zvládnout ten poslední krok a v Plzni nás určitě bude čekat peklo. Na to jsme připravení,“ ujistil.

Stejně, jako byla Plzeň připravená na karvinskou hru se dvěma pivoty. „Četli nás dobře. Trochu jsem s tím počítal, protože v semifinálové sérii i včera v prvním utkání jsme při této variantě měli až nečekaně vysokou procentuální úspěšnost, takže jednou to přijít muselo, že nám to nebude až tak vycházet. Přišlo to dnes, ale ustupovat od toho nebudeme. Pořád je to zbraň, kterou máme v taktickém rejstříku a chceme ji využívat,“ objasnil Michalisko.

Tonar: Hráli jsme celý zápas v oslabení

Karvinský kouč uznal, že nedělní duel se mohl přiklonit na obě strany. „Ani si nevybavím, kde se zápas zlomil, protože to pořád bylo vyrovnané a žádný tým se od nějaké čtyřicáté minuty nedostal do většího trháku. Bylo to o gól, maximálně o dva, a hned zase srovnané. O to víc mě těší, že se v mužstvu našla síla, díky které jsme valnou část hrací doby dotahovali náskok soupeře a nakonec převážili misky vah na svou stranu,“ pochválil Michalisko své svěřence.

Radost. Karvinští fanoušci oslavují gól v síti Plzně. Domácí Baník vyhrál i druhé utkání.

Přesně díky takovým zápasům hráči výkonnostně rostou. „Je to obrovská škola. Nejen pro kluky, i pro trenéry. Vím, že se na hřiště v tak vypjatých momentech nedostanou všichni, ale je to pořád týmová práce. Všichni vidí, že je to obrovský boj a trenéři do sestav tolik nesahají,“ pravil Michalisko.

Plzeň v poločase vedla o dvě branky a dlouho nepouštěla domácí do vedení. Kde tedy ztratila utkání? „Technickými chybami na konci, ale dneska to bylo opravdu nesmírně těžké. Hrát celý zápas v oslabení je mimořádně náročné,“ pravil Tonar a nejspíš narážel na množství sedmiček, které se proti jeho týmu pískaly za nedovolené zákroky na brankovišti. Hrál jeho tým tak tvrdě? „Já myslím, že jsem to řekl jasně. Nemůžu to moc komentovat, protože to máme zakázané,“ dodal.

Na utkání však našel i pozitiva. Nejen ubránění domácích pivotů. Jeho svěřenci dokázali v první půli vyhnat z brány i fenomenálního Marjanoviče. Toho zastoupil Juráš, ale i on se hned blýskl povedenými zákroky. „Oba mančafty pracují s videem, takže by bylo smutné, kdybychom se nedokázali připravit na styl soupeřových brankářů. Ale to platí i opačným směrem. Víme, jak karvinští gólmani reagují, oni to zase ví o našich. Dnes se ke Karviné přiklonilo štěstí, které se doma může přiklonit zase k nám. Může to vypadat obráceně, takže rozhodně nic nebalíme. Série pokračuje,“ rozloučil se Tonar s Karvinou.

S tím však domácí počítají. „Bude to ještě bitva, Plzeň ukázala svou sílu. Její vysunutá obrana 1-5 nám dělá problémy a nemůžeme pořádně střílet z hranice devítky. I proto spíš spoléháme na hru pivotů a dohrávání do křídel. Klasický střelec z dálky nám chybí, v tom má soupeř výhodu,“ uznal Marek Michalisko. Jeho tým však bude dál spoléhat na věci, které mu dosud vycházely. „Nemá smysl nic měnit. Naše hra je více založena na spolupráci s pivoty a křídly, takže v tom budeme pokračovat,“ zakončil.

Házenkáři Karviné (v zeleném) přemohli Plzeň i podruhé.

Baník Karviná – Talent Plzeň 32:31 (15:17)

Sled: 0:3, 3:5, 6:9, 9:13, 13:15, 18:17, 19:21, 21:23, 25:25, 28:27, 28:29, 31:29, 32:30. Rozhodčí: Valášek, Vychodil. Sedmičky: 9/8:3/3. Vyloučení: 6:8. Diváci: 1270. Stav série: 2:0.

Karviná: Marjanovič, Juráš – Monczka 11/8, S. Mlotek 4, Brůna 3, Zbránek 8, Solák, Piatek, Nedoma 6, Jan Užek, Nantl, Drzyzga, Plaček, T. Mlotek, Jiří Užek.

Nejvíce branek Plzně: Stehlík 10/3, M. Tonar 6, Šafránek 5.