„Až dosud jsme mlčeli, ale pohár trpělivosti už přetekl. Máme důvod se domnívat, že kroky namířené proti našemu nejužitečnějšímu hráči Michalu Brůnovi, potažmo proti nám jako klubu, jsou cílené s úmyslem nás poškodit,“ prohlásil Roman Mucha.

Poslední kapkou bylo vyloučení Michala Brůny v utkání proti Dukle, po kterém vyfasoval Brůna dvojzápasový distanc, jelikož modrá karta znamená automaticky projednávání hráčova přestupku u disciplinární komise. A ta ve čtvrtek rozhodla o Brůnově potrestání. Karvinský špílmachr bude absentovat v sobotním utkání v Lovosicích i v prvním domácím duelu čtvrtfinále.

Pomineme-li fakt, že v první chvíli měl být pískán faul pražského hráče (Zelenky) na Brůnu, namísto prorážení Brůny, byl za následnou přetahovanou o míč se Zelenkou potrestán Brůna modrou kartou. „Seběhlo se tam minimálně šest hráčů Dukly. Křístek dostal červenou, zatímco Brůna na popud delegátky modrou. Ptáme se proč? A ptáme se, proč je v této souvislosti projednáván nejen on sám, ale i Honza Užek, který se v té strkanici objevil. Přece nebyl jediným aktérem celé té strkanice? Není to náhodou pro to, že je Honza dalším důležitým hráčem naší sestavy? Má snad někdo zájem na tom vyřadit nám ho ze hry?“ předkládá Mucha důležité otázky.

Strkanice hráčů Baníku a Dukly po střetu Brůny se Zelenkou. Kolik napočítáte hráčů Dukly?Zdroj: Ivo Dudek

Jdou po Brůnovi jako „po uzeném“

Není to přitom první podobná záležitost. V minulé sezoně se baníkovcům vůbec nepozdávalo vyloučení Brůny v Jičíně ve čtvrtfinále play off, kdy posléze nemohl nastoupit do prvního zápasu semifinále. Brůna při provádění sedmimetrového hodu trefil brankáře Machalického. V zápise o utkání se objevilo, že do obličeje. „Ve skutečnosti to bylo do ramene, což nakonec potvrdilo video a dokonce samotný brankář Jičína, který férově přiznal, že to bylo do ramene. Přesto Michal dostal stopku pro první semifinále s Lovosicemi,“ upozorňuje Marek Michalisko, trenér karvinského mužstva, který v klubu působí i v roli generálního manažera.

Michal Brůna jej doplňuje. „Rozhodčí řekli do ramene, Machalický řekl do ramene, ale delegát řekl, ne, já to viděl, bylo to do hlavy. Když se pak člověk podívá na video, neví, co si o tom myslet,“ řekl Brůna, který tenkrát dával pět gólů po sobě.

„To byl tehdy takový začátek, který jsme ale nechali být. Mohli jsme si myslet, že to byla náhoda. Teď víme, že už to náhoda není,“ přidává se Mucha.

Dalším příkladem neoprávněné červené karty pro karvinského lídra bylo utkání v Hranicích, kde po něm naopak vystartoval protihráč. „Michal se otáčel a nechtíc narazil do soupeře, který k němu stál zády. Ten upadl a jiný hranický hráč hned napadl Brůnu. To bylo úplně směšné vyloučení,“ vybavoval si Michalisko.

V Plzni zase dali Karvinští gól, jeden rozhodčí ho uznal, druhý ale pískal faul, který se odehrál o deset metrů dál. „Přišel jsem za delegátem utkání a zeptal jsem se jej, jestli mi to může vysvětlit. Normálně, slušně. Delegát se jen postavil a řekl: Brůna trest. Vůbec se se mnou nebavil. Já mu říkám, kdo by se měl na takovou situaci ptát, když ne já, nejstarší a nejzkušenější hráč našeho mužstva? On ale jen direktivně opakoval: Brůna trest, dvě minuty,“ popsal Brůna jinou situaci z utkání, které Karviná prohrála o gól.

Čerstvou informací je, že se disciplinární komise hodlá zaobírat červenou kartou pro Brůnu z domácího utkání proti Frýdku-Místku, které proběhlo už před měsícem (16. února). Podnět k tomu dalo Nové Veselí, které se v tomto aktivně angažuje. „Michal byl za tento zákrok potrestán, nehrál na Dukle. To bylo jediné oprávněné vyloučení z těch, které popisujeme. Nyní jej chtějí opětovně projednávat. Že to přichází v době před play off, nebude náhoda. Já se ptám, proč k tomu Nové Veselí dalo podnět až nyní? Pár dní před play off? Proč jej nedalo už dříve?“ ptá se logicky Marek Michalisko.

Roman Mucha má jasno. „Připadá mi to jako štvanice na Brůnu. Kdyby byl Michal průměrný hráč, tak to nikdo neprojednává. Ale je to náš lídr, chtějí ho odstavit. V cizině si starších hráčů váží, ti jsou chráněni. U nás ne. U nás se snaží zastavit Karvinou. My se ale nedáme,“ zdůrazňuje Mucha.

Prohlášení prezidenta klubu 
Chceme se vyjádřit k nastalým situacím, ke kterým došlo v posledním období, kdy začíná být nepsaným pravidlem, že náš klub HCB Karviná a jeho hráči jsou systematicky poškozováni rozhodnutím svazových složek.
Hráči i klub jsou trestáni za určitá provinění i několikrát. To se u jiných klubů a podobných prohřešků neděje. Máme důvodné obavy se domnívat, že je tak činěno úmyslně a s určitým záměrem, a já cítím povinnost zastat se hráčů a značky HCB Karviná.
Nastartovali jsme v klubu určité změny a cítíme, že to začíná některým lidem v házenkářském hnutí vadit. Naše zápasy a chování našich hráčů jsou pod neustálým drobnohledem a neustálým připomínkováním svazovými složkami. Některé věci hraničí až s šikanou.
Házená je jediný kolektivní kontaktní sport, který nechrání marketingově důležité hráče extraligy.
V žádném případě nepůjdeme cestou, kterou nás vyzvali na čtvrtečním zasedání Disciplinární komise ČSH funkcionáři svazu, abychom zpětně dávali sami podněty na hráče jiných klubů, čímž by docházelo k samotnému poškození regulérnosti extraligy.
Tyto praktiky byly oblíbeny v dobách minulého režimu. Dnes se píše rok 2019, ne rok 1970.
Máme v jednání pro oživení extraligy příchod hráčů evropského formátu. Po zkušenostech, které se dějí v poslední době zvažujeme, zda tyto hráče do české soutěže vůbec přivést.
Uvádíme zde několik situací, ke kterým došlo během posledního roku.
- Neoprávněné vyloučení hráče Michala Bruny v Jičíně, které vedlo k zastavení závodní činnosti na jedno semifinálové utkání.
- Vyloučení hráče Michala Brůna v Hranicích přímou červenou kartou.
- Neoprávněné dvouminutové vyloučení hráče Michala Brůny v Plzni.
- Neoprávněné udělení modré karty hráči Michalu Brůnovi v zápase s Duklou Praha
Jeden z důvodu je i neoprávněná kontumace zápasů našich dorosteneckých družstev s klubem Dukla Praha, která je v rozporu s předpisy soutěžního řádu ČSH.
Chceme, aby se nadcházející play off odehrálo pouze na hřišti a nerozhodovalo se u stolu.

Roman Mucha
prezident Handball Clubu Baník Karviná

V přiložených videích ať si sportovní veřejnost sama udělá obrázek o „prohřešcích“ Michala Brůny.

Video z Jičína, kde měl Brůna trefit brankáře Machalického do obličeje:

Zdroj: HCB Karviná

Video z Hranic, kde byl Brůna vyloučen po tomto kontaktu:

Zdroj: HCB Karviná

Video z domácího zápasu s Duklou. Faul Brůny?

Zdroj: HCB Karviná