Po posledních dvou ročnících, kdy skončili první a druzí, se tomu ani nelze divit. Namlsaní jsou i karvinští fanoušci, kteří by své oblíbence rádi viděli zase křepčit s mistrovským pohárem.

Ostatně, nová posila Baníku, Bělorus Juri Gromyko, se před sezonou nechal slyšet, že jiné cíle než medaile, potažmo titul, si klub s takovou tradicí ani klást nemůže.

„Jsem rád, že samotní hráči jsou naladěni na to hrát o nejvyšší příčky, ale v létě posílili všichni, a tak čekám absolutně vyrovnaný ročník, v němž nevidím favorita. My se samozřejmě nezříkáme bojů o titul, ale to chce takových pět šest týmů, takže uvidíme,“ zůstává na prahu nové sezony opatrný Marek Michalisko.

Doplnil, že kromě Dukly a Plzně, tradičních to soupeřů Karviné v boji o titul, posilovalo zejména Zubří, další dlouholetý rival Baníku. „Vrátila se spousta odchovanců, bývalých či současných reprezentantů. Zubří bude velice silné. Osobně jsem hodně zvědavý i na Brno, které poskládalo kádr ze zajímavých hráčů. Černým koněm je pro mě ale Kopřivnice, která má chilského reprezentanta Donosa a díky novému sponzorovi i finanční možnosti kvalitně posílit kádr. Získala nějakého Španěla (Portorikánce Beníteze - pozn. aut.), podle mě půjde hodně nahoru,“ myslí si Michalisko.

Karvinský tým posílil o čtyři nové hráče, přičemž ale polský mladík Artur Urbański bude nejprve sbírat zkušenosti. „Je to spíš investice do budoucna, ještě to není hotový hráč,“ přiblížil Michalisko.

Baníkovci si v minulé sezoně na vítězný pohár sáhli, byť šlo o Český pohár.

Křídelník Ondřej Skalický by měl ulehčit pozici Janu Zbránkovi a motivovat jej ke kvalitním výkonům, obranář Václav Franc by měl zase vyztužit defenzivní šiky Baníku a zkušený Bělorus Juri Gromyko má nahradit pivota Tymoteusze Piatka, který odešel do druholigového švýcarského Bielu. 

Poháry chtějí každoročně

Předseda klubu Roman Mucha vypíchl další účast Karviné v evropském poháru. Letos se baníkovci představí v Challenege Cupu. „Kádr máme široký, příležitost čeká na mladé hráče. Pokud nám to ekonomická situace dovolí, rádi bychom evropské poháry hráli každý rok. Jde i o koeficient českých klubů, který byl v minulosti zanedbán,“ doplnil.

Karvinští by se časem rádi etablovali v EHF Cupu, neboť na Ligu mistrů aktuálně nemají možnosti. „S Ligou mistrů je to složité. Pokud se nezmění financování českého sportu a nevznikne sportovní agentura, která bude sporty podporovat, nezmění se nic. Třeba v sousedním Polsku se výrazně podporuje pět šest nejpopulárnějších sportů, ale opravdu takovým způsobem, že ty kluby mají starty v pohárové Evropě zaplacené,“ porovnává Mucha.

Záleží samozřejmě i na zázemí, neboť karvinská hala házené nesplňuje kapacitu Ligy mistrů. „Ano, tím jsme bohužel limitovaní. Ligu mistrů bychom museli hrát pravděpodobně v nějaké víceúčelové hale v okolí. Ve Vítkovicích, Porubě nebo třeba v Třinci, jehož čelní představitelé se už u nás na házenou byli podívat. Ale to je hudba hodně vzdálené budoucnosti,“ usmál se Mucha.

Novými posilami Baníku jsou například Ondřej Skalický (vlevo) a zkušený Václav Franc.

Derby proti Titkovovi

Zpět k extralize a startu baníkovců, kteří nový ročník zahájí nedělním derby zápasem ve Frýdku-Místku. Ten vede od nové sezony místo Jiřího Kekrta nový trenér, bývalý hráč Karviné a Zubří Andrej Titkov. „Frýdek má tým složený ze zkušených hráčů, kteří dlouhodobě prokazují své kvality. Lídry jsou Vojta Petrovský, Sebastian Strack, gólman Vítek Pyško. Nový trenér Andrej Titkov už se nechal slyšet, že bude sázet na defenzivu, čekám na úvod těžké utkání, ale takových bude v nové sezoně spousta,“ uzavřel Marek Michalisko.

Přišli: Juri Gromyko (Zabrze – Polsko), Václav Franc (Lovosice), Ondřej Skalický (Nové Veselí), Artur Urbański (Piotrków Trybunalski – Polsko)

Odešli: Tymoteusz Piatek (Biel – Švýcarsko, II. liga), Jan Mucha (limitovaný přestup Hranice), David Růža, Nicolas Noworyta, Alexandr Zamarski (všichni hostování Litovel, II. liga)