Vůbec poprvé se republikové finále konalo v Karviné a role pořadatele se výtečně zhostila Střední škola techniky a služeb. Do Karviné se sjely nejúspěšnější družstva krajských kol z Ústí nad Labem, Brna, Karlových Varů, Příbrami, Jihlavy a dalších.

„Bylo to vlastně poprvé, co jsme podobnou akci republikového formátu připravovali. Zkušenosti jsme nabírali teprve v této sezoně, konkrétně krajským kolem. Tam se nám osvědčily všechny metody, které jsme pak aplikovali i na finále. Člověk si to holt musí zažít a vyzkoušet. Příští rok, kdy chceme mistrovství znovu pořádat, budeme zase moudřejší," pousmál se jeden z hlavních pořadatelů akce a učitel Střední integrované školy techniky a služeb v Karviné Lukáš Strouhal, který na škole vede také kroužek Workoutu, což je cvičení s vahou vlastního těla, jehož ukázku karvinští studenti před slavnostním vyhlašováním všem přítomným předvedli a sklidili za ni zasloužený aplaus.

Republikové finále silového čtyřboje v Karviné.

Do Karviné se sjelo patnáct týmů chlapců a třináct týmů dívek. „To považujeme za výbornou účast. Na studentech bylo vidět velké zapálení pro věc, každý si sáhnul na dno svých sil," líbilo se Strouhalovi středoškolské silácké úsilí o co nejlepší výsledky.

Chlapci bojovali v disciplínách shyby, trojskok, benchpress a svisy (vznosy), dívky zase ve šplhu, trojskoku, sedech-lezích a hodu medicinbalem.

Vůbec nejlépe zvládl všechny čtyři disciplíny student gymnázia Františka Živného z Bohumína Marek Zálešák, lídr vítězného bohumínského týmu – mistrů republiky. „Chlapce z Bohumína musíme ocenit. Je to náš největší rival, ale tomuto sportu se v Bohumíně věnují už dlouho a jsou vlastně několikanásobní mistři. Zkušeností mají mnohem více než my, kteří jsme teprve na začátku," sportovně popřál Bohumínu k úspěchu Lukáš Strouhal.

Republikové finále silového čtyřboje v Karviné.

S výkony svých svěřenců byl ale spokojen. „Holky skončily druhé, tady jsme velmi spokojeni, i když děvčata zaostala za vítězným Šumperkem jen o tři body, což je nepatrný rozdíl. Abych to přiblížil, stačilo, kdyby každá z holek udělala třeba jeden sed-leh navíc. Tak malý rozdíl to byl. Na první místo mohly holky dosáhnout," vysvětlil Strouhal.

Oporou dívčího karvinského družstva byla Monika Kubíčková, která se stala dokonce mistryní republiky právě v disciplíně sed-leh. „Věřily jsme si na první místo, těsně to nevyšlo, ale i to druhé místo je pěkné. Titulu mistryně republiky si cením, příprava byla náročná. Oproti třeba okresnímu kolu byla teď mnohem větší konkurence," porovnávala Kubíčková.

Ta se musela sama zlepšit například ve šplhu. „Zvládla jsem ho za čtyři sekundy, ale trochu mě štvou ty sedy-lehy. Dala jsem jich 68, to asi není špatné, ale věřila jsem si i na 70," přiznala devatenáctiletá studentka, pro kterou to je poslední rok na střední škole. Rozloučila se však tím nejlepším možným způsobem – titulem. „Atmosféra tady byla perfektní, spolužáci nás podporovali, bylo to fajn," přiznala.

Velkého úspěchu v celkovém součtu dosáhla i karvinská Lenka Horváthová, která se stala vicemistryní republiky za příbramskou Dominikou Rozmajzlovou s výsledkem 251 bodů. „Trénuji dva a půl roku a je tady moc fajn parta lidí. Osobně mě nejvíce baví hod medicinbalem, kde v současnosti hážu 9,50 metrů. Člověk musí hodně trénovat zádová svalstva, ale čtyřboj mě jinak i baví celkově," uvedla karvinská závodnice.

Druhý okresní zástupce v soutěži dívek – Obchodní akademie Český Těšín si také nevedl vůbec špatně a konečné osmé místo v celorepublikové konkurenci jistě potěší.

Republikové finále silového čtyřboje v Karviné.

A chlapci? Tady zaslouženě triumfovali borci z Bohumína, kterým šlapali na paty domácí. „I mezi hochy jsme se neztratili, což kvitujeme. Zatímco holky se zlepšily markantně v disciplíně sedy-lehy, kluci se snažili, ale nestačilo to. Musím zdůraznit, že soutěž není jen o výkonech, ale také o nějaké mentální připravenosti. Je třeba naučit se zvládat tlak. My jsme byli doma, očekávání byla veliká a právě toto kluci moc nezvládli. Svými obvyklými výkony se totiž mohou měřit s kýmkoliv, tudíž i zde byla šance soutěž vyhrát," rekapituloval Lukáš Strouhal.

