Klub, který na přelomu století a v prvních letech nového milénia startoval v evropských pohárech pravidelně, si dal v poslední době od konfrontace s evropskou klubovou smetánkou pauzu. To se teď ale mění.

Pro druhé kolo EHF Cupu (v prvním měl Baník jako český šampion volno, zatímco třeba Plzeň si musela poradit se skotským Glasgow) vyfasoval silný makedonský klub Prolet 62 Skopje.

„Čím detailněji studuji hru a kvality soupeře, tím víc ve mně vzrůstají obavy, protože se přesvědčuji o jeho velké síle,“ uznal trenér karvinských házenkářů Marek Michalisko.

Makedonský klub je jedním ze čtyř v metropoli země. „Nejen ve Skopji, v celé Makedonii je házená nesmírně populární, předčí dokonce fotbal, a to už je co říct,“ informuje Michalisko.

Prolet disponuje dobře namixovaným týmem mladých i zkušených hráčů. „Všichni mají házenkářské postavy, jsou to silní kluci, kteří hrají fyzicky i technicky. Čeká nás velmi náročný souboj, ale pro naše mladé to může být skvělá škola. Konfrontaci s Evropou potřebujeme a čím víc, tím lépe. Třeba náš poslední extraligový zápas v Kopřivnici měl parametry play off, ale takových zápasů potřebujeme mít v lize všech dvaadvacet v základní části, ne jen šest sedm,“ upozorňuje Michalisko.

Na výkonech brankářů bude o víkendu hodně záležet.

V týmu soupeře vyzdvihl nebezpečného leváka a střeďáka na spojkách, což jsou Done Majnov a Stefan Stojanovski. Najdeme tam ale i reprezentanta Stefana Trajkovského se zkušenostmi z Vardaru Skopje, nejsilnějšího klubu v zemi, nebo obranáře Vlatko Jovčevského. „Prosadit se do jejich tvrdé propracované obrany 0-6 bude těžké, mají tam specialisty obranáře, robustní vysoké chlapy, ale v náš prospěch by mohla hrát rychlost. Jsme běhavější,“ všiml si Michalisko.

Soupeř je favoritem

Právě fakt, že Baník v Evropě pár let chyběl, by mohl hrát v neprospěch Karviné. Vždyť zkušenosti mají jen matadoři Brůna s Marjanovičem. „Ještě Radim Chudoba, který je zažil v Považské Bystrici, ale ten hrát nebude. Bylo by to velké riziko a my Radima potřebujeme mít stoprocentně připraveného a zdravého pro rozhodující fázi sezony,“ prozradil Michalisko.

Nejspíš i proto si Makedonci na Karvinou věří a přistoupili k odehrání obou duelů na české půdě. V prvním sobotním zápase bude za domácí tým označena Karviná, v neděli bude figurovat jako host.

„Soupeř bude určitě favoritem. Bývalé země Jugoslávie dávají do házené dost peněz, ty kluby si mohou dovolit kvalitní hráče, byť zrovna Prolet v kádru žádného legionáře nemá. Ale kvalitu má nespornou. Pro nás bude podstatné neuhnout z žádného osobního souboje, naplno se koncentrovat na každý moment utkání. Silově a výškově je na tom lépe soupeř, my bychom mohli být taktičtější, rychlejší a snad nám pomůže i domácí prostředí,“ burcuje trenér.

Prosadí se baníkovci do sveřepé obrany Makedonců?

Tak jako tak, Karvinou čeká v sobotu a neděli házenkářský svátek, na který se vyplatí přijít. V sobotu se hraje v 18 hodin, v neděli v 10.30 hodin.

Podaří se Baníku pronést v pohárové Evropě český prapor alespoň do 3. kola? Vicemistr z Plzně už totiž vypadl s rumunskou Constantou.