Jednalo se o 29. ročník putovního poháru města Hlučína. Pro žákovské kategorie to současně bylo mistrovství ČR.

Závody byly tradičně velice silně obsazené, celkem se o víkendu představilo 145 plavců a plavkyň z celé republiky, včetně mnoha reprezentantů. Plavecký klub Havířov reprezentovalo devět plavců. Voda měla, oproti minulým závodům, bazénové parametry, velmi příjemných 25 stupňů Celsia. Počasí bylo proměnlivé, v sobotu tropy a v neděli 20 stupňů s lehkým větříkem po oba dny.

Svou premiéru na otevřené vodě si za mladší žákyně odbyla Zuzka Bojceňuková na trati 1 km, kde vybojovala skvělé 3. místo. Nadšení všech bylo na místě, nejvíce samozřejmě samotné plavkyně. Další premiéru absolvoval za starší žáky Jan Kroupa na trati 3 km a obsadil 9. místo.

Na trati 10 km obsadila 3. místo mezi dorostenkami Eliška Hracká, která tuto trať plavala poprvé. Pavel Mik obsadil 12. místo. Nezbytný servis pro plavce, což představuje podání občerstvení, zajišťovala Vendy Miková a další plavci, kteří zrovna fandili.

Na trati 5 km dopadli Havířované takto: 7. místo v dorostu Eliška Hradská, u níž se projevila únava ze sobotní desetikilometrové trati, 17. místo David Teslík,19. místo Petr Urbánek.

V rámci Mistrovství ČR 14letých žákyň vybojovala Adéla Zielinská krásné 5. místo.

Na trati 3 km ostatní dopadli takto: Adéla Zielinská 11. místo, David Teslík - 6. místo, Libor Hracki - 9. místo a Petr Urbánek skončil na 11. místě.

Na kilometrové trati ještě reprezentoval Vladimír Dorňák.

„Mám radost, že nás tu bylo tolik, kromě plavců ještě rodiče a přátelé. Je dobře, že si plavání na otevřené vodě začínají zkoušet postupně už i žáci, kteří mají možnost setkat se s těmi nejlepšími a učit se od nich, nasávat atmosféru závodů, která je poněkud odlišná než na bazénových závodech. Předvedenými výkony všech jsem spokojen a dvoje stupně vítězů tady v Hlučíně jsou pro nás víc než slušným vysvědčením. Navíc jsme všichni společně svými výsledky získali spousty bodů do týmové soutěže a tím se nenápadně přibližujeme k TOP 10 mezi kluby v dálkovém plavání," hodnotil závodní víkend předseda havířovského plavání Pavel Mik.