U začátků klubu vzpírání bylo v roce 1949 pět zakladatelů – Karel Gabryš, Jan Gospoš, Miroslav Vykydal, Oldřich Rozsíval a Jan Garbowiak. „První čtyři objevili u toho pátého v Pudlově v kůlně starou a rezavou činku, která tam byla odložená společně se zápasnickou žíněnkou a zbytkem sokolského nářadí z předválečné doby,“ poukázal na kořeny bohumínského vzpírání jednasedmdesátiletý Karel Prohl (na malém snímku), jenž je stále aktivním vzpěračem a zároveň vede webovou stránku Českého svazu vzpírání. „Jan Garbowiak, jenž byl cukrářem, zkušeným zápasníkem a vzpěračem, se stal jejich prvním trenérem a učitelem,“ vykládá Prohl.

Ve stejném roce se družstvo vydalo na nováčkovský přebor Čech do Prahy. „To je první zaznamenaná oficiální soutěž, které se bohumínští závodníci kdy zúčastnili,“ uvedl Prohl. Od té doby uběhlo spoustu času a sbírka úspěchů bohumínských vzpěračů se začala pořádně rozrůstat.

V bohumínském depozitáři je dodnes uchován jeden titul mistra světa a čtyři tituly mistra Evropy z jednotlivých disciplín v kategorii mužů.

Karel Prohl.

Bohumínští siláci dovezli domů celkem 201 medailí z různých vrcholných soutěží. V rozsahu 32 let (1960 až 1992) absolvovali odchovanci Bohumína jedenáct startů na olympijských hrách.

Klub vybojoval 520 titulů mistrů Československé a České republiky jednotlivců, v součtu 1087 (520+312+255) cenných kovů. V soutěžích družstev činí bohumínský součet 116 (36+44+36) medailí napříč věkovými kategoriemi.

„Překonali jsme minimálně 1021 národních rekordů a v Síni slávy Českého svazu vzpírání je zařazeno dvanáct bývalých a současných funkcionářů, trenérů a závodníků,“ upozorňuje Karel Prohl na další úspěchy bohumínských vzpěračů.

Třeba v roce stého výročí oslav vzniku českého vzpírání (1993) byli hned tři vzpěrači z Bohumína zařazeni do první desítky nejlepších. Konkrétně Ondrej Hekel, Anton Baraniak a také Karel Prohl.

V roce 1985 byli Bohumínští pořadateli Světového poháru a v roce 2008 pořadateli mistrovství Evropy pro kategorii masters.

V řadách Bohumína startovalo také sedmnáct mistrů sportu a pět zasloužilých mistrů sportu.

Bohumínští vzpěrači patří v republice k nejlepším.

V průběhu let 1966 až 1989 startovalo na mezinárodní Velké ceně Bohumína sedm olympijských vítězů včetně nejslavnějšího vzpěrače Vasilije Alexejeva z Ruska a dalších dvacet mistrů Evropy, světa a světových rekordmanů.

V kategorii mužů závodníci a odchovanci Bohumína 17x zvítězili v anketě „Zlatá činka“ pro nejlepší vzpěrače roku a další úspěchy ještě určitě přidají.

Útok na hattrick

Letos bohumínští vzpěrači slaví pětapadesátiletou nepřetržitou účast v nejvyšší soutěži družstev mužů, kterou v posledních dvou letech vyhráli. „Letos jsme chtěli zaútočit na zlatý hattrick, ale poslední kolo nám bohužel nevyšlo,“ uvedl Jan Gospoš, jenž je druhým rokem předsedou oddílu, který čítá zhruba třicet závodníků. „Měli jsme dva zraněné, je to sportovní život. Ale ještě máme na podzim jedno kolo a ztrácíme jeden bod, můžeme to zvládnout,“ věří Gospoš v další úspěch.