Nakonec 147 cyklistek vyrazilo ve čtvrtek na úvodní etapu z Orlové do Štramberka. Pro většinu mladých závodnic bylo setkání s orlovským podnikem premiérovým, takže se seznamovaly s tratí a oťukávaly se soupeřkami. „Čekal jsem, že se bude víc závodit, ale byla to opravdu taková první oťukávací jízda. Zítra se pole určitě rozředí,“ tipuje ředitel závodu Petr Koláček.

Až do padesátého kilometru se nedělo nic zajímavého. Občasné pokusy o únik byly do dvaceti sekund zpacifikovány a celý balík jel společně až na Novojičínsko.

Tam začalo poprchávat a ve Štramberku už regulérně pršelo, což některé cyklistky zbrzdilo. „Nedivím se, nechtěly riskovat. Byly tam dva pády,“ přibližoval Koláček. Nakonec v závěrečném stoupání předvedla největší sílu Emilia Fahlin z národního týmu Švédska a v čase 2:50,45 hod. přeťala cílovou pásku jako první.

Odstupy v první stovce nejsou nijak dramatické, osm závodnic však dojelo po limitu a čtyři vůbec nedokončily, takže v sobotu do královské etapy nastoupí už jen 135 cyklistek.

Bude mezi nimi i Orlovanka Kateřina Mudříková, která do loňského roku závodila za CK Feso Petřvald. Místní tak alespoň mají komu fandit.

Výsledky I. etapy: 1. E. Fahlin (Švédsko) 2:50,45 hod., 2. M. Novolodskaja (Rusko) +00:05 min., 3. S. Frei (Švýcarsko) +00:09, 4. A. Christoforou (Kypr) +00:12, 5. J. Vysocká (Ukrajina) +00:12, 6. O. Zabelinskaja (Rusko) +00:12.