Netradiční krok ozřejmil slovy: „Už nějakou dobu jsem cítil, že potřebuji udělat životní změnu a někam se posunout. Z házené nějaká nabídka nebyla, a tak jsem přemýšlel, co dál. Několik kluků, které znám, nastoupilo nedávno do armády a i mě to zaujalo. Absolvoval jsem proto testy a když vše dobře dopadlo, rozhodování už nebylo složité. Po novém roce nastoupím do základního kurzu a potom budu sloužit v Hranicích."

Tomáš Mlotek se loučil s dosavadní kariérou v domácím utkání s Brnem (33:26) a s ním se zase loučili karvinští fanoušci připraveným transparentem. „Bylo to od nich hezké. Najednou jsem si uvědomil, že je to definitivní. Dostal jsem i dárek od vedení klubu a poděkování za odvedenou práci," dodal.

Možná mu bude malinko chybět spolupráce s bratrem Slávkem. „Moc lidí asi nemá příležitost zahrát si se svým bratrem v jednom extraligovém týmu a mnohdy vedle sebe. Ale i brácha si na to, že končím, nakonec zvykl a akceptoval to. Stejně tak rodiče. Taťka byl ještě v pohodě ale mamce to nějakou dobu trvalo, než si zvykla na to, že končím s házenou a jdu do armády," usmál se.

Je připravený i na to, že mu bude házená chybět. „Od kluků, kteří takhle s házenou skončili, vím, že jim pak chyběla. Uvidím, jak se s tím vypořádám. Třeba se najde nějaký způsob, jak si zahrát i poté, co budu v armádě. Zatím jsem domluvený tak, že pořád budu bydlet doma a do Hranic budu dojíždět. Jezdí tak dost kluků z Karviné a prý to není problém," uzavřel Tomáš Mlotek, který se házené věnoval od třetí třídy základní školy.