V posledních zápasech sezony potřebovali porazit oba své soupeře, aby si uchovali naději na postup, to se však nepovedlo. Valašské Meziříčí zdolali, Nový Jičín už ne.

Sokol Karviná – KK Valašské Meziříčí 73:61 (33:24)

Zápas o všechno Karvinští zvládli. „Jen výhra nás nechávala ve hře o play-off. Jsem rád, že k tomu tak kluci přistoupili. Zpočátku na nich byla cítit důležitost utkání, v zaplněné hale nám padaly balony z rukou, ale každý z hráčů nechal v obraně duši, za to zaslouží velký dík," uznal trenér karvinského mužstva Josef Němec.

Karvinští (v bílém) si poradili s Valašským Meziříčím, ale ne s Novým Jičínem.

Karvinští nehráli svůj typický basketbal, ale perfektní obranou vygumovali střelce Valachů, hlavně Američana Greppyho, kterého z palubovky doslova vymazal Lubomír Oswald. „Luboš byl výborný. Naštěstí jsme se pak uklidnili a začali hrát v pohodě. Prakticky celé utkání jsme vedli," pochvaloval si Němec.

Střelecky se blýsknul Michal Dostál (25 bodů), na doskoku kraloval Roman Halík. Další hráči jako Hamrus, anebo již zmíněný Oswald vynikali především v obranné činnosti, stejně jako Wisla. „Tradiční oživení přinesl střídající Horváth. Myslím, že se jednalo o jeden z našich nejlepších zápasů v sezoně, ne-li vůbec nejlepší," přemýšlel Němec po vítězném duelu, který nechal jeho tým ve hře.

Karviná: Dostál 25, Halík 9, Hamrus 2, Horváth 7, Hubáček, Kraina 2, Oswald 12, Smolka 14, Wisla 2.

Sokol Karviná – BC Nový Jičín 55:87 (38:41)

K tomu, aby mohli Karvinští pomýšlet na postup i během posledního duelu, musela být splněna podmínka porážky Valašského Meziříčí na Hladnově. A samozřejmě výhra Karviné nad Novým Jičínem. Nestalo se ani jedno.

Valaši v Hladnově vyhráli suverénně 94:52 a zpráva ke Karvinským během zápasu doletěla, což pak určitě hrálo roli v myšlenkových pochodech samotných hráčů. „Určitou roli to sehrálo. Kluci přesto bojovali, soupeř byl ale opravdu vynikající. Nikomu se nehraje dobře, když ví, že jeho celoroční úsilí už nebude odměněno v podobě postupu," uvažoval starosta Sokola Roman Hamrus.

Ještě do přestávky to bylo vyrovnané. „Byli jsme celkem v pohodě, padaly i nějaké trojky. O přestávce se hráči dozvěděli výsledek z Hladnova, což jsem si nepřál a nechtěl jsem to ani sám vědět. I když jsme se ještě hecovali a lavička tradičně žila, tak prostě nasazení už nebylo takové jako do poločasu," přiznal Němec.

Zbytek zápasu se pak proměnil v novojičínskou jízdu. Domácí zapojili do hry všechny hráče, první zkušenosti sbírali i junioři. „I přes prohru jsem klukům poděkoval. V zápasech nám chyběl pouze zraněný Míra Pacut, ale po oba zápasy byl na lavičce a žil s týmem, radil klukům, povzbuzoval. Na oba zápasy jsme nominovali i navrátilce Jakuba Hubáčka," informoval Němec.

Karviná: Dostál 3, Halík 3, Hamrus 17, Horváth 2, Hubáček, Kraina, Krutina 3, Mosler 2, Oswald 7, Smolka 10, Teixeira, Wisla 8. Trenéři: J. Němec a P. Šupol.

Tým Sokola odsunula porážka nakonec až na páté místo za Žďár, se kterým mají horší bilanci ze vzájemných zápasů. Jen dva body od druhé postupové pozice Nového Jičína. „Naše bilance 15:7 je ale po šestiletém působení Sokola ve druhé lize nejlepší. S odstupem času můžeme říct, že nás mrzí hlavně porážka ve Valmezu s SBK, který spadl, a pak také v Žabovřeskách. Tyto zápasy jsme měli zvládnout a postup byl náš. Taky doma s Olomoucí jsme měli na to uspět. Aspoň je vidět, že tady je stále prostor ke zlepšení, což by nám mohlo posloužit jako dobrý zdroj motivace pro další sezonu. Tým prokázal týmového ducha, což nám záviděli i soupeři," rekapituloval sezonu Josef Němec.

„Myslím, že se nám pro tuto sezonu podařilo i díky manažerské práci Romana Hamruse sestavit tým, jenž od začátku hrál o čelo tabulky. To je pro klub i pro město velký úspěch, moc jsme s tím ani nepočítali. Bylo mi ctí pracovat s takovým týmem. Je velice perspektivní, zapojili jsme do něj i hráče z ligové U19, kteří se ukázali v dobrém světle a jejich šance jistě přijde," jmenoval Němec mladíky Jakuba Lepku, Petra Segeďu, Jana Michaličku či Denise Teixeiru.