Úvod nového ročníku reorganizované první ligy je poslal k derby na půdu Opavy, kde však karvinský tým inkasoval devět gólů a prohrál rozdílem dvou tříd.

„Nevrhá to na nás moc příznivý obrázek," uznal tajemník karvinského klubu Martin Pala starší, který mužstvo v Opavě vedl trenérsky. „Snad se to už nebude opakovat, protože i po sestupu z extraligy máme nějaké ambice. Chtěli bychom se dostat do play-off, tedy do první osmičky," přiblížil.

V létě nastaly v kádru mužstva jisté změny, když