Labortech Ostrava – Slavoj Český Těšín 6:2

„Utkání se pro nás vyvíjelo dobře,“ prozradil předseda Českého Těšína Václav Mitura. „Molenda získal černými figurami iniciativu a polský šachista Dziuba se musel celou partii velmi přesně bránit, aby odvrátil prohru. Na druhé šachovnici zase remizoval Straka s favorizovaným Biolkem,“ popsal úvod zápasu.

Těšíňané ke dvěma remízám přidali ještě další dvě. Mroziak byl sice pod tlakem Jakubce, ale s přehledem se bránil a po několika výměnách uhrál remízu i on. Pak se situace začala komplikovat. Mrázek po malém zaváhání prohrál s Veličkou, Wiewiora sice remizoval s Rašíkem, ale Hollan bílými figurami neuspěl proti Tallovi a už bylo jasné, že to nepůjde.

„Ostrava potvrdila roli favorita. Kawulok ještě černými proti Biolkovi získal vyrovnanou pozici bez dam, ale v manévrovacím boji byl přehrán zkušenějším soupeřem. Já sám jsem se dostal do těžké pozice hned po zahájení, v časové tísni jsem udělal školáckou chybu,“ popsal Mitura svůj duel proti Koziolovi.

Body: Velička, Talla, Biolek ml. a Koziol po 1, Dziuba, Biolek st., Jakubiec a Rašík po 0,5 – Molenda, Straka, Mroziak a Wiewora po 0,5.

Slavoj Český Těšín – Slavoj Poruba 3:5

I druhý duel se hrál v Ostravě. Opět díky zvláštnosti, která v extralize panuje, byl jako domácí tým psán Český Těšín.

„Obě družstva nastoupila v kompletních sestavách,“ sdělil Václav Mitura. Těšíňané znovu nedosáhli ani v jedné partii na výhru. „Na první šachovnici Molenda remizoval. Na druhé Straka podlehl vynikajícímu Polákovi Markowskému, ale pak Langner remizoval se Cvekem. Pořád jsme žili,“ popsal první partie Mitura.

Wiewiora s porubským Burešem z ostré pozice vybruslil a partie směřovala také k remíze. Mrázek v partii s Kaňovským měl zcela nestandardní pozici, ale i toto střetnutí skončilo remízou. Těšíňané však potřebovali v jedné ze zbylých partií vyhrát.

„A vypadalo to nadějně. Mroziak měl o dva pěšce více a Jakubovski se zachránil až díky ukázkové spolupráci jezdce a věže proti bílému králi. Kawulok zase dostával Šarašenidzeho pod tlak, ale neodhodlal se k dvojsečnému útoku, takže z toho byla další remíza,“ uznal Mitura. Poslední partie už se stala záležitostí zkušeného Caletky, který přehrál nejmladšího českotěšínského hráče Hollana.

Body: Markowski a Caletka po 1, Šarašenidze, Kempinski, Jakubowski, Cvek, Kaňovský a Bureš po 0,5 – Kawulok, Molenda, L. Langner, Mrázek, Wiewiora a Mroziak po 0,5.

Oldřich Horák