Již 26. ročník závodů, které se za dobu svého trvání staly pro mnohé účastníky už tradicí, přivábil za aktivním sportem přes osm tisíc plaveckých nadšenců všech věkových skupin.

Ti bojovali ve třech kategoriích – města do 20 tisíc obyvatel, města do 50 tisíc obyvatel a města nad 50 tisíc obyvatel.

Do soutěže, která je součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník, se letos zapojilo 21 měst. V kategorii nejmenších měst soutěžili plavci z Aše, Berouna, Čelákovic, Hořic, Kravař, Litomyšle, Litovle, Postoloprt, Rumburku, Rychnova nad Kněžnou a Uherského Brodu. Mezi středními městy se zapojili obyvatelé Bohumína, České Lípy, Chrudimi, Orlové a Vsetína a největší města reprezentovali sportovci z Hradce Králové, Karviné, Jihlavy, Teplic a Zlína. Z vítězství ve svých kategoriích se nakonec radovali v Kravařích, Bohumíně a Zlíně.

Nejstarší v Karviné

„Letošní ročník bych co do účasti označil za solidní, příští rok bychom samozřejmě rádi nalákali další bazény. Těší nás zájem všech věkových kategorií. V Karviné a Uherském Brodě se zapojili pánové Richard Koziel a Miroslav Mlýnek, kterým je 88 let. Nejstarší ženou byla paní Olga Jaroňová v Bohumíně, které je jen o rok méně. A třeba osmdesátiletý František Šebesta v Karviné zaplaval stovku pod dvě minuty,“ prozradil duchovní otec projektu Aleš Procházka.

Zájem byl ale také mezi dětmi. „Pro plavecké oddíly to může být zajímavá příležitost, jak zaujmout nové členy. Nejmladším klasifikovaným účastníkům bylo pět let, stometrovou trať ale uplavaly i menší děti. Ty ovšem trať absolvovaly s křidélky, a tak jejich výkon nemohl být započítán do hodnocení,“ vysvětlil Aleš Procházka.

V Bohumíně obhájili prvenství z loňska.Zdroj: Miroslav Čempěl

Bohumín opět nejlepší

Do bohumínského aquacentra proudily davy lidí od brzkého rána až do samotného závěru soutěže. Nakonec se do závodu zapojilo 1 095 nadšenců, což bylo opět nejvíce v celé republice. Město tak s přehledem vybojovalo vítězství ve své kategorii. Rekord celé soutěže, který Bohumín vytvořil v roce 2014, se mu jen těsně nepodařilo překonat. Stačilo, aby přišlo 48 plavců a byl na světě.

„Nevadí, i tak jsme měli zase nejvyšší účast,“ těšilo vedoucího bohumínského aquacentra Jaromíra Voráče. „Zatímco u nás uplavalo povinných sto metrů 1 095 lidí, v druhé Orlové dorazilo 667 lidí a třetí Vsetín si do statistik zapsal 344 plavců, což jsou značné rozdíly,“ dodal.

Nejrychlejším bohumínským plavcem byl Jakub Gryc, který uplaval povinných sto metrů za 1:01 minutu. Nejrychlejší ženou byla Aneta Malcharová s časem 1:06 minut. Nejmladšími plavci byli šestiletý Vojtěch Novák z Bohumína a pětiletá Aneta Fišerová z Rychvaldu. Oba povinnou stovku zvládli za 4,5 minuty. Nejstarším mužem soutěže se v Bohumíně stal 81letý Miloslav Šuster (3:29) a nejstarší ženou již zmíněná Olga Jaroňová (4:55).

V Bohumíně obhájili prvenství z loňska.Zdroj: Miroslav Čempěl

Všichni, kteří včera přišli soutěž podpořit, obdrželi poukaz na jeden volný vstup do aquacentra. Celostátního klání, které má pětadvacetiletou tradici, se Bohumín zúčastnil už pojedenácté (kategorie město do 50 tisíc obyvatel), z toho osmkrát se mu podařilo vyhrát.

 

VÝSLEDKY

Města do 20 tisíc obyvatel: 1. Kravaře (530 účastníků) 6 564 bodů, 2. Litomyšl (539 účastníků) 6 326, 3. Beroun (346 účastníků) 6 091.

Města do 50 tisíc obyvatel: 1. Bohumín (1 095 účastníků) 10 887, 2. Orlová (667 účastníků) 6 561, 3. Vsetín (344 účastníků) 6 120.

Města nad 50 tisíc obyvatel: 1. Zlín (723 účastníků) 12 429, 2. Jihlava (444 účastníků) 8 518, 3. Karviná (575 účastníků) 6 337.