Organizátorům z KaBaL Teamu se totiž povedlo zajistit pořádání turnaje světového badmintonového okruhu. Na tyto turnaje jezdí špičkoví hráči z celého světa. Významnější český turnaj se pořádá už jen v Brně. Ten je zařazen o kategorii výše. Protože jeden stát může pořádat jen jeden turnaj příslušné kategorie, je ten karvinský ojedinělý. Jiný, který by spadal do stejné kategorie, se v Česku letos nepořádá.

„Na těchto dotovaných turnajích lze získat body. Náš turnaj je zařazen do kategorie International Series, to jsou už takzvané pětistovkové turnaje. Dál už se pravděpodobně nemáme kam dostat, protože vyšší kategorie už by představovala dotaci 25 tisíc dolarů, a to je momentálně mimo naše finanční možnosti,“ uznal první muž karvinského badmintonu Radim Slíva.

International Karviná 2018 startuje.

Karvinský turnaj má dotaci 10 tisíc dolarů a přilákal hráče z Evropy i Asie. „Máme přihlášené hráče a hráčky z Japonska, Thajska, Indie, Indonésie a dokonce Filipín i předních evropských zemí. Úspěšní hráči získávají na takových turnajích body, které jim mohou dopomoci ke startu na kvalitnějších a lépe dotovaných turnajích,“ vysvětluje Slíva.

Vidět v akci zástupce exotických, ale badmintonově velice silných zemí na vlastní oči, to se nepoštěstí každý den. Je zřejmé, že tento badmintonový monstrpodnik je adekvátním sportovním svátkem u tak výjimečné příležitosti, jakou budou letošní oslavy 750 let výročí města Karviné. 

Indové v akci

A na koho konkrétně se mohou diváci těšit? Nasazenou jedničkou mezi muži je Ind Subhankar Dey, v minulém týdnu ještě 41. hráč světa. Za ním je připraven do akce Angličan Sam Parsons, dále Mexičan Arturo Hernandez, Maďar Gergely Krausz či jiný Ind Rajan Rajarajan.

Ženám vévodí levoruká Kate Foo Kune z Mauritia, dvojkou je Švýcarka Sabrina Jacquet, k vidění bude i Dánka Irina Andersen, Maďarka Agnes Korosi či Finka Airi Mikkela.

International Karviná 2018 startuje.

Scházet nebude ani česká špička včetně Kateřiny Tomalové, Terezy Švábíkové, Milana Ludíka či Jana Loudy, a kromě ní se představí třeba Němci, Rakušané, Španělé, Norové Slováci a početná polská skupina. „Poláci měli v dalším týdnu pořádat také podobný turnaj, bohužel jej museli kvůli nedostatku financí zrušit, čímž nám trochu zavařili, protože jsme sem mohli dostat více kvalitních hráčů z daleké ciziny. Ti jezdí do Evropy na tripy, aby se jim to finančně vyplatilo, ale tím, že se polský turnaj zrušil, nepřijedou ani k nám,“ zalitoval Slíva.

Organizátoři budou vysílat streamy ze zápasů, nizozemská výprava dokonce jeden kurt zarezervovala pro sázkařské zájemce. „Na tomto kurtu se bodu odehrávat zápasy, na které si lze vsadit. Půlhodinový přenos chystá i Česká televize na svém sportovním kanálu,“ přidal novinky Radim Slíva.

Turnaj se koná od 15. do 18. března v prostorách víceúčelové haly STaRS, a to každý den od 9 hodin. Finálové boje jsou na programu v neděli, semifinále už v sobotu od 16 hodin.

Vstupné činí pro dospělé 40 Kč na den, na všechny čtyři dny pak rovných 100 Kč. Děti do 15 let a důchodci nad 65 let neplatí nic. 

Program turnaje

Čtvrtek 15. 3. (9.00): KaBaL International Karviná 2018 (mezinárodní turnaj v badmintonu – kvalifikace, hala STaRS)

Pátek 16. 3. (9.00): KaBaL International Karviná 2018 (mezinárodní turnaj v badmintonu – 1. a 2. kolo, hala STaRS)

Sobota 17. 3. (9.00): KaBaL International Karviná 2018 (mezinárodní turnaj v badmintonu – čtvrtfinále, semifinále v 16.00, hala STaRS)

Neděle 18. 3. (9:00): KaBaL International Karviná 2018 (mezinárodní turnaj v badmintonu – finále, hala STaRS)