Judisté dosahují každoročně velmi dobrých výsledků na závodech v Česku, Polsku i Slovensku a jen v loňském roce se zúčastnili celkem 61 závodů, na kterých získali 256 medailí, z toho 69 zlatých.

Za necelých pět měsíců tohoto roku už judisté objeli 18 turnajů, ze kterých si domů přivezli celkem 94 cenných kovů (24 zlatých, 29 stříbrných a 41 bronzových). Jelikož polovina sezony končí až tento měsíc, další úspěchy a medaile se jistě ještě dostaví.

Judisté na turnaje nejen jezdí, ale také je sami pořádají. Například v lednu organizovali Těšínský turnaj pro mladší a starší žáky. Byť v této kategorii mají judisté jen čtyři závodníky, získali na domácím podniku tři medaile, o které se zasloužili Nikola Kozlová, Jakub Milo (oba stříbro) a Nikol Badinková (bronz).

K letošním největším úspěchům klubu patří prvenství Tobiáše Burkota na karvinském Valentýnském turnaji benjamínků, čtyři zlaté medaile Pavla Hovjadského, Jakuba Mila, Aleny Reichenbachové a Kateřiny Byrtusové na Čokoládové ceně ve Frýdku-Místku, kde mimochodem zabodovali všichni českotěšínští mládežníci, kteří na turnaj vyjeli.

Velmi silně obsazeným turnajem se stala Grand Prix Ostrava 2014, na který se sjelo necelých devět stovek judistů ze sedmi států Evropy. Nechyběli ani Bulhaři, Ukrajinci či Rakušané. Českotěšínští judisté na špičku sice nedosáhli, přesto Nikol Badinková a Nikola Guzdková obsadily velmi hezká čtvrtá místa a na bodovaném sedmém místě skončila ještě Nikola Kozlová.

Otevřené mistrovství Euroregionu Beskydy v Dobré přineslo Tobiáši Burkotovi a Nikole Kozlové shodně třetí místa, turnaj v polském Sosnowci zase vítězství Aleně Reichenbachové. I zde zabodovali všichni, kteří na turnaj vyjeli.

Nikol Badinková pak v březnu vyhrála Turniej dzieci v polské Wolbromi. Ani krajský přebor dorostenců, dorostenek, juniorů, juniorek, mužů a žen nezůstal pro judisty bez medaile. Nikola Guzdková, Kateřina Byrtusová a Jakub Mec získali shodně druhá místa, bronz přidal David Mec.

Hezké vzpomínky mají judisté na podnik v polské Wisłe. Tento turnaj byl atypický hned z několika důvodů. Prvním z nich byla skutečnost, že byl organizovaný z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu v rámci Operačního programu příhraniční spolupráce Česká republika – Polská republika v rámci společného grantu s polským klubem PTS Janosik. Druhým důvodem byl fakt, že turnaj se nekonal ve sportovní hale, ale v krásném prostředí hotelového komplexu Golębiewski a zúčastnilo se ho z kapacitních důvodů „pouze" necelých 300 závodníků z Česka, Polska a Slovenska. Těšíňané se v této konkurenci neztratili, získali 10 medailí, z toho Nikola Kozlová a David Mec první místa.

V Českém Těšíně se v květnu pořádal rovněž krajský přebor mladších a starších žáků a žaček. Do bojů o medaile vyslali domácí tři závodníky a ti vybojovali kompletní sadu medailí. Přebornicí kraje se stala Nikola Kozlová, druhé místo získala Nikol Badinková a bronzovou medaili Jakub Milo.

O týden později pak v Českém Těšíně pořádali tradiční Májový turnaj pro benjamínky a mladší žactvo. Z celkového počtu devíti závodníků získalo medaili pět judistů, z toho vítězně se prezentovali Karel Kroček a Tobiáš Burkot.

Na Turnieju dzieci i młodzików v polském Sosnowci pak Těšíňané získali další tři první místa, o která se postarali Pavel Lomozík, Nikol Badinková a Nikola Kozlová. „Když to shrneme, chlapci i děvčata zúročili na turnajích svědomitou přípravu v klubu. Jejich píle a nadšení pro judo slavily úspěch," pochvaloval si předseda klubu Luboš Wiejacki.

Do juda v Českém Těšíně chodí již několik let pravidelně zhruba padesátka dětí. „Většinu z nich náš sport velmi baví, a proto ho doporučí svým známým. To nám zajišťuje dlouhodobě početnou základnu. Z poloviny těchto dětí se pak stanou závodníci, kteří jezdí po turnajích a sbírají zkušenosti," přibližuje Wiejacki.

Závodní činnost však není v Těšíně podmínkou. „To je pravda. Chodí k nám i děti, které si potřebují zvýšit fyzickou kondici nebo získat rychlost, sílu, obratnost či vytrvalost. Závodit nemusí. Velký zájem o judo je i mezi dospělými," říká Wiejacki a upozorňuje, že judo není jen sport. „Obsahuje i výchovné a zdravotní aspekty, protože učí děti disciplíně a úctě k druhému. A je také výbornou prevencí proti úrazům, jelikož v judu se děti učí pádové techniky a hodně pozornosti se věnuje i gymnastické průpravě," uzavírá českotěšínský předseda, který dodává, že klub celoročně pořádá nábor nových členů. Více informací najdou případní zájemci na webových stránkách www.judoddmceskytesin.cz.