Bohumín - Zajímavé odpoledne prožily mladé házenkářky a tanečnice z regionu v Bohumíně. Po škole se ještě doma oblékly do sportovního a namířeno neměly jako vždy do haly, nýbrž na náměstí T. G. Masaryka před radnicí.

Tam na ně čekalo během chvilky postavené hřiště, kde se tříčlenné týmy utkaly v malém turnaji.

K vidění nebyly jen domácí hráčky, svá družstva vyslala i Karviná nebo Poruba. „Jsem ráda, že se takové akce konají a pořádají, protože pro házenou je důležité, aby tímto způsobem oslovila co nejvíce dětí ve školním věku," uvedla šéftrenérka regionálního házenkářského centra Sokol Poruba Alena Humlová. RHC Sokol Poruba sdružuje pod sebou kluby Sokol Hrabůvka, HC Ostrava, Sokol Zábřeh, Hlučín, Třinec, Karvinou nebo právě Bohumín.

Prioritou akce tedy nebyly výsledky, ale propagace házené, která se zrovna v Bohumíně hraje teprve rok. „Hodně lidí ani neví, že se u nás v Bohumíně házená hraje, a tato akce je ideální způsob, jak rodiče nebo i samotné děti oslovit," uvedl jeden z organizátorů Balldance Open a šéf bohumínské házené Jaroslav Kalous.

A proč Balldance? Důvod je jednoduchý. Kromě házenkářek mohli přítomní vidět také mladé naděje tanečního sportu. „V házené i tanci používáte podobný pohyb, proto nás napadlo to dát dohromady do jedné akce i názvu," vysvětluje Kalous.

O tom, že takové streetové akce fungují, vědí v Bohumíně své. Už několik let organizuje místní dům dětí a mládeže (DDM) „uliční" florbal. „S ním máme dobré zkušenosti, víme, že to funguje, tak jsme přišli s duem házená tanec. Věříme, že to může přilákat další děti, které nechtějí trávit čas u facebooku a počítače. Oslovit však chceme zájemce o jakýkoli sport," vysvětluje Jaroslav Kalous. I samotné aktérky se na akci těšily. „Když jsme o tom řekli tanečnicím a házenkářkám, všechny byly nadšené. Nepoštěstí se každému hrát pod širým nebem přímo na náměstí," míní Kalous.

Radost mu udělalo také počasí. Dlouho zamračený čtvrtek prozářilo po třetí hodině odpoledne sluníčko. „K tomu mám své heslo: Dobrým lidem přeje dobré počasí a v Bohumíně dobří lidé jsou. A už čtyři roky mi vychází.," říká s úsměvem.

Vzniká tím ve městě zase nová tradice? „To je zajímavý nápad. Stejně jako u florbalu by bylo dobré to dělat každý rok, protože házená je u nás na vzestupu," myslí si Kalous.

Sport má ve městě obrovskou podporu vedení radnice, což potvrzuje i Kalous. „Bez jejich podpory by tato akce, stejně jako celá házená, v Bohumíně neexistovala. Stejné je to i s mými kolegy, kteří to dělají zadarmo, ve svém volném čase, přesto by to bez nich nešlo. A za to jim děkuji," dodal Jaroslav Kalous.