Tentokrát se žádné trápení nekonalo, jednalo se o jasnou záležitost. Hráčům evidentně prospěla nedávná evropská konfrontace, protože poslední výsledky jasně ukazují, kdo by měl být letošním hlavním favoritem na zisk titulu.

„Sport obecně je o hlavě. Když je správně nastavená, funguje vám to. Samozřejmě že ty výsledky musí být podpořeny určitými výkonnostními předpoklady, ale ať si každý říká, co chce, ty zápasy v Evropě nám hrozně moc pomohly zvednout si sebevědomí,“ uznává trenér HCB Karviná Marek Michalisko.

V Hranicích se baníkovci v první půli sami brzdili technickými chybami, jinak by byl výsledek ještě výraznější. „Přechod do útoku nefungoval tak plynule, na druhou stranu pracovala správně obrana, na kterou jsme se v posledních dnech zaměřili,“ pochvaloval si Michalisko.

Obrana je základ

Je to vidět. Na startu sezony pilovali Karvinští to, co je jim vlastní a v čem se cítili silnější v kramflecích, tedy ofenzivu. Poslední tréninkové jednotky jsou ale hodně zaměřeny na práci v obraně, za kterou v sobotu znovu vynikal gólman Nemanja Marjanovič.

V Hranicích chytal famózně, zneškodnil 25 střel soupeřů. I kdyby Hranice polovinu z toho proměnily, na výhru by nedosáhly.

Famózní výkon předvedl opět Nemanja Marjanovič.

To svědčí o jasné převaze baníkovců, kteří nyní drtí soupeře rozdílem ne jedné, ale spíš dvou tříd. Jičín to odnesl hned dvakrát, nyní zase Hranice. Dovolit nebezpečnému Cementu v jeho domácím prostředí jen 16 nastřílených gólů (šest během druhého poločasu), to už je na smeknutí pomyslného klobouku.

„Opravdu jsme se teď zaměřili na defenzivní činnost, kde ale stále máme jisté rezervy, takže prostor pro zlepšení tam přes svátky a v lednu bude,“ je si jist Michalisko.

Mladí si zahrají

Těžko domyslet, jak při aktuální konstelaci dopadne nedělní utkání s beznadějně poslední Litovlí. I když se spíš nabízí otázka, zda nedat v tomto zápase větší prostor mladým a méně vytíženým hráčům.

„Ta otázka se nabízí správně, protože kdy jindy? Samozřejmě nehodláme nic podcenit, ale nemá smysl bušit do Litovle celou dobu s tím nejsilnějším, co máme k dispozici, a vyhrát třeba o třicet, když naši mladí budou ostatním fandit na lavičce. My je potřebujeme zapojit do hry, potřebujeme rozvíjet jejich herní schopnosti, takže určitě dostanou větší šanci,“ má jasno Michalisko.

Už v Hranicích si za výrazného vedení ve druhé půli zahráli všichni včetně dorostenců. Svůj premiérový extraligový gól zaznamenal Alexandr Zamarski, dvě branky vsítil i talentovaný David Růža, ten ale brankovou premiéru mezi muži zažil už na konci října ve Frýdku-Místku.

Karvinští (u míče Radim Chudoba) v posledních kolech dominují.

„Musím pochválit všechny kluky za odpracovaný a kolektivní výkon. Přestali jsme dělat hloupé chyby v útoku, hráči si dávali záležet na každé herní situaci a projevila se naše převaha. Byl to opravdu týmový výkon, jaký chceme od mužstva vidět,“ pochvaloval si Marek Michalisko.

Cement Hranice – Baník Karviná 16:29 (10:13)

Sled: 0:3, 3:3, 4:6, 7:9, 9:12, 11:16, 13:19, 14:21, 16:25. Rozhodčí: Fukala, Mohyla. Sedmičky: 0:1/1. Vyloučení: 9:1. ČK: 54. Padalík – 25. Brůna. Diváci: 180.

Nejvíce branek Hranic: Mlotek 5, Margla a Bechný po 3.

Karviná: Marjanovič 1, Mokroš – Brůna, Monczka 3/1, Chudoba 5, Užek, Piatek 2, Zbránek 3, Nedoma 6, Solák 5, Nantl 1, Drzyzga, Plaček, Růža 2, Zamarski 1. Trenér: Marek Michalisko.