Za pravdu mu dal i člen karvinského chlapeckého celku Marcel Herák. Podobně jako u jeho spolužačky Moniky Kubíčkové, i pro něj to byla rozlučková akce, protože letos studium na škole završí. „Trénovali jsme tvrdě, dali jsme do toho všechno. První místo nám uteklo, ale i to druhé se počítá. Osobně mě mrzí vznosy, které mi nevyšly. Většinou dávám tak 54, tady se mi to nepovedlo a dal jsem jich sotva čtyřicet. Je to asi fakt o hlavě, ty zkušenosti se potřebují někde nasbírat," připustil Herák. Ovšem nepochybuje o tom, že Karvinští ještě neřekli poslední slovo. „Já letos už končím, ale další kluci jako Danek Hanák nebo Radek Lušňák pojedou ještě tři roky, tak to snad dotáhnou někdy i k tomu titulu," věří kamarádům.

Do místní posilovny karvinské střední školy rád chodí i Marek Matis. „Mě asi nejvíce baví shyby. Jinak, tyto soutěže jsou opravdu perfektní. Člověk si to, co ho baví, může porovnat i s jinými soupeři. Ze silových disciplín mě pak při tréninku hodně baví právě ten workout," řekl další z reprezentantů karvinské střední školy.

VÝSLEDKY

Družstva dívky: 1. Gymnázium Šumperk 701, 2. SŠTaS Karviná 698, 3. Gymnázium Příbram 682, 4. BPA Brno 670, 5. Gymnázium Příbor 656, 6. OA Přerov 646, 7. VPŠ a SPŠ Holešov 629, 8. OA Český Těšín 628, 9. OA Ostrava-Mar. Hory 608, 10. VOŠZ a SZŠ Trutnov 592, 11. Gymnázium Moravská Třebová 585, 12. TRIVIZ Jihlava 556, 13. SOŠPg Karlovy Vary 525.

Družstva chlapci: 1. Gymnázium Fr. Živného Bohumín 850, 2. SŠTaS Karviná 763, 3. SPŠ Stavební Lipník n. B. 755,5, 4. Gymnázium Ústí n. L. 695, 5. SPŠ Tábor 690, 6. VOŠ a SPŠ Šumperk 676, 7. SPŠ Příbram 618,5, 8. VPŠ a SPŠ MV v Holešově 612,5, 9. TRIVIZ Jihlava 602, 10. SPŠ zeměměřická Praha 587,5, 11. SPŠ Mladá Boleslav 585,5, 12. SOŠ Stavební Karlovy Vary 558,5, 13. SŠ polytechnická Brno 550,5, 14. ČLA Trutnov 499, 15. SPŠE a VOŠ Pardubice 498.

Jednotlivci dívky: 1. Dominika Rozmajzlová (Gymnázium Příbram), 2. Lenka Horváthová (SŠTaS Karviná), 3. Pavlína Březinová (Gymnázium Šumperk), …5. Monika Kubíčková (SŠTaS Karviná), …13. Kamila Walková (OA Český Těšín).

Jednotlivci chlapci: 1. Marek Zálešák (Gymnázium Fr. Živného Bohumín), 2. Marian Mádr (SPŠ Stavební Lipník n. B.), 3. Karel Glasl (Gymnázium Ústí n. L.), 4. Ondřej Plhoň (Gymnázium Fr. Živného Bohumín), …6. Marek Matis (SŠTaS Karviná), …8. Jan Strzelec (Gymnázium Fr. Živného Bohumín), 9. Radek Lušňák, 10. Daniel Hanák (oba SŠTaS Karviná), 11. Jiří Žáček (Gymnázium Fr. Živného Bohumín), 12. Marcel Herák (SŠTaS Karviná).

Sestavy a body

Dívky Karviná: Lenka Horváthová (251), Monika Kubíčková (240), Andrea Székelyová (207), Barbora Bartková (199)
Dívky Č. Těšín: Taťána Martynková (209), Simona Malyrzová (162), Gabriela Přečková (204), Kamila Walková (215)
Chlapci Bohumín: Marek Zálešák (317), Ondřej Plhoň (282,5), Jiří Žáček (243,5), Jan Strzelec (250,5)
Chlapci Karviná: Marek Matis (267,5), Radek Lušňák (249,5), Daniel Hanák (246), Marcel Herák (238).