Po úspěšných florbalových rocích 2009, 2012 a 2014, kdy havířovská stavebka vládla středoškolskému florbalu na nejvyšší republikové úrovni, přišla očekávaná výměna generací s odchodem hráčů, kteří se o největší úspěchy školy postarali a dnes se florbalu věnují na nejvyšší úrovni. Jen namátkou připomeňme hráče jako Curney, Krzyžánek (oba Mladá Boleslav), Delong (Vítkovice) či Piško (Havířov).

Pro pedagoga i trenéra Jiřího Okrouhlého tedy nastal nelehký úkol vybudovat znovu tým, který by na slavnou tradici školy i havířovského florbalu navázal.

Na republikové finále konané v roce 2014 se Havířov nekvalifikoval, i když se mu dařilo vyhrávat městská a okresní kola. Nicméně na stavebku v Havířově dál proudí noví studenti a florbaloví talenti, kteří si pro svůj sportovní rozvoj nemohli vybrat lepší školu. Mladé hráče z Torpeda, Horní Suché, Slovanu Havířov nebo Třince totiž Okrouhlý testuje i jinými turnaji, jako je například G2 Florbal Challenge pořádaný přímo Českou florbalovou unií.

„Těmito zápasy získávají chlapci nezbytné zkušenosti, které se jim samozřejmě hodí pro další kariéru," přibližuje Okrouhlý. Jeho tým přesně takové zkušenosti zúročil už v tomto roce, když minulý pátek zvítězil na krajském finále v Kopřivnici.

Zmatek v okrese

K tomu Jiří Okrouhlý přidává perličku. „Původně jsme málem nedostali ani šanci v Kopřivnici hrát. Letošní rok je pro středoškolský sport v okrese Karviná hotovou noční můrou. Poté, co týmy absolvují městská kola ve všech různých sportovních hrách, by se měla konat kola okresní. Jejich organizaci vždy zabezpečovalo Středisko volného času Juventus v Karviné, které má pořádaní těchto typů soutěží na starosti, jenže mezi Juventusem a Moravskoslezskou krajskou radou ASŠK panují nějaké neshody, a ty se konkrétně u nás promítly tak, že žádná z postupujících škol neobdržela propozice či informace k těmto okresním kolům," informoval Okrouhlý.

Když pak po dvouměsíční nečinnosti ze strany Juventusu „roztočil" telefonní linky, s překvapením zjistil, že se brzy bude konat již krajské finále, přičemž to okresní se konalo netradičně v Opavě, kam Havířov územně ani nespadá. „Byli jsme tam výjimečně přiřazeni, jenže tato informace k nám na školu vůbec nedorazila. V tom zmatku, který ohledně pořádání soutěží v našem okrese panuje, jsem se snažil získat pro kluky aspoň divokou kartu s možnou účastí na krajském finále," vysvětluje dále Okrouhlý.

Nastal ovšem problém s účastí dvou družstev z okresu Karviná, protože nečinnosti Juventusu využilo Gymnázium Josefa Božka z Českého Těšína, které taktéž zvítězilo v rámci města a mělo ambice postupovat do vyšších soutěží. Přihlásilo se tedy rovnou na krajské finále. Oba učitelé tělesné výchovy - Okrouhlý z Havířova a Vlček z Českého Těšína - se tedy domluvili bez zapojení Juventusu a v šibeničním termínu před konáním krajského finále odehráli vlastní kvalifikační zápas, v němž zvítězil Havířov.

V tomto ohledu se jistě sluší vyzdvihnout sportovní a férové jednání českotěšínských zástupců, kteří se chtěli poprat o postup na sportovním poli a umožnili Havířovu odehrání vzájemného zápasu.

Postup v Kopřivnici

Havířov tedy jel jako vítězný zástupce z Karvinska po jediném absolvovaném zápase v rámci okresu do Kopřivnice, a tam uspěl.

Ve skupině porazil vítkovickou SPŠ Ostrava-Hrabůvka těsně 2:1, ale vzápětí zaváhal s Gymnáziem a SPŠEI Frenštát pod Radhoštěm 1:2.

Stavebka tedy postoupila z druhého místa ve skupině a čekala ji SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek, která vyhrála druhou skupinu. Těsné výsledky a slabá produktivita vedla Okrouhlého k tomu, aby učinil změny v sestavě. „Mazáci" Holeš, Tychtl a Šomödi se střelecky i herně trápili, takže Šomödiho poslal pomoci druhé lajně mladíků, kterou vzadu jistila zkušená dvojice Hladký - Überlauer. Semifinále a finále už byla naprosto jinou podívanou. Favorizovaný Frýdek havířovští „stavaři" porazili 6:2 a finále proti Gymnáziu Krnov proměnili ve svou exhibici a vyhráli 8:1. „Nevěděli jsme, co od Krnova čekat, ale porazili v semifinále Frenštát, takže nějaká kvalita tam byla. Ale my jsme věřili v naše síly. Probudil se nám střelec Tychtl, který ve dvou posledních zápasech nastřílel osm branek. Zafungovala i ztracená chemie s Holešem a lajnu střelecky doplnil mladý Raška," pochvaloval si trenér Okrouhlý.

Nejproduktivnějším obráncem týmu se stal se třemi asistencemi Galuszka. Obrovskou zásluhu na postupu měl ale také skvěle chytající Hrabiec, který tým podržel proti Ostravě a poté jistými zákroky napomohl k vysokým výhrám ve vyřazovací části turnaje.

Havířovská stavební průmyslovka potvrdila, že na krajském finále opravdu být měla a přes všechny organizační problémy dostala šanci zabojovat o republiku. „Jsem rád hlavně za kluky, že to takhle vyšlo a naše šance nebyla promarněna. Letos to byly nervy, ale výsledek se dostavil a to ještě nemusí být konec. Kluci jsou šikovní, a tak věřím, že odevzdají maximum i v moravské kvalifikaci v Holešově. Přál bych si, aby dokázali navázat na své předchůdce a potřetí v historii jsme naši školu dostali do celorepublikového finále, které se letos koná v Jindřichově Hradci," vyjádřil přání Jiří Okrouhlý.

Sestava Havířova: Dominik Hrabiec, Vojtěch Marszalek – Daniel Tychtl, Jan Galuszka, Štěpán Hladký, Jakub Holeš, Petr Šomödi, Pavel Überlauer, Marek Raška, Ondřej Trombík, Michael Mrózek, Pavel Losleben.