Baníkovci se mohli opřít o podporu slušně zaplněné haly (škoda, že ne vyprodané), ale také o výkony všech hráčů. „Dneska bych mohl jmenovat skoro celou sestavu. Každý hráč odvedl maximum a přičinil se o dobrý výsledek,“ souhlasil Marek Michalisko, trenér Karviné.

Příkladem šli lídři karvinského celku. Michal Brůna i Nemanja Marjanovič vyčnívali. „Oni vědí, jaké jsou jejich úlohy v týmu. Že v důležitých okamžicích za to vezmou. Beze zbytku to dnes potvrdili,“ uznal Michalisko.

Zastavit prvně jmenovaného, to byl pro Plzeňské problém. „Je to dost atypické, co teď Karviná předvádí s tou hrou na dva pivoty. Fakt to mají skvěle sehrané, navíc oba pivoti jsou kvalitní, umí si tam došlápnout a dovedou zužitkovat přihrávky jak Brůny, tak Mlotka,“ uznal trenér Plzně Michal Tonar.

Pivoti hrozili, křídla také

Byla radost se dívat na hru matadora Brůny. Skvěle uvolňoval spoluhráče na pivotu a jeho útok byl pro hosty prakticky nebranitelný, protože pokud přihrávka neprošla, tak se míč zastavoval o nohy protihráčů a domácí mohli pokračovat v útoku. A když zase byli pivoti Baníku obsazeni, tak to prostě Brůna vzal na sebe a dal gól.

„Není to vždy jen o těch pivotech, kteří si tam dělají prostor, je potřeba všech hráčů, aby rozhýbali obranu soupeře a vytvořili prostor pro střelce. Musím kluky pochválit za dodržování taktických pokynů. To, na čem jsme týden v přípravě dřeli, jsme dnes naplnili. Kluci navíc celou dobu bojovali. Jasně, chyby tam byly, ale ty tam budou vždycky,“ mávl rukou trenér Baníku. „Zvládli jsme to tak, jak jsme měli,“ dodal spokojeně.

Karvinští předvedli proti Plzni skvělý výkon a zaslouženě slaví první výhru v sérii.

Klíč k úspěchu ležel v první půli, kdy se domácí utrhli na rozdíl sedmi branek. To už byla silná káva i pro zkušený tým Plzně. Ne, že by to hosté nezkusili. Na startu druhé půle vysunuli a zagresivnili obranu a rázem měli problémy baníkovci.

„Něco jsme si v kabině řekli, ale hraje se šedesát minut a nemůžete to hrát celou dobu. Stojí to strašně moc sil. Je jasné, že jsme neměli Karvinou pustit do takového náskoku, otáčet osm gólů, to nejde každý den. Měli jsme tam povedenou pasáž, kdy jsme se zmátořili a snížili na tři, čtyři góly, ale pak už to nešlo. Nemůžeme prostě dotahovat tak velký náskok soupeře,“ viděl Tonar zápasový zlom ve značném poločasovém vedení Karviné.

Jak zastavit Brůnu?

Jako už mnohokrát v této sezoně, i v sezonách předešlých, kdy Karviná sbírala tituly, podržel tým v klíčových chvílích brankář Nemanja Marjanovič. Srbský gólman neztratil nic ze své pružnosti, navíc přidal zkušenosti, takže pokud před sebou neměl clonu hráčů, bylo pro hosty mimořádně obtížné dát gól. Nemo předvedl i mimořádnou obětavost, kdy se při jednom z úspěšných zákroků praštil hlavou o tyč. Jen se oklepal a válel dál.

Přitom se sami mohli opírat o vynikající gólmany. Třeba Karel Šmíd za svá záda nepustil několik jasných branek. A Jan Štochl, to je zosobněná zkušenost.

Nezastavitelný Michal Brůna (s míčem).

Plzeňští se jistě pečlivě připravovali na karvinskou hru se dvěma pivoty. Záznamy zápasů proti Lovosicím pro ně musely být dobrým studijním materiálem, jenže něco jiného je se připravit a něco jiného to realizovat.

„Mysleli jsme, že jsme na to dobře připraveni, ale Karviná nám ukázala, že se tomu budeme muset ještě věnovat. Je potřeba to vyladit. Ale v neděli čekám úplně jiný zápas,“ doplnil Tonar.

Jeho tým se bude muset popasovat s tím, jak ubránit fenomenálního Brůnu, který když nedá branku sám, tak na ni nahraje. „Je to přečíslení, Karviná riskuje bez brankáře, ale má tam pořád o toho hráče navíc. Pak inkasujeme i z křídel, když to neprojde středem, protože pivoti zahustí prostředek a na křídla zbývá dost prostoru, aby to na ně Karviná dohrála. Musíme se s tím nějak popasovat, je potřeba být ostřejší v útoku i obraně,“ uznává Tonar.

„Je pravda, že jsme vedli o hodně, ale určitě jsme si nemysleli, že je rozhodnuto,“ vrátil se Michalisko k poločasovému vedení 18:11. „Jenom nás to postavilo do výhodnější pozice. Plzeň musela tlačit, my zase mohli naopak kouskovat hru a nemuseli jsme tak spěchat. Žádné síly jsme ale neušetřili, pořád se muselo makat. V jednu chvíli to hosté dokonce stáhli na tři a jen potvrdili, jak velkým týmem jsou,“ přiznal Michalisko.

Jeho hráči ale vědí, že proti Plzni nemohou polevit ani na okamžik. „Zvlášť ve finále. Vidíte sami, že v házené se dají dát tři čtyři góly za dvě minuty. V našem sportu si nemůžete být ničím jistí. Ani slušným náskokem,“ upozornil.

Začíná se od nuly

I když se říká, že vstup do série je mimořádně důležitý, domácí musí úspěšný výsledek hodit za hlavu. „Nemůžeme se jím už zaobírat. Jedno vítězství znamená jen jeden krok. Jsou potřeba tři. Plzeň to ví taky. I ona potřebuje udělat tři kroky, takže do nedělního utkání dá všechno. My do toho druhého zápasu musíme jít, jako by byl stav 0:0. Prostě začínáme. Dnešek je zapomenut a jedeme dál,“ nabádá Michalisko své svěřence k naprosté koncentraci a opatrnosti.

Přesto by výhra nad Plzní mohla pro baníkovce znamenat psychické povzbuzení. „To určitě ano, ale zároveň jsme si pořád vědomi síly soupeře. Plzeň nepřestala být po jedné porážce nebezpečná. Stále je hodně silná a zkušená na to, aby sérii zvládla. My to víme a musíme s pokorou makat dál,“ uzavřel Marek Michalisko.

Marek Drzyzga (s míčem) dal Plzni čtyři branky.

Kromě hry samotné upoutala i atmosféra finále, která připomínala staré zlaté časy karvinského handbalu, kdy si baníkovci kráčeli každým rokem pro tituly. „Podporu z hlediště jsme vnímali, bylo to něco neskutečného. Určitě bych lidem za celý mančaft rád poděkoval, je to takový ten náš klasický osmý hráč na hřišti,“ uznal křídelník Baníku Marek Drzyzga, jenž odehrál vynikající partii.

Druhé utkání finálové série se hraje v neděli 13. května od 10.30 hodin opět v Karviné.

Baník Karviná – Talent Plzeň 30:24 (18:11)

Sled: 1:0, 3:2, 5:6, 12:6, 15:9, 16:10, 19:13, 21:18, 23:19, 28:21. Rozhodčí: Pavlát, Točík. Sedmičky: 4/4:2/0. Vyloučení: 5:6. Diváci: 1213. Stav série: 1:0.

Karviná: Marjanovič, Mokroš – Brůna 5, Monczka 7/4, Solák, S. Mlotek 2, Piatek 2, Drzyzga 4, Nedoma 6, Jan Užek 1, Zbránek 3, Plaček, T. Mlotek, Jiří Užek, Nantl, Wozniak.

Nejvíce branek Plzně: M. Tonar 5 a Šíra po 5, Stehlík 4.