Obě hráčky patří do běloruské reprezentace. Sedmnáctileté Alině patří na světovém žebříčku juniorek šestadvacáté místo. O rok starší Marija je stoosmnáctá. Deník obě hráčky vyzpovídal před stěžejními víkendovými duely Havířova v extralize. Na obou bylo znát, že se na zápasy těší.

Na jaké úrovni se hraje stolní tenis v Bělorusku?
Alina: V Bělorusku je stolní tenis žen na vynikající úrovni. Máme mistryni Evropy, Viktorii Pavlovič, se kterou pravidelně trénujeme a snažíme se od ní přebírat zkušenosti. Je to také obranářka, jako já. Obě hrajeme podobný styl a já od ní přebírám zkušenosti.

Už jste stihly za Havířov odehrát první zápasy. Jak je hodnotíte?
Marija: Zápasy byly moc narychlo, den předtím jsme strávily ve vlaku do Havířova dvacet hodin, takže jsme se cítili trochu unaveně.

Jak se vám líbí město?
Marija: Přijely jsme v pátek a v sobotu už byl první zápas. Přes týden jsme se věnovaly hlavně tréninkům a přípravě na tento víkend, takže jsme si zatím ještě nestihly Havířov pořádně prohlédnout. Brzy to určitě napravíme.

Byly jste už dříve hrát stolní tenis mimo Bělorusko?
Alina: Ano, jezdíme po celém světě. Vloni jsme byly například na turnaji v Číně a na mistrovství světa juniorů v Indii, kde se nám podařilo získat v družstvech čtrnácté místo. Mezi jednotlivci skončila Marija v kvalifikaci a já jsem se probojovala do osmifinále.

Čeho byste chtěly ve své kariéře ještě dosáhnout?
Alina: Jednoznačně olympiády. Do Ria zbývají už „jen" tři roky a pár měsíců (smích). Podívat se na olympiádu je snem každého sportovce.

O víkendu boj o udržení

Po první polovině sezony jsou extraligové hráčky SKST Baník Havířov na posledním místě v tabulce. O víkendu je čekají pravděpodobně rozhodující zápasy o setrvání v soutěži. V sobotu hrají ve Vlašimi, v neděli pak v Litoměřicích.

Začátkem roku se manažerovi havířovského stolního tenisu Nikolasi Endalovi podařilo získat posily z Běloruska, které, jak dle svých slov doufá, zabrání svou hrou sestupu Havířova do první ligy. „Obě utkání pro nás budou takřka klíčová. Jak Litoměřice, tak Vlašim jsou našimi bezprostředními sousedy v tabulce a my se s nimi dělíme o poslední příčky. Jeden z nás bude muset na konci sezony nejvyšší ligu žen opustit. Ve stolním tenise se totiž nehraje žádná baráž, poslední tým automaticky sestupuje do první ligy. Doufáme, že se nám i díky pomoci běloruských hráček podaří v extralize udržet," zadoufal Endal.

Udržení v soutěži by bylo i vzhledem k velké tradici havířovského klubu žádoucí. „Souhlasím. Sportovní klub stolního tenisu Baník Havířov funguje skoro sedmdesát let. Je to klub s obrovskou tradicí, který patří mezi největší v republice. Doma jsme také největším pořadatelem turnajů ve stolním tenise. Například v květnu se u nás bude hrát mistrovství republiky staršího žactva a hráčů do jednadvaceti let a v srpnu mezinárodní turnaj dětí s názvem Satelit. Hlavně jako jediní z českých klubů hrajeme extraligu mužů i žen a rádi bychom si tento statut udrželi," upozornil manažer SKST Baník Havířov.

Kompletní článek najdete v sobotním tištěném vydání Karvinského a Havířovského deníku