Curling, česky zvaný metaná, je zimním olympijským sportem, kde proti sobě hrají na ledové ploše dvě čtyřčlenná družstva – muži, ženy či mixy s hracími kameny, které se snaží umístit do středu vyznačeného kruhu nebo co možná nejblíže jemu. Zakládajícími členy karvinského klubu je dvanáct nadšenců, kteří se již s curlingem buď okrajově anebo hlouběji seznámili, a tento poměrně nový druh sportu, který se dostává čím dál více do povědomí široké veřejnosti, hodlají také pravidelně provozovat. S nápadem zřídit klub v Karviné, jakožto prvním městě na severní Moravě, přišel současný předseda Curling Clubu Karviná Daniel Rzymanek.

„S curlingem jsem se setkal v polských Gliwicích, kde jsem studoval před dvěma lety. Místní měli curling v programu v rámci tělesné výchovy, tak jsem se taky zúčastnil hodin a když jsem si ho vyzkoušel, řekl jsem si, že mě to vlastě baví. Nakonec mi učaroval,“ vypráví Rzymanek. Následně chodil na další a další tréninky, v curlingu se vypracoval a dokonce v něm získal bronzové medaile během polské celonárodní soutěže ve smíšených čtveřicích. „Pozval jsem na curling i příbuzné a kamarády, některé to chytlo stejně jako mě, a tak jsme se rozhodli založit curlingový klub,“ popsal vznik Curling Clubu Karviná (CCK) Daniel Rzymanek. V Česku je curling rozšířen zejména v Praze, kde sídlí hned dvanáct z celkových sedmnácti klubů. Karvinští jsou prvním na území severní Moravy. Nyní bude Rzymanka a jeho kolegy čekat spousta další práce.

„Především nám chybí do začátku finance. Ale pokud by se nějací sponzoři našli, určitě se rychle domluvíme. Každému, kdo má zájem si curling vyzkoušet, pomůžeme. Z peněz, které bychom získali, bude potřeba zajistit doplnění vybavení, především košťata, slajdy a antislajdy (návleky na speciální klouzavé a neklouzavé boty – pozn. red.), což je v řádu několika desítek tisíc. Musíme taky zajistit hodiny na zimním stadionu v Karviné. I tam už nám ale řekli, že nám vyjdou vstříc,“ rekapituluje Rzymanek.

Hlavním cílem CCK bude učit hrát curling a umožnit zájemcům z řad veřejnosti si tuto hru vyzkoušet. Nejbližší hala v Česku je totiž v Praze, další v Polsku, takže zájemci z celého kraje si mohou curling zajet vyzkoušet do Karviné, což je nesporně výhoda. Hlavně přes zimní období. „Podotýkám, že u nás jsme s curlingem o hodně vepředu oproti třeba Polsku. Hraje se to tady zhruba 15 let, máme už tři soutěže – extraligu, první ligu a druhou ligu. Český curling má určitě úroveň, navíc je to olympijský sport a mohou jej provozovat i tělesně handicapovaní spoluobčané,“ zakončil Daniel Rzymanek. Další informace o curlingu lze získat na telefonu 776 660 775 nebo zasílat e-maily na adresu: daniel.rzymanek @centrum.cz.