„S rozhodčími bojujeme od utkání v Lovosicích z minulé sezony, jehož závěr byl doslova fraškou,“ připomněl prezident karvinského klubu Roman Mucha. Karviná se už v minulé sezoně potýkala s některými verdikty rozhodčích.

„Rozhodli jsme se sami oslovit člověka ze zahraničí, aby nám vypracoval nezávislé analýzy hodnocení rozhodčích, a z nich vyšlo najevo, že pískají v neprospěch našeho klubu záměrně. Na základě těchto analýz a dalších podnětů se hodláme bránit,“ prohlásil klub ústy svého předsedy.

Z vypracované analýzy duelu posledního kola základní části minulé sezony v Lovosicích je patrné, že evidentně špatných rozhodnutí arbitrů Králíčka s Letevem bylo celkem 21, z toho ve prospěch Lovosic 17 a ve prospěch Karviné pouze 4. „Vinou toho jsme přišli o první místo v tabulce a o výhodu domácího prostředí ve finále play off,“ připomněl Mucha.

Klub se už nechtěl moc vracet k poslednímu ročníku 2018 /2019, přesto ještě poukázal na páté finálové utkání s Plzní, které odpískala zkušená mezinárodní dvojice Horáček – Novotný. Z vypracované analýzy vyšlo najevo, že první poločas byl téměř bez chyb. To Karviná vedla 14:11. Za 47 minut hry udělali rozhodčí pouze šest chyb, avšak v posledních minutách, kdy se v házené rozhoduje o výsledku, bylo chyb hned devět, z toho osm ve prospěch Plzně, což ovlivnilo konečný výsledek. „Titul nám unikl. Zajímavé je, že v obou utkáních byl delegátem zápasu pan Petr Novák, předseda komise rozhodčích, který obě dvojice ohodnotil známkou mimo realitu čili bez chyb,“ upozornil Mucha.

Po neblahých zkušenostech ze závěru posledního ročníku a váznoucí komunikaci s orgány Českého svazu házené, se Baník Karviná rozhodl pokračovat ve vypracovávání analýz. Po odehraných devíti kolech se domnívá, že rozhodčí delegování Petrem Novákem dál cíleně pískají v neprospěch klubu. „Přece není možné, aby aspoň v jednom utkání rozhodčí nepískali s co nejmenším počtem chyb, případně s chybami vyrovnanými na obě dvě strany,“ nechápe Mucha.

Klub pak přidal výtah chyb z vybraných zápasů nové sezony.

V Jičíně se rozhodčí dopustili celkem 17 chyb, z toho 11 bylo ve prospěch Jičína. Chyby přicházely především v poslední dvacetiminutovce, zde byl poměr chyb 5:1 ve prospěch Jičína. „K rozhodování v Jičíně by se mohly vyjádřit i jiné kluby, protože s tím mají podobné zkušenosti,“ dodal Mucha.

close Aby se Karviná mohla radovat z vítězství, musí být v zápase lepší o deset branek. Protože pak vyhraje o tři. info Zdroj: Ivo Dudek zoom_in

V Zubří se rozhodčí dopustili 19 chyb, z toho patnáctkrát se pískalo ve prospěch hráčů Zubří. „Pískali to ti samí rozhodčí jako v Jičíně (Kozler – Zych) a my se domníváme, že neměli v úmyslu pískat spravedlivě. Oba byli nominováni komisí rozhodčích vedenou panem Novákem i přesto, že jsme po zápase v Jičíně na jejich chyby poukázali,“ doplnil Mucha.

V nedávném utkání na půdě Nového Veselí došlo dle vypracované analýzy celkem k 16ti chybným rozhodnutím, z toho 12 bylo ve prospěch hráčů Nového Veselí. „Aby si někdo nemyslel, že po prohraných zápasech jen brečíme, tak po vítězném domácím utkání s Duklou, kdy byl výkon rozhodčích skandální, se do jejich výkonu opřel náš trenér Marek Michalisko a dostal za to dvouměsíční trest zákazu výkonu jakékoliv funkce a pokutu,“ připomněl Mucha čerstvou záležitost z konce minulého týdne.

„Proto jsme se rozhodli, že již nebudeme čekat na to, zda předseda komise rozhodčích vyslyší naše oficiální protesty, které klub opakovaně podával, a rovnou předstoupíme s analýzami před novináře. O tomto problému by se mělo mluvit,“ zakončil Roman Mucha.