Repríza finále posledního ročníku extraligy měla tři pasáže. Domácí nástup, pak domácí kolaps a nakonec neuvěřitelný boj až do konce. Baníkovci vedli 4:0 a po dvaceti minutách dokonce 10:5, když se překonával Nemanja Marjanovič v domácí bráně. Jenže Plzeň už měla přece jen lépe přečtenou karvinskou hru sedm na šest a dokázala ji trestat. Především vinou domácíh ztrát.

„Byly to nervy. Asi ne tak pohledná házená, spíš udřená, ubojovaná, na druhou stranu asi skvělé drama pro diváky,“ rekapituloval trenér HCB Marek Michalisko. Stejnými přízvisky tituloval i samotnou výhru. „Udřená, ubojovaná. Kluci se vydali ze všech sil. Ale věděli jsme, že to bude po tom poháru s Proletem náročné. Sobota a neděle se projevily,“ uznal.

Litovat mohl toho, že jeho svěřenci neudrželi nadějný náskok 10:5. V útoku totiž dělali technické chyby, a protože při tom zkoušeli svou oblíbenou hru sedm na šest, inkasovali často do prázdné brány.

„Opravdu tam bylo moc technických chyb. I od našich nejzkušenějších. Míče jsme Plzni doslova věnovali,“ uvědomoval si Michalisko.

Z nadějného vedení nezbylo do poločasu lautr nic. „Škoda, že to v první půli Plzeň stáhla. Kdybychom vedli o ty tři čtyři góly, jak jsme původně plánovali, měli bychom to snazší. Ale zase by nemohli naši mladí kluci herně vyrůst, protože v takovém zápase nabírají zkušenosti do další kariéry,“ vrátil se k famóznímu obratu ve druhé půli, kdy domácí stahovali tříbrankovou ztrátu 11:14 a ještě se museli poprat se dvěma červenými kartami pro Soláka a Zbránka.

Naštěstí pro ně měli mezi tyčemi Nemanju Marjanoviče. V Karviné populární Nemo znovu nezklamal, v klíčových chvílích spoluhráče podržel a měl obrovskou zásluhu na cenné výhře. Podobně jako Jan Užek, který dával v klíčových chvílích stěžejní branky.

„Myslím, že se opět projevila vnitřní síla našeho týmu. Viděli jste sami, jak lavička žije, jak každý z kluků bojuje za druhého a žijí spolu, navzájem se hecují a podporují. Ta síla tam je a doufám, že se bude ještě stupňovat,“ přál by si trenér.

V neděli domácí pohár

Jeho svěřenci si nyní během reprezentační přestávky trochu odpočinou, i když ne tak úplně, protože už v neděli je čeká zápas Českého poháru na palubovce ostravské Polanky.

Dá se předpokládat, že šanci dostanou hráči širšího kádru. Tedy až na Dominika Soláka, který dostal pozvánku do reprezentace. „Sola nebudeme moci využít, ani dorostence, kteří hrají v Lovosicích. Někteří klíčoví hráči jsou unavení, ti určitě hrát nebudou, ale nějak si poradíme. Sestava ale bude hodně okleštěná,“ připustil Marek Michalisko.

Baník Karviná – Talent Plzeň 24:22 (11:11)

Sled: 4:0, 7:2, 9:3, 10:5, 11:9, 11:14, 14:16, 16:17, 18:17, 19:19, 22:19, 23:22. Rozhodčí: Horáček, Novotný. Sedmičky: 5/3:6/4. Vyloučení: 6:6. ČK: 41. Solák, 56. Zbránek (oba K). Diváci: 896.

Karviná: Marjanovič, Mokroš – Jan Užek 7/2, Monczka 4/1, Nedoma 4, Nantl 1, Stojanovič 1, Brůna 1, Piatek, Zbránek 4, Solák 2, Růža, Plaček, Drzyzga, Zamarski, Mucha. Trenér: Michalisko.

Nejvíce branek Plzně: Douda 6/1, Stehlík 5/1, Tonar 5/2.