Celková délka závodu bude 426,5 km. Třetí etapa v Polsku je steně jako loni hodnocena jako časovka jednotlivkyň. „I když loni to byla až čtvrtá etapa v pořadí. Letos jsme provedli nepatrnou změnu,“ upozornil ředitel tohoto renomovaného podniku Miroslav Koláček. Změna oproti loňsku je i v tom, že celkově čtvrtá etapa nepovede z Polska na české území, nýbrž se jede z Orlové do Doubravy a zpět. Polská strana to letos organizačně nějak nezvládla, klasická polská etapa se proto vypouští. Nejnáročnější bude jako obvykle páteční druhá etapa závodu, kdy si cyklistky v kopcovitém terénu sáhnou při výstupech na beskydské a vsetínské vrchy na dno svých sil. Královskou etapu valašským koridorem loni nezvládlo 17 závodnic.

Vzhledem k letošní příznivé zimě si účastnice závodu rovněž vyzkouší, jaké to je projet Pustevny. „V minulých ročnících k tomu neměly moc příležitost, protože na vrcholcích byl ještě sníh, ale letos byla mírná zima, takže jsme zvolili ještě jednu změnu,“ podotkl Koláček. Cyklistky tak čeká při lovu vrchařských prémií perná práce. Jelikož loni vzdala závod jeho historicky nejúspěšnější účastnice Hanka Kupfernagel, startu této legendy se příznivci cyklistiky letos nedočkají. Německá cyklistka se rozhodla šetřit své „opotřebované tělo“ a do Orlové nepřijede. Zato se tady objeví její manžel a trenér, který přiveze zbrusu nový německý tým. Už loni o sobě daly vědět mladé cyklistky do 23 let a upozornily, že štafetu začínají pomalu přebírat ony. Generační obměna se zkrátka zastavit nedá a fanoušci si budou muset začít zvykat na nová jména. Z těch známějších totiž bude letos chybět i Američanka Amber Neben, ostatně americké týmy letos znovu nedorazí.

„Američané se u nás informovali o formě ubytování i jednotlivých etapách, ale přihlášku dosud neposlali a na e-maily nereflektují,“ pokrčil rameny Koláček. Protože týden po Gracii je v termínovém kalendáři Tour de l´Aude ve Francii, dávají francouzské závodnice (a s nimi poslední roky i Španělky) přednost tomuto podniku. Ten je totiž také zařazen do okruhu Světového poháru, nejvyšší možné kategorie. Zato se poprvé v historii orlovského závodu objevují ve startovní listině Belgičanky. Celkově se Gracie zúčastní jedenadvacet týmů z dvanácti evropských zemí, což představuje 126 cyklistek. „Dvě poslední vítězky – Judith Arndt i Nicole Brändli – účast přislíbily, což je pro nás pozitivní zpráva. Podle jmen se zdá, že bude letošní ročník slabší než ty předchozí, ale je to jen zdání, protože dopředu se derou mladé závodnice, které v budoucnu mohou v ženské cyklistice být velkými pojmy. Koneckonců, i Hanka Kupfernagel kdysi začínala jako bezejmenná závodnice,“ upozorňuje Miroslav Koláček.

Kromě Němek, Rakušanek, Rusek, Nizozemek či Švýcarek budou na startu pochopitelně i české závodnice. „Trochu nechápu, co má znamenat postavení Lady Kozlíkové v dresu reprezentace na pozici náhradnice, ale to se jistě vyřeší. Kromě českého národního týmu by měla přijet i bývalá Konica Hradec Králové, nově Whirlpool,“ nahlížel do seznamu přihlášených družstev Koláček. Toho trochu zklamalo, že letos nepřicestovaly Italky. „Co se dá dělat, bude tady však spousta jezdkyň z východních států, které mohou udělat díru do světa. Sám se nechám překvapit,“ sází Miroslav Koláček na bývalou sovětskou školu.

Rozpis tratí závodu

I. etapa, čtvrtek 3. 5.: silnice, délka 102,6 km, start v 13 hodin z Dětmarovic, cíl ve Štramberku (mj. Orlová, H. Suchá, Albrechtice, Těrlicko, Raškovice, Pržno, Frýdlant n. O.)

II. etapa, pátek 4. 5: silnice, délka 125,8 km, start v 13 hodin v Lichnově, cíl tamtéž (mj. Frenštát p. R., Pustevny, Soláň, Prostřední Bečva, Rožnov p. R.)

III. etapa, sobota 5. 5.: časovka jednotlivkyň, délka 18 km, start v 9 hodin v Kuznii Raciborské (Pol.)

IV. etapa, sobota 5. 5.: silnice, délka 79,8 km, start v 17 hodin v Orlové, cíl tamtéž (přes Doubravu a okolí)

V. etapa, neděle 6. 5.: silnice, délka 100,3 km, start v 10 hodin v Orlové – okruhy městem