Szvoboda se po havárii podrobil v nemocnici v Praze akutní operaci. Pondělní vyšetření však ukázalo, že má poškozený mozek. Zkušený maďarský jezdec upadl po skoku v úvodu první jízdy v Pacově. Zranění hlavy utrpěl po následném střetu s motocyklem jednoho ze soupeřů. "Dnes před polednem prohrála mimořádná osobnost maďarského motokrosu největší boj svého života. Je to pro nás všechny nepochopitelná tragédie. Bolest, kterou nám to přináší, je nesnesitelná," uvedl maďarský tým HTS.

Útočník Muhamed Tijani a obránce Jiří Fleišman z Ostravy.
Přestup Tijaniho z Baníku do Slavie se blíží. Příchod dua z Pardubic? Spíše ne

"Vzpomínejte na člověka, který byl symbolem síly, vůle a vytrvalosti. Toho, kdo se nikdy nevzdal a vždy se snažil ze sebe dostat maximum. Vzpomínejte na kamaráda, který vždy dokázal všechny okolo rozveselit svým drzým úsměvem. Vzpomínejte na kluka, který si vážil lásky a podpory své rodiny," napsali zástupci stáje.

Szvoboda se letos znovu zapojil do českého šampionátu po čtyřech letech. V minulosti české mistrovství dvakrát ovládl. V roce 2017 vyhrál v kategorii MX2 a dva roky nato zvítězil v královské třídě MX1. Desetkrát se stal mistrem Maďarska. Už v 19 letech dokázal bodovat v mistrovství světa.

Alois Grussmann (vlevo) a Luděk Mikloško.
Mikloško o létu v Baníku: Nejsme nuceni prodávat. Kolik chce posil a co mladíci?

V českém motokrosovém šampionátu jde o první smrtelnou nehodu od roku 2009, kdy se v závodu družstev v Lokti nad Ohří vážně zranil osmnáctiletý Michael Špaček. Szvoboda v minulosti závodil v barvách Buksa Malenovice Teamu, jehož majitelem byl známý ostravský sportovní mecenáš Aleš Buksa, který zemřel v roce 2020. Do pamětí fanoušků motokrosu se svým uměním a triumfy zapsal Szvoboda i úspěchy v Petrovicích u Karviné.