Podobně jako prvoligoví fotbalisté jej absolvovali v polské Ustroni, kde v horském prostředí našli vynikající podmínky.

„Trénovali jsme třífázově, servis byl dokonalý. Bydleli jsme ve stejném hotelu jako fotbalisté, byť jsme v jiné fázi přípravy než oni. Měli jsme k dispozici halu, posilovnu, bazén, hřiště. Kluci dostali do těla, do toho absolvovali výběhy po okolních lesích, ale to je na startu přípravy normální. S přístupem hráčů i podmínkami jsme byli moc spokojeni,“ pochvaloval si trenér Baníku a jednatel klubu Marek Michalisko.

Během této doby zastihla hráče zpráva z losování evropských pohárů. Baník se letos jako vicemistr přihlásil (stejně jako třeba pražská Dukla) do Challenge Cupu, čímž vzroste naděje na výraznější úspěch v Evropě, byť i ve Vyzývacím poháru lze narazit na vyspělé portugalské, švýcarské, rumunské či ruské kluby.

Izraelci mohou kousat

Soupeřem Karviné bude v úvodním kole izraelský Juvalim Holon. „Po loňské zkušenosti v EHF Cupu jsme připraveni se poprat o solidní výsledek i v Challenge Cupu. Chtěli bychom úspěšně působit i v pohárové Evropě, zase se tam etablovat, když už česká házená zaostává v ratingu třeba za lucemburským nebo právě izraelským handbalem,“ podotkl Michalisko.

Karvinské tak čeká pouť do svaté země, ale možná do Cholonu ani cestovat nebudou muset. „Jsme teprve ve vstupní fázi kontaktů s izraelským klubem, ale samozřejmě bychom rádi odehráli obě utkání u nás, nicméně Izraelci berou poháry vážně, takže spíš počítáme s tím, že na dohodu nepřistoupí. Ale uvidíme,“ nechá se překvapit Michalisko.

O soupeři se detailnější informace teprve sbírají, nicméně už v tuto chvíli je jasné, že v izraelských klubech nepůsobí žádní „nýmandi“. „Izraelská házená šla nahoru, investovali tam do handbalu nemalé finanční prostředky a třeba reprezentace v kvalifikaci zle potrápila i Poláky. V Izraeli působí řada hráčů, cizinců, kteří mají zkušenosti třeba s německou bundesligou,“ varuje Michalisko, že ani v prvním kole nečeká Karvinou lehká práce.

A jen tak na okraj, baníkovci zbyli v osudí až mezi poslední čtveřicí a reálně jim hrozila cesta do Ruska. Tak aspoň že tak…

Posily? Za Poláka Bělorus

V karvinském kádru došlo také k drobným změnám. Místo polského pivota Tymoteusze Piatka, který odešel zkusit štěstí do druhé švýcarské ligy, přichází posílit Baník běloruský stokilový „pořez“ Juri Gromyko. Podobně jako Piatek před dvěma lety přichází z polského Górniku Zabrze. „Jde o zkušeného borce, finalistu Poháru EHF, který to má ze Zabrze, kde bydlí, k nám blízko, a tak jsme se rychle domluvili. Mluví polsky, protože v Polsku hraje už asi sedm let,“ představil Gromyka trenér Michalisko.

Do Karviné míří také mladý Polák Artur Urbański. Jeho dosavadním působištěm byl Piotrków Trybunalski. „Tady jde o investici do budoucna, ještě to není hotový hráč, ale připravíme si ho pro potřeby áčka, podobně jako naše vlastní mladé hráče,“ ozřejmil Michalisko.

Další spojkou je lovosický Václav Franc. „Vašek je ostřílený borec, který by nám měl pomoci hlavně v obraně. Je to spojka, ale může hrát i na pivotu. Počítáme s ním ale hlavně do obrany,“ dodal Michalisko. Z Nového Veselí zase přichází křídelník Ondřej Skalický, jako alternativa za Jana Zbránka na levou stranu. „Potřebovali jsme někoho, kdo by Honzovi šlapal na paty,“ zasmál se trenér HCB.

K odchodům zatím nedošlo (kromě Piatka), pouze mladí hráči, kteří už nakoukli do extraligového mužstva, budou v nové sezoně působit i v jiných klubech, aby nabrali požadovanou herní praxi. Jan Mucha jde na limitovaný přestup do Hranic, na hostování do Litovle zase míří trio David Růža, Alexandr Zamarski a Nicolas Noworyta. „Kluci potřebují hrát, proto tento krok,“ vysvětlil Marek Michalisko.

Příprava Karviné bude pokračovat dalším nabíráním kondice, přibude ale herních tréninků. „Začneme více pracovat s míčem. První přípravák odehrajeme tento pátek v polském Opole,“ zakončil Michalisko.