Převedeno do normální mluvy, pro příští rok budou v Česku, tak jako jinde v Evropě, fungovat věkové kategorie juniorů (U 20 – under 20, tedy do dvaceti let), staršího dorostu (U 18), mladšího dorostu (U 16), starších žáků (U 14) a tak dále, kterým budou určeny příslušné soutěže juniorů, starších dorostenců atd. Podobně je tomu třeba ve fotbale nebo hokeji, takže je zcela logické, že se k tomuto kroku odhodlal i sport č. 2 v celosvětovém měřítku. Původně měl být tento posun proveden již loni, ale oddálilo se to, na čemž Sokol nepatrně vydělal, neboť poté, co si vybojoval postup do dorostenecké ligy, mu tato zůstane i při neúspěchu v letošní baráži o extraligu.

„Na druhou stranu je faktem, že celá věc se rozhodla během sezony a díky tomu byly zrušeny i nadstavbové části dorostenecké ligy, které jsme si vybojovali a na které jsme se hodně těšili. Ale nevadí, baráž pro naše mladé hráče bude jistě přínosná, a pokud bychom neuspěli, nic se neděje. Prioritou pro nás zůstává koncepční klubová práce s mládeží,“ vysvětloval předseda Sokola Roman Hamrus, pod jehož vedením se úroveň mládežnického basketbalu v Karviné výrazně zvedla.

Kategorie U 18, tedy hráčů do 18 let, bude mít od příští sezony extraligu za účasti 16 týmů a I. ligu, kde bude startovat týmů 20. Karvinští mladší dorostenci, kteří věkový limit splní v příští sezoně 2007/08, budou tedy už letos o extraligovou příslušnost bojovat v již zmíněné baráži. V dorostenecké lize (skupina Východ) skončili na skvělém čtvrtém místě hned za moravskými giganty z Brna, Zlína a Ostravy (Hladnov). Baráž proběhne v termínu od 18. do 20. května v Plzni. Soupeři Karviné budou domácí Lokomotiva Plzeň, pořadatel a vítěz západní skupiny dorostenecké I. ligy, BSK České Budějovice a Gymnázium Ostrava Hladnov.

„S Plzní jsme se utkali nedávno na mezinárodním turnaji v Praze. Byl to náš jediný přemožitel a myslím, že je to i hlavní favorit naší barážové skupiny. Nedokážu si představit, že by doma nepostoupil,“ poznamenal trenér dorostu a předseda Sokola v jedné osobě Roman Hamrus. České Budějovice jsou čtvrtým týmem letošní západní skupiny dorostenecké ligy, s tímto soupeřem se očekává vyrovnaný boj. Ostravský Hladnov bude těžkým oříškem. „Klub představuje v mládežnické sféře absolutní špičku na severní Moravě a vůbec v republice, v naší východní skupině skončil třetí o jedno místo před námi. Má vynikající tým s perfektní a agresivní obranou. V sezoně jsme s ním dvakrát prohráli, jednou o šest, podruhé o dvacet bodů,“ předložil vizitku regionálního rivala Roman Hamrus.

Ze skupiny postupují první dva týmy konečné tabulky, hraje se jednoduchým systémem každý s každým. Kromě této se hrají ještě další dvě barážové skupiny na jiných místech republiky. I tam se hraje stejným systémem, přičemž turnaje mají po čtyřech účastnících. „Nejdůležitější je, že jsme se vyhnuli Snakesu Ostrava. Vzhledem k vzájemným blízkým vztahům by bylo utkání docela pikantní, ale popravdě řečeno, šest hráčů z reprezentačního týmu a poslední výsledky právě finišující soutěže play-off mladšího dorostu, kdy Ostravané vítězí v průměru o 40 bodů, by nám příliš nadějí nedávali,“ pochvaloval si předseda Sokola v rámci možností ještě docela příznivý los.

Barážový turnaj v Plzni bude mít velice prestižní charakter. Očekávají se zástupci ČBF (Český basketbalový svaz) i manažeři různých klubů. „Favority sice nejsme, ale budeme bojovat. Pokud neuspějeme, zůstane nám stejná soutěž jako letos, tedy dorostenecká liga, ale už celostátní, neboť svaz mládežnické soutěže reorganizuje po vzoru ostatních evropských zemí,“ vysvětloval dále Hamrus. Bohužel pro něj a pro celý Sokol nebude moci použít právě borce Snakesu Ostrava Davida Schrebenského a Andreje Tetioueva, kteří za Karvinou hráli v letošním ročníku a byli velkými oporami. Hostování obou hráčů totiž skončilo k 15. květnu.

Karvinské družstvo bude pro baráž složeno z dvanácti hráčů, momentální přípravu absolvuje těchto 16: rozehrávači Oswald (189 cm), Wybitul (178 cm), T. Salamon (177 cm), Mairinger (176 cm), křídla T. Hamrus (188 cm), Odehnal (184 cm), Micza (190 cm), Martínek (183 cm), Wiglasz (182 cm), Surmaj (181 cm), pivoti Wisla (197cm), Bahník (191 cm), Majerik (195 cm), Mosler (193 cm), Kristián (196 cm) a P. Sodomka (193 cm).