RC Havířov – RC Praga 19:13 (0:6)

 

Osmadvacetibodový náskok Pragovky byl příliš velký a havířovští hráči ho podle očekávání nebyli schopni zlikvidovat. Přesto se celý zápas snažili a s věrnými diváky se rozloučili alespoň výhrou. Na domácích bylo na první pohled patrné, že hrají pod tlakem a díky tomu ztrácejí zbytečnými chybami řadu míčů. Praga začala utkání lépe. Hned po výkopu usadila na polovině domácích a držela je do 4. minuty pod tlakem. Havířovští se pod ním dopouštěli chyb v rozehrávce. Hosté diktovali vývoj hry a jejich snaha vyvrcholila další domácí chybou, po které Kudrna proměnil trestný kop. I v dalších minutách Pragovka kontrolovala hru a nechávala domácí tým těžce pracovat na zisku území, aby je pak lehce dlouhými a umístěnými kopy vracela do výchozích pozic. Kudrna úspěšně překopával zvláště levou stranu havířovské útočné řady a získával zdarma desítky metrů území.

První náznak vážného útoku domácí předvedli teprve v 10. minutě. Akci rozběhl Leroch, zapojili se útočníci a po sérii trestných kopů s posunem za nedodržení desetimetrové vzdálenosti obránců měl Havířov výhodu autového vhazování pět metrů před brankovištěm Pragy. O šanci se ale sám připravil technickou chybou. Ve 13. minutě musel být zápas přerušen pro silný vítr a blížící se bouřku. Ani po vynucené čtvrthodinové pauze se obraz hry moc nezměnil. Žádný drtivý nápor domácích nepřišel, Havířov se vyrovnával především se zpracováním míče po autových vhazováních. Až s koncem poločasu domácí zpřesnili hru a rázem byli lepší a začali se více prosazovat. Kdykoliv se dostali k míči, hráli kombinace s několika postupnými fázemi, do kterých se zapojovali jak rojníci, tak útočníci. Přes značnou převahu se však nedokázali prosadit.

Velkou roli hrály opět nevynucené chyby při zpracování míče. Po několika nadějných akcích tlak ochabl a hosté po pětiminutové územní převaze ve 40. minutě díky dalšímu trestnému kopu Kudrny zvýšili na 6:0. Praga začala lépe i po přestávce. Syrový šikovně poslal míč kopem do brankoviště, ale Petr Kozubík naštěstí pro domácí míč těsně před křídlem Pragy Novákem přiklepl. Brzy se aktivita přestěhovala na stranu Havířova. Ten se snažil skórovat všemi možnými způsoby. Hlavní roli v dobývání hrál Pavel Indrák, ale neprorazil hradbu těl Pražanů. Poprvé se domácí prosadili po mlýnu, když po akci Lerocha Tomčík snížil první pětkou zápasu na 5:6. Praga se ovšem nemínila vzdát, znovu se chopila iniciativy a zatlačila domácí do defenzivy. Ti se z ní vymanili po razantní akci Lerocha, který prošel 30 metrů bouraje všechny obránce před sebou jako kuželky. V 63. minutě byl na deset minut vyloučen vazač Pragy Madra za hrubost.

Po trestném kopu se havířovští hráči přiblížili k brankovišti Pragy. Po další chybě obránců zvolili místo trestného kopu mlýn, po kterém Duda položil další pětku a Tomčík přidal dva body z kopu – 12:6. Praga se nechtěla s tímto stavem smířit a v dalších minutách se snažila vehementně náskok domácích smazat. To se jí dlouho nedařilo, jenže čas plynul a skóre zůstávalo stejné, tedy pro Havířov nepříznivé. V samotném závěru přišel pro domácí šok. V první minutě nastavení si Kudrna poslal překop do brankoviště Havířova, domácí tuto akci podcenili a nechali ho dokonce položit pětku. Díky proměněnému kopu se skóre opět otočilo ve prospěch Pražanů – 12:13. Slouží ovšem ke cti domácích, že se nevzdali a chtěli pro domácí fanoušky vybojovat aspoň vítězství. S vydatnou podporou diváků se vrhli všemi silami do útoku a v páté minutě nastavení rozehráli po mlýnu akci na Mączku, ten prorazil obranu, položil pětku a Tomčík z kopu po pětce upravil stav na konečných 19:13.

To však bylo na celkový úspěch v baráži málo, takže se z postupu do extraligy radovali hráči Pragy. „Samozřejmě jsme rádi, že jsme postoupili. Dnes byl sice Havířov lepší v roji, ale byli jsme si vědomi toho, že domácím nesmíme nechat volnost, a to se nám přes porážku podařilo. Rozhodlo naše nasazení minulý týden doma a náš vysoký náskok,“ řekl po utkání kouč Pragy Miroslav Fuchs. Domácí lodivod Radomír Kloda samozřejmě nemohl být přes vítězství spokojen: „Vyhráli jsme, ale mohlo to být lepší. V první půli jsme hráli křečovitě, míče se nedostávaly do útoku. Rojníci zahráli dobře, jenže soupeřovi rojníci je také dobře hlídali. Teprve ve druhém poločase se více dařila distribuce míčů pro útok, hra byla variabilnější a Pragovku jsme přehráli. Doufám, že podobně jako Praga, strávíme v první lize jen rok a zase se rychle vrátíme zpět.“