V brazilském Blumenau si nejprve proklestily cestu ze skupin a ve vyřazovací fázi se potkaly s nejlepší formou. Tituly mistrů si přivezli z Brazílie i členové Baníku OKD Karviná Vojtěch Petrovský, Marek Vančo a Libor Hanisch, kteří se trenérovi Jiřímu Mikovi vešli do konečné nominace pro hry.

Čeští vysokoškoláci ve skupině prohráli jen jednou, když těsně nestačili na Polsko, hlavního favorita turnaje, který vyslal proti nim do boje v podstatě zálohu seniorského národního celku, a proto lze hodnotit porážku Čechů 21:24 jako hodně důstojnou. Oproti původním předpokladům se pak Češi ve skupině neutkali s Tureckem, ale s Koreou a klíčový duel o semifinále zvládli. Vyhráli 41:32 a v boji o finále vyzvali vítěze vedlejší skupiny Brazílii.

I domácí pohybově nadané hráče dokázali čeští akademici porazit, když se osmi góly prosadil hlavně Petrovský, jeden z hlavních strůjců konečné výhry. Češi tak stanuli v posledním utkání o zlato, a to překvapivě proti Portugalsku, které o branku porazilo favorizované Poláky.

I tento duel pro sebe získali čeští vysokoškoláci, s osmi góly znovu exceloval střelec Petrovský a české barvy významně podržel i gólman Petržala, který Portugalcům povolil úvodní gól až v 11. minutě. Češi zvítězili přesvědčivě o deset branek!

České házenkářky byly ještě suverénnější. Na šampionátu nepoznaly hořkost porážky. Zde byl systém jiný než u mužů, skupinovou fázi obstaralo šest celků, nejlepší dva se potkaly ve finále.

Po úvodních dvou výhrách nad Uruguayí a Chile dokázaly svěřenkyně trenéra Jana Bašného zdolat v důležitých zápasech i Rumunsko a domácí Brazílii, takže si to s Polkami rozdaly o druhé finálové místo proti Rumunkám.

Vypjatý a tvrdý souboj nakonec lépe zvládly Češky, a to lepší obranou ve druhé půli střetnutí. Ve finále pak naše házenkářky nedaly Rumunkám šanci, vyprovodily je debaklem 32:18 a i ony slaví tituly akademických mistrů světa. Z něj se raduje i kvartet ostravských házenkářek ze Sokola Poruba ve složení Doláková, Chrenková, Selucká, Poznarová.

VÝSLEDKY ČESKÝCH VÝBĚRŮ
Muži
Skupina: Mexiko 38:20, Kuvajt 43:18, Polsko 21:24, Korea 41:32
Semifinále: Brazílie 36:30
Finále: Portugalsko 34:24

Ženy
Skupina: Uruguay 52:11, Chile 49:14, Polsko 30:27, Rumunsko 30:24, Brazílie 35:27
Finále: Rumunsko 32:18

Mistři

Petržala, Suchý – Vančo, Vinkelhofer, Jurka, Kastner, Petrovský, Krupa, Mika, Mráz, Večeřa, Hubáček, Hanisch, Kolomazník, Tesař.

Mistryně

Doláková, Raníková – Crhová, Černá, Eliášová, Chrenková, Keclíková, Knedlíková, Luzumová, Poznarová, Růčková, Salčáková, Satrapová, Selucká, Stellnerová, Štěrbová, Šviráková