„Soutěže jsou zatím přerušeny, ale očekáváme, že zůstanou nedohrané, protože čas kvapí a pro funkcionáře bude prioritní vyřešit spíš termíny různých kvalifikací,“ míní trenérka havířovských basketbalistek Iveta Rašková.

Ty letos doplatily na špatnou bilanci z domácích zápasů a skončily ve skupině o udržení, kde ale zůstaly nad posledním Jabloncem. „Někde nám to přerušení pomohlo, jinde uškodilo,“ uznala Rašková s odkazem na výjimečně talentovaný tým havířovských kadetek U17, které měly ambice na závěrečné Final Four.

Havířovský klub si už několik let po sobě drží v různých věkových kategoriích stabilně vysokou výkonnost.Zdroj: Michal Polák

Děvčata kolem Elišky Kubíčkové končila na čtvrtém místě v tabulce, právem pošilhávala po některé z medailí. „Podařilo se nám sestavit výkonnostně srovnatelný tým, kde to nestálo na jednom lídrovi, děvčata se skvěle doplňovala,“ přibližovala Rašková.

Pokud tento tým zůstane pohromadě, určitě se časem prosadí v ligových soutěžích. „Optimismus je na místě, holky však nesmí polevit a musí stále chtít na sobě pracovat. Jsou teď v tom krizovém věku, kdy to některá děvčata nezvládnou,“ dodává Rašková.

Také juniorky z týmu U19 měly slibně rozehranou sezonu. Tým kolem Anny Paťorkové končil sedmý a play off by jej neminulo.

Jinak kromě Paťorkové a Kubíčkové se Havířov může pochlubit dalšími členkami širších či užších reprezentačních výběrů, jako jsou Lucie Válková (U15), Zuzana Pěchová a Adéla Břenková (obě U16).

„O holky je už zájem z extraligových klubů, ale zatím je chceme udržet u nás, aby nám ještě pomohly. Pro náš klub je klíčové, že všechny soutěže, ve kterých figurujeme, jsme zachovaly,“ říká Rašková, která se už nemůže dočkat toho, až koronavirová pandemie ustoupí.

„Všem nám chybí společné tréninky. Holky se doma nějak udržují, ale není to ono,“ uznává a doufá, že v půlce dubna už budou moci hráčky trénovat alespoň v malých skupinkách.

Mimochodem Česká basketbalová federace nedávno zareagovala videem s basketbalovým cvičením pro všechny, kdo se chtějí udržovat v kondici. Využívají toho havířovské hráčky? „Asi jak kdo, každá z hráček má nějaký svůj režim. Ale předpokládám, že se doma udržují. Když máte tělo navyklé na trénink, nevydržíte doma nedělat nic,“ usmívá se Iveta Rašková.