V soutěži dorostenců, kam se přihlásil Sokol, startovalo devět družstev, z toho jediné vyloženě slabší představovaly Kralupy. „Byla to pro nás rozhodně skvělá příprava na nadcházející baráže. Většina družstev to pojala podobně, takže se hrál kvalitní basket. Na to, že nám chyběli čtyři hráči, je výsledek skvělý. Některá družstva v mladších věkových kategoriích totiž patří k absolutní špičce z Evropy, například Berlin Selections,“ shrnul celkové druhé místo svých chráněnců v turnaji Roman Hamrus, předseda Sokola.

Na turnaj si přijely zahrát celky z Chorvatska, Itálie, Francie, Belgie, dokonce i Dynamo Moskva neodmítlo pozvánku pražských organizátorů. Další zahraniční účastníci se rekrutovali z Polska, Estonska, Litvy, Nizozemska či Irska. „Načerpali jsme mnoho užitečných poznatků, které by nám mohly pomoci v dalším vývoji hráčů i našeho klubu,“ zmínil Hamrus pozorovací mise z práce zahraničních trenérů a obecně zázemí a managementu různých klubů. „Jen nás mrzí, že jsme si nemohli zahrát proti Valais. Francouzi podcenili začátek a hráli jen o umístění. Škoda, byla by to jistě zajímavá konfrontace,“ mínil Hamrus.

Základní skupina

Sokol Karviná – Kaučuk Kralupy n. V. 94:35 (47:18)

„Soupeř jako jediné družstvo v naší kategorii nehrál dorosteneckou ligu. Ihned po ranním příjezdu jsme ho jasně přehráli, zapojili se i naši žáci,“ glosoval s povděkem vítězný vstup do turnaje Roman Hamrus. Body Karviné: Odehnal 25, Hamrus 17, Wybitul 11, Sodomka 8, T. Salamon 6, Kristián 5, Martínek 4, Majerik 4, Mosler 4, Wiglasz 4, Wisla 2, Oswald 2.

Sokol Karviná – Lokomotiva Plzeň 59:85 (29:44)

Vynikající celek Plzně se stal celkovým vítězem této kategorie. Západočeši vyhráli v letošní sezoně svou skupinu dorostenecké ligy s 21 vítězstvími z 22 utkání. „Kvalitní soupeř. Sedm jeho hráčů nešlo pod 195 cm, navíc byli všichni nesmírně atletičtí a šikovní. Přesto jsme podali velmi dobrý výkon. Třikrát jsme dotáhli na rozdíl šesti bodů. Byla to zajímavá konfrontace s případným budoucím soupeřem v baráži. V kompletní sestavě bychom mohli s Plzní sehrát vyrovnanou bitvu,“ domnívá se trenér Sokola. Body: Hamrus 21 (4 trojky), Odehnal 13, Wisla 11, Oswald a Wybitul po 6, Majerik 2.

Finálová skupina

Sokol Karviná – Vaillante Jupille (Belgie) 99:93 (48:34)

Jedno z nejlepších belgických družstev bylo velkým favoritem. Soupeř byl sice výškově nižší, ale neuvěřitelně rychlý a skvělý střelecky. Belgičané vsítili 12 trojek, obrany na obou stranách absolutně nestíhaly, a tak se konaly střelecké dostihy. Zápas patřil k ozdobám turnaje, diváci viděli jedno z nejinfarktovějších utkání. Karviná vsítila 13 trojek, vedla už o 15 bodů, ale soupeř se ve třetí části dotáhl. Pak nastala přetahovaná o vítězství, přičemž Karvinou držel její kapitán Tomáš Hamrus, který sázel do koše jeden tříbodový pokus za druhým. Belgický trenér nezvládl zápas psychicky a za protesty si vykoledoval technickou chybu. Ještě osm sekund před koncem vedli Belgičané díky neuvěřitelné trojce z půlky hřiště 94:93, ale Jaroslav Odehnal se vyhnul soupeřovu presinku, až jej knokautoval na belgickou lavičku poslední hráč soupeře a následovala jeho diskvalifikace a vzápětí i vyloučení doběla rozpáleného belgického trenéra. „Ještě že jsme mluvili každý jiným jazykem. Hromadnou rvačku obou družstev zachránili až rozhodčí,“ informoval Hamrus. K hektickému a vypjatému závěru přispělo i obecenstvo, které rozdělilo své sympatie na obě strany. Body: Hamrus 34 (10 trojek), Odehnal 15, Oswald 14, Sodomka 8, Wisla 7, Majerik 4, Kristián 3.

Sokol Karviná – Thermia Karlovy Vary 81:48 (42:22)

Účastníka západní skupiny dorostenecké ligy Sokol lehce přehrál. Oproti předchozímu utkání nebylo co řešit. Zkušenosti získávali i další hráči z lavičky. Karlovy Vary vyřadily předtím ve skupině favorizovaný francouzský celek Valais, vedený americkým trenérem, jenže proti Karviné vyhořeli. Body: Wisla 21, Odehnal 20, Hamrus 16, Sodomka 5, Oswald 4, Wybitul 4, zbytek družstva po 2 bodech.

Sokol Karviná – výběr Prahy 62:42 (27:25)

Výběr Prahy byl tvořen hráči extraligových týmů Sokola Vyšehrad, WBA, což není zkratka West Bromwich Albion, nýbrž Welsch Basketball Academy (bývalá Sparta Praha) a Meteoreu Praha. „Soupeř byl velmi vysoký a hmotnostně nepříjemný, my jsme ale měli vyrovnanější kádr a ve druhé půli už se projevila naše širší lavička,“ hodnotil další výhru Roman Hamrus. Karvinští předvedli skvělou fyzičku, soupeře dostali zónovým presem, slabší druhá pětka Prahy nezvládla závěr zápasu a soupeř nakonec odešel. Nejvíce bodů: Odehnal 28 (skvělé vniky, trojky a rychlé protiútoky).

Sokol Karviná – Žďas Žďár nad Sázavou 62:55 (23:25)

Souboj o celkové druhé místo byl už spíše o vůli. Na obou týmech se zračila obrovská únava z předchozího programu. Soupeř, v sestavě se dvěma hráči A plus Brno, vedl na začátku 9:0, ale rozhodující zlom nastal ve 30. minutě, kdy se Karvinští ze stavu 37:36 utrhli na 48:36. Žďár ale bojoval a potvrdil, že ne nadarmo vyhrál jihomoravský oblastní přebor ve své kategorii. Sokol se na výhru nadřel. Také Žďár se chystá na blížící se baráž o postup do vyšších věkových kategorií dorosteneckých lig a možná změří síly právě s Karvinou, kdo ví. Nejvíce bodů: Odehnal 25, Wisla 14, Oswald 14, Hamrus 10, Sodomka 6, atd.

Pořadí kategorie dorostu: 1. Lok. Plzeň, 2. Sokol Karviná 3. Žďár n. S. 4. Vailllante Jupille, 5. výběr Prahy, 6. Karlovy Vary, 7. Valais, 8. Slovan Mariánské Lázně, 9. Kaučuk Kralupy n. Vlt.