Stačilo málo a karvinský boxer by tuto sbírku rozšířil ještě o jeden cenný kov.

Mikušťák začal svou pouť na olympiádě mládeže v Buenos Aires proti soupeři ze Samoy. Malcolma Matthese ale porazil jasně 5:0 na body a postoupil do semifinále.

„Na všech turnajích to funguje tak, že už v semifinále máte jistou medaili, protože poražení semifinalisté získají oba bronz za třetí místa. Na olympiádě se ale o něj musí bojovat,“ vysvětlil talentovaný boxer.

V klíčovém zápase o cenný kov narazil na protivníka z Alžírska Mohameda Hacida. „Cítil jsem převahu,“ přiznal Mikušťák, který však prohrál na body těsně 2:3.

„Podle mnoha lidí z boxerského prostředí se ale nejednalo o spravedlivé rozhodnutí a zápas jsem měl vyhrát já. S výrokem daných rozhodčích se už ale nedalo nic dělat,“ zalitoval.

Ztráta semifinálového utkání ho ještě dlouho mrzela. „Pokud by byli všichni rozhodčí féroví, postoupil bych do finále a měl šanci bojovat o zlato,“ uvědomuje si.

V utkání o bronz Mikušťák narazil na portorického boxera Alvina Canalese a opět prohrál na body. Nakonec z toho tak byla „bramborová“ medaile. „Na jednu stranu jsem z toho dost zklamaný, na druhou jsem však rád, že se mi vůbec naskytla ta možnost soutěžit na mládežnických olympijských hrách,“ říká nadaný Mikušťák, který nedávno vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy juniorů.

Přestup k mužů a maturita

Po návratu z Buenos Aires si Mikušťák dopřál několik dní zaslouženého odpočinku. Čeká ho totiž náročný rok – přechod do kategorie mužů, maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu. „Bude tedy potřeba trávit hodně času učením a uvidíme, jak to půjde skloubit s tréninky,“ přemýšlí velký talent českého boxu, v němž argentinské dobrodružství zanechalo řadu vzpomínek.

„Musím říct, že okolní atmosféra Buenos Aires byla skvělá. Seznámil jsem se s lidmi z celého světa, poznal kulturu a zvyky země, získal plno nových přátel, vyzkoušel si znalost své angličtiny i němčiny,“ uvedl. Jediné, co v něm vyvolalo hořkost, je smolná semifinálová porážka. „K medaili mi chybělo opravdu málo,“ ví dobře boxer z Karviné.