Karvinští – a spolu s nimi sousední VŠB Ostrava – začínají naplňovat roli favoritů. Oba shodně porazili vedoucí Valašské Meziříčí a dotáhli se na něj v tabulce. Ztrácejí už jen jednu výhru a v příštím dvoukole 14. a 15. prosince hrají proti sobě. Nejprve v Ostravě, poté v Karviné.

„To bude velmi zajímavý souboj, který může hodně napovědět, ale nemusí nic rozhodnout. VŠB pořád považuji za největšího adepta na postup. Ukázalo se, že Valašské Meziříčí dosud těžilo jen z dobrého losu a při prvním těžším výjezdu narazilo do zdi,“ zasmál se první muž karvinského basketu Roman Hamrus.

Domácí si o víkendu nejprve poradili s Kroměříží, se kterou v minulém ročníku dvakrát prohráli. „Byli jsme oslabení, protože na marodku usedli Číšecký (kotník) a Kovalčík (utržená achillovka a dlouhodobý klid), takže jsme museli donominovat i tři juniory z devatenáctky. Ale skvěle zapadli a pomohli nám rozložit zátěž. Přispěli k vynikajícímu výkonu našeho týmu,“ chválil Hamrus „mladé pušky“ Ježe, Klosse a Paluva.

K výhře domácí dospěli střídáním osobní a zónové obrany, zaznamenali 27 asistencí, 12 trojek a jen třináct ztrát, což rozhodlo.

V hale opět panovala výborná atmosféra.Zdroj: Ivo Dudek

Před duelem s Valachy bohužel přibyl na marodku ještě mladý Lepka a oslabení domácích tak bylo před duelem s vedoucím týmem tabulky značné. „To ale i touha vyhrát,“ upozornil Hamrus. Klíčem bylo ubránit dvě největší opory hostů - Jakuba Blažka, skvělého pivota s množstvím let zkušeností z extraligové Opavy, nejlepšího hráče soutěže, a také Davida Jakla, vynikajícího střelce trojek, který na Valašsku hostuje ze Snakesu Ostrava. „Při naší úzké rotaci to nebylo vůbec snadné, ale podařilo se,“ oddechl si Hamrus.

Ustáli to v hlavě

Karvinští bojovali jako lvi. Poločasová trojka Oswalda s klaksonem určila stav 39:40, na startu druhé půle se ale Valaši odpoutali na 41:52. V tu chvíli zavelel k obratu Jakub Zikl. Zasmečoval přes Blažka do koše a nakopl tím celý tým, který skvěle bránil a začal skóre otáčet. Valaši začali ztrácet nervy, začali hrát hodně na sebe, ale to jim nevycházelo. Domácí přidali pár trojek a vedli 84:73. V hledišti i na palubovce vypukla obrovská euforie.

„Neskutečný výkon. Musím všechny pochválit za nasazení a plnění taktiky. Je neuvěřitelné, jak jsme si s utkáním poradili i přes to množství absencí. Ukázalo se, že náš tým je skvělým kolektivem. Většina zraněných hráčů v civilu na lavičce či z hlediště ostatní nadšeně povzbuzovala a k vítězství je dotlačila. Všechna ta zranění nás semkla a musím vyzdvihnout, že jsme utkání ustáli i mentálně. Pod tíhou nutnosti vyhrát jsme se nesložili ani za nepříznivého stavu, věřili našemu systému a tohle je výsledek. Je skvělé, že mladí hráči z U19 nám pomáhají zacelit mezery po zraněných hráčích a jejich výkony neuvěřitelně rostou,“ pochvaloval si nadšeně Roman Hamrus.

VÝSLEDKY

Sokol Karviná – Slavia Kroměříž 103:75 (50:29)

Karviná: Oswald 21(4 trojky), Zikl 20, Horváth 12, Krutina 12, Marek 10, Landor 9, Jež 6, Odehnal 5, Lepka 5, Kloss 3, Paluv.

Sokol Karviná – KK Valašské Meziříčí 90:86 (39:40)

Karviná: Oswald 25, Zikl 18, Landor 12, Marek 12, Horváth 10, Odehnal 9, Krutina 4, Paluv, Jež, Kloss. Trenéři: R. Hamrus a Sodomka.