A to přesto, že šampionát mladých boxerů se v několika případech u kategorie chlapců zvrhl ve frašku, ve které vítězili jen Rusové. „Někdy to bylo až trapné. Všichni viděli vyhrát soupeře, ale rozhodčí vždy vyhlásili za vítěze ruské boxery. Když při vyhlašování imrvére zněla ruská hymna, tak už mě z toho bolela hlava,“ přiznal havířovský kouč Jaroslav Kubíček.

Českou republiku reprezentovali v Bulharsku havířovský David Polák a karvinský Ladislav Plachetka.

Oba borci předvedli úžasné výkony.

Plachetka chtěl prodat už přes šedesátku odboxovaných zápasů v kategorii školní mládeže. Je to dvojnásobný mistr republiky, třikrát stříbrný z MČR. Jenže v Bulharsku měl smůlu na los a ve čtvrtfinále chytil Barneyho-Smithe, což je loňský i letošní mistr Evropy ve váze do 50 kg. „Los k tomu patří. Láďa se rval statečně, ale Angličan byl prostě lepší. I tak je úspěchem, že mohl na Evropě startovat. To se nepoštěstí kdekomu,“ upozornil karvinský trenér Roman Nevrla.

To David Polák z Havířova medaili získal. Postupně porazil rumunského Berhardta 5:0, v semifinále Maximoviče z Ukrajiny rovněž 5:0 a až ve finále prohrál s Rusem Kolotovem 2:3, když celá hala viděla vyhrát na body jeho.

Polák si tak odvezl domů „jen“ stříbrnou medaili a pozici vicemistra Evropy ve váze do 72 kg. „Nevadí, v kadetech mu to vrátím,“ poznamenal Polák nad „vítězstvím“ soupeře. „Jsme na Davida velice pyšní, protože deset let se v naší republice nikdo tak vysoko nedostal. David nás úžasně reprezentoval,“ pochválil Poláka trenér Kubíček.