Ve čtvrtfinále vyřazovací části zdolali Černá pole Brno se skvělým Američanem Justinem Colemanem, který dává polovinu bodů celého družstva. „Uhlídali jsme ho. Pobyt na hřišti mu otrávil skvělý Luboš Oswald, který s ním vydržel běhat a skákat celý zápas. Američan šel dokonce znechuceně střídat,“ zasmál se jeden z trenérů Sokola Roman Hamrus.

Karvinští už sice v minulosti mezi nejlepší čtyřkou soutěže figurovali, ale to se ještě nehrálo play off, respektive do něj postupovaly jen první čtyři celky. „Je to velký úspěch našeho týmu. Všichni hráči zaslouží pochvalu za odmakané zápasy a organizaci hry,“ chválil Hamrus.

Nešlo přitom jen o eliminování nebezpečného Colemana, ale i o útočný a obranný doskok. Pivoti hráli jako z partesu, T. Hamrus s Markem přesně stříleli. Všichni bojovali, jak mohli. „Kdo nastoupil, odvedl vynikající práci. Je to zásluha celého kolektivu, ostatně na týmovou hru spoléháme, je to naše přednost,“ upozornil druhý z trenérů Petr Sodomka.

Sokolové v prvním zápase za ohlušujícího rámusu vedli od začátku do konce a vybudovali si náskok, o který by byl hřích přijít. „Atmosféra byla vskutku báječná, děkujeme všem fanouškům za neutuchající podporu,“ poslal Roman Hamrus pozdrav do hlediště, kam si našlo cestu 150 vynikajících diváků, což je nejvíc v krátké karvinské historii.

Košíkáři Karviné (v bílém) zdolali Černá pole a jsou v semifinále.Zdroj: Ivo Dudek

Nedělní odvetu v Brně si tak mohli Karvinští „užít“. Pokud by je nepotkal skutečný střelecký a obranný kolaps, těžko mohli o takový náskok přijít. „Celý poločas jsme se drželi, poslední minutu jsme ale nezvládli, prohráli jsme ji 0:8,“ zdvihl varovný prst trenér Sodomka.

Brňané se ze stavu 32:28 dostali na 40:28 a ještě zkusili s celkovým výsledkem něco dělat. Po přestávce ale Karvinští žádné drama nepřipustili, obětavou hrou a rychlostí se nadále prosazovali a drželi na bezpečný dohled soupeře. „Byla to taková udržovací prohra,“ pokýval Hamrus hlavou.

A Američan byl nejspíš také spokojen. Zasmečoval si do koše, dal trojku s klaksonem - a byl vyřazen. Naopak Karviné sezona pokračuje. V semifinále je čeká Krnov. Hraje se až v dubnu.

Kromě toho - Karvinští si v závěru soutěže oprávněně stěžovali na divná posuzování některých zákroků ze strany arbitrů, zejména na venkovních zápasech na jihu Moravy.

Na zápasy play off už byli na všech zápasech delegováni příslušní komisaři a nutno dodat, že utkání proběhla bez potíží a nikdo si na nic nestěžoval. „Zápasy byly opravdu řízeny objektivně, nikomu nebylo nadržováno, prostě tak, jak to má být,“ pochvaloval si Hamrus.

A jen tak mimochodem, oba brněnské celky, u kterých je v základní části téměř nemožné vyhrát, vypadly. Jaká to náhoda.

VÝSLEDKY

Sokol Karviná – ČP Brno 95:69 (50:40)

Karviná: T. Hamrus 13, Marek 18, Kachyňa 13, Odehnal 3, Oswald 20, Šeda 11, Lepka 9, Horváth 6, Landor 2, Krutina, Mosler, Šín.

ČP Brno – Sokol Karviná 81:72 (40:28)

Karviná: Oswald 12, Šeda, Kachyňa 3, Marek 8, Šín 23, Odehnal, T. Hamrus 13, Lepka, Horváth 7, Landor 4, Krutina 2.