V něm se čeští tenisté s největší pravděpodobností střetnou v Praze se Srby i se světovou jedničkou Novakem Djokovićem v sestavě. Berdych se Štěpánkem mají splněno a v nedělních dvouhrách už budou za rozhodnutého stavu zaslouženě odpočívat.

„Máme to 3:0, takže dostanou šanci Rosol s Čermákem,“ potvrdil nehrající kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil.

Češký pár rozjel jízdu za postupem tím nejlepším možným způsobem. Italům, konkrétně Staracemu, hned při první příležitosti vzal servis, po dvanácti minutách se ujal vedení 3:0 a kráčel za ziskem první sady. Brzy se však objevila komplikace, to když si v páté hře vybral slabší chvíli Štěpánek, který nabídl dvěma dvojchybami soupeřům luxusní vedení 40:0. Čerstvý grandslamový vítěz čtyřhry z Austrálie však zabojoval, vytáhl několik tvrdých a přesných servisů a esem zvýšil na 4:1. Následně sice Berdych se Štěpánkem nedokázali využít dva brejkboly, ale mrzet je to nemuselo. Set bez větších problémů dotáhli do vítězného konce a ujali se vedení.

Italská dvojice, která spolu pravidelně hrává na okruhu ATP a má na svém kontě svorně pět titulů, působila chvílemi odevzdaným dojmem. Hlavně na Staracem bylo znát, že není ve své kůži a na tvrdém povrchu se trápí. Projevoval se na něm výpadek z úvodu týdne, kdy kvůli horečce netrénoval a pouze se kurýroval v hotelové posteli.

V úvodní hře druhé sady ještě odvrátil Bracciali brejkbol, v dalším gemu se mu to při vlastním podání už nepodařilo a v pohodě hrající česká dvojice se ujala vedení 2:1. Jediný deblový specialista na dvorci po první ztrátě servisu v utkání při pokaženém těžkém voleji u sítě jen naštvaně hodil raketou o zem.

Fanoušci v zaplněné ostravské ČEZ Aréně vycítili, že vítězství je nadosah. Stejně tak Berdych se Štěpánkem, kteří nenechali Italy ani nadechnout. Svou převahu rychle přetavili ve vítězství ve druhém setu a ve třetím na dvorci jasně kralovali. Postup do čtvrtfinále Davisova poháru byl na světě.

V něm se utkají Češi téměř jistě se Srby, kteří by měli dorazit do Prahy i se světovou jedničkou Novakem Djokovićem. Ten o víkendu proti Švédům odpočíval. „Mám informace z blízkosti Djokovićovy rodiny, že Novak bude za Srbsko čtvrtfinále hrát,“ sdělil majitel pořádající agentury Česká sportovní Miroslav Černošek.

„Srbům máme to vracet,“ hlásil natěšený Štěpánek, který narážel na semifinálové vyřazení z roku 2010 po porážce 2:3 v Bělehradu. „Budeme mít výhodu domácího prostředí. Bude to velice těžké utkání, ať už s Djokovićem nebo bez něj. Srbové mají velice silný tým i tak. Výborné singlisty Tipsareviće a Troického, nesmím zapomenout ani na jednoho z nejlepších deblistů světa Zimonjiće. Hlavně musíme být zdraví,“ ví dobře Štěpánek.

Ten měl velkou radost z toho, jakým způsobem s kolegou Berdychem sobotní čtyřhru zvládli. „Hodně nám pomohl začátek. Hned jsme je dostali pod tlak, nedali jim šanci si čuchnout,“ tešilo Štěpánka. „Za zápas jsme jim nabídli snad jen tři čtyři brejkboly. Kontrolovali jsme to od začátku do konce,“ dodal spokojeně.

„Musím přiznat, že jsem si čtyřhru užíval stejně jako od čtvrtého setu v pátečním zápase s Bolellim,“ usmíval se i Berdych. „Dneska všichni viděli, že ve hře obou dvojic byl velký rozdíl. Vyhráli jsme velmi hladce. Překvapilo mě, že nasadili Staraceho, který byl v týdnu nemocný a navíc bylo vidět, že mu ani povrch nesedí. Byl nejslabším článkem deblu,“ podivoval se kapitán Navrátil. „Ale pro nás dobře,“ zasmál se.