Projekt se zaměřením na lyžování, snowboard a sport obecně, se postupně z Havířova a Karviné rozšířil do Bohumína, Ostravy i Hlučína a těší se slušnému zájmu.

„Když jsme před těmi deseti lety začínali, nenapadlo by mne, že projekt prokáže svou životaschopnost. Ale povedlo se, za což jsme rádi. Už dnes si z těch původních dětí vychováváme nové instruktory lyžování,“ přibližuje zakladatel organizace školy Jaromír Lukáš.

ČMLŠ se dětem věnuje celoročně v rámci školního roku. „Děti se chodí dvakrát týdně hýbat do tělocvičny (v Karviné konkrétně do ZŠ U Studny), to je pak prokládáno letními a zimními aktivitami. V létě se jezdí k moři, v zimě zase na hory,“ přibližuje.

Do Rakouska se jezdí třeba na Pitztal.Zdroj: ČMLŠ

Děti se tak mohou dostatečně „vyřádit“ při široké škále sportů. U moře si mohou vyzkoušet vodní lyžování, surfing, kajak nebo i základy jachtingu. „Ano, v Chorvatsku máme k dispozici školní katamarány,“ potvrzuje Lukáš.

Zrovna nedávno se například karvinská výprava vrátila ze soustředění v Jeseníkách. „Tam vyrážíme také pravidelně. Zaměřujeme se na atletiku, kola, brusle a další pohybové aktivity. Letos jsme dokonce zavedli novinku a přizvali na soustředění i profesionální trenéry tenisu, takže kdo chtěl, mohl si vyzkoušet i tenis,“ dodává Lukáš.

Jinými slovy - každý si v tréninkovém centru ČMLŠ najde to své. „Je to řešené formou hry a zábavy. Nejsme prioritně zaměřeni na závodní lyžování, takže se spíš staráme, aby byly děti všestranné, podle toho, co je baví,“ připojuje se Petr Fabiš, vedoucí tréninkového centra v Karviné.

Děti si mohou vyzkoušet simulátor.Zdroj: ČMLŠ

Začátkem října zase dětí vyrážejí na trenažér do Prahy, kde se učí správnému postavení na lyžích. Na to navazuje první výjezd do Alp, kde se na ledovci učí lyžovat.

„Tam jsou podmínky pro rozvoj dětí ideální, ale nejezdíme jen do Alp. Loni jsme z osmi zimních soustředění udělali tři v českých horách. Prokládáme to víkendovými tréninky v Oščadnici na Slovensku, protože ne každý má finančně na to, aby mohl odjet do Alp třeba s rodiči. Využíváme také příměstského střediska Skalka v Ostravě, kde mají děti možnost dobře trénovat,“ vysvětluje Lukáš.

A když už byly zmíněny finance, jak je to s členskými poplatky? „Roční poplatek činí 1 500 korun. Je poměrně hodně rodičů, kteří toho využívají jen na pohyb dětí, to je právě ta tělocvična. Výjezd do Alp přijde na nějakých 6 000, ale soustředění v českých podmínkách je mnohem levnější, pohybuje se už od tří tisíc,“ přibližuje Lukáš.

Součástí pohybových aktivit jsou i kola.Zdroj: ČMLŠ

Děti samozřejmě lyžovat nemusí. Dělají, co je baví. „Do tělocvičny nám pravidelně chodí kolem dvaceti dětí. Starší odcházejí, ale zase přicházejí mladší. Tím, že nejsme závodní oddíl, je to spíš o zájmu dětí, nikoho k ničemu nenutíme. Děti mají třeba další pohybové kroužky, takže některé s námi nejsou pořád a jedou jen lyžovat. A naopak máme třeba děti, které se s námi chodí jen hýbat a lyžovat s námi ještě nebyly,“ objasňuje.

V klubu se věnují dětem od čtyř let. „Na ledovci v Alpách jsou ideální podmínky pro výuku lyžování. Malé děti tam pochopitelně jezdí s rodiči, ty větší už mohou jet samy, protože finančně to opravdu ne každý může zvládat. Takový výjezd trvá většinou od čtvrtka do neděle. Kdo má zájem, může si kromě klasického alpského lyžování vyzkoušet i běžky nebo snowboard. Dbáme i na všestrannost,“ zakončuje Jaromír Lukáš s odkazem na facebookový profil https://www.facebook.com/Českomoravská-lyžařská-škola/ a také webové stránky Českomoravské a lyžařské školy www.cmls.cz, kde najdou případní zájemci veškeré informace i ohledně náboru nových dětí, který organizace pravidelně pořádá, a který začíná tradičně začátkem září.