Jedná se o výjimečný úspěch školy, jejíž zástupci se v republikovém finále za posledních deset let objevili hned třikrát. Dvakrát získali zlato (2009, 2017) a jednou stříbro (2013). Žádná jiná škola v republice tři finále nehrála.

Mladí florbalisté neměli cestu do Jindřichova Hradce, kde finále proběhlo, zase tak jednoduchou, jak by měly napovídat výsledky. Nejvíce museli paradoxně bojovat už v městském kole. „Místo, aby obtížnost zápasů stoupala, tak jsme soupeře v dalších vyřazovacích zápasech poráželi spíše jednoznačně," byl překvapen trenér výběru a pedagog školy Jiří Okrouhlý.

Nejvíce to bylo patrné na kvalifikaci Moravy v Holešově, kde stavebka vítěze ostatních krajů doslova deklasovala. „Je pravda, že kluci se postupně více a více sehrávali, ale jednoznačně nejtěžším krokem byl hned ten první, tedy utkání mezi středními školami u nás v Havířově. Důvodem je asi to, že sever Moravy je na florbalové kluby velmi bohatý a na malém prostoru zde existuje několik kvalitních týmů, které příkladně pracují s mládeží, což zřejmě v ostatních krajích chybí," domnívá se Okrouhlý.

Ve skupině se zapotili

„Stavaři" si tedy vybojovali účast mezi šesti nejlepšími celky republiky z ostatních kvalifikací. Nalosováni byli do těžší skupiny B, zatímco v áčku figurovaly Mladá Boleslav, Benešov a pořadatelský Jindřichův Hradec, který platil za otloukánka skupiny a uvolnil soupeřům cestu do semifinále bez větších problémů.

Nejlepší střelec finále Daniel Tychtl (vlevo) a nejlépe bodující hráč finále Jakub Holeš.

„Neodvažuji se snižovat herní kvality domácích, ale přeci jen v porovnání s vítězi kvalifikací byli hodně pozadu. Tento systém by si zřejmě zasloužil změnu. Chápu to v nižších kvalifikačních kolech, například v okrese, ale místo domácích tam mohl být nějaký tým, který v kvalifikaci prohrál třeba v prodloužení nebo na nájezdy," míní Okrouhlý. „Osobně bych uvítal to, aby se účastnil třetí celek z Moravy. Z Čech tradičně přijíždějí tři družstva a myslím si, že Morava má dostatečně kvalitní hráče, aby tomu mohla konkurovat. To je ovšem záležitost pořadatelské organizace a zřejmě se to v dohledné době nezmění," dodal.

Jeho tým ve skupině přehrál Znojmo 4:0, když skvěle zachytal Hrabiec, pak ale prohrál s Prahou 4:6, nicméně byla to „přijatelná" porážka vzhledem k tomu, že Praha předtím prohrála se Znojmem 6:8. „Rozhodovalo konečné skóre. Všechny tři týmy měly jednu výhru a jednu porážku. Naše skupina byla jednoznačně náročnější než ta druhá," dodal Okrouhlý. Postupoval tedy Havířov společně s Pražany.

Pomsta za rok 2013

V semifinále čekala Havířovany škola z Benešova. „Měli jsme proti ní patřičnou motivaci, neboť právě Benešov porazil před čtyřmi lety naši školu ve finále 4:3," objasnil Okrouhlý. V tomto zápase zahráli výborně obránci, hlavně defenzivní jistota Pavel Űberlauer a Havířov výhrou 3:1 „pomstil" své starší kamarády z roku 2013.

Šli nadoraz

Ve finále se havířovští studenti potkali znovu s Prahou a ve vypjaté bitvě si přetrpěli vítězství 3:2, i když proti nim stálo kompletní obecenstvo s výjimkou děvčat z Otrokovic, která na turnaji skončila na stříbrném stupínku. „Bylo to hodně nervózní. Poslední minuty se neskutečně vlekly, kluky chytaly křeče a po snížení soupeře na 2:3 nám bylo všelijak. Ale kluci se vyždímali. Kdo ještě mohl chodit, šel na hřiště. Hráči ze sebe vydali opravdu poslední zbytky sil, nicméně zkušená trojice obránců Galuszka – Űberlauer – Hladký odehrála závěr utkání profesorsky. A opět výborně zachytal Hrabiec," přibližoval Okrouhlý vyvrcholení turnaje.

Jeho svěřenci se při závěrečném ceremoniálu s chutí zakousli do zlatých medailí a pohár mistrů republiky se po osmi letech přesunul opět na Střední průmyslovou školu stavební do Havířova.

Nejlepším střelcem turnaje byl vyhlášen kapitán družstva Daniel Tychtl, nejlépe bodujícím hráčem zase Jakub Holeš, který na titul čekal dlouhé čtyři roky a dočkal se až v posledním maturitním ročníku.

„Věřím, že pro všechny byl turnaj a zisk titulu celoživotním zážitkem, který pro většinu hráčů může znamenat i sportovní vrchol jejich hráčské kariéry. Když si představím, jaké problémy jsme měli v okresním finále, nebo že jsme byli ve skupině deset sekund od vyřazení, tak to je až neskutečný příběh se zlatou tečkou. Ale myslím si, že každé velké vítězství by za sebou mělo mít právě ten silný příběh," uzavřel Jiří Okrouhlý.

Konečné pořadí republikového finále: 1. SPŠ stavební Havířov, 2. Gymnázium Nad Štolou Praha, 3. Gymnázium Benešov, 4. ŠKODA AUTO a.s. SOUS Mladá Boleslav, 5. Gymnázium, SPgŠ, OA a JŠ Znojmo, 6. SOŠ a SOU Jindřichův Hradec.

Sestava mistrů: Dominik Hrabiec, Vojtěch Marszalek – Daniel Tychtl, Jan Galuszka, Štěpán Hladký, Jakub Holeš, Petr Šomodi, Pavel Űberlauer, Marek Raška, Ondřej Trombík, Michael Mrózek, Pavel Losleben. Trenér: Jiří Okrouhlý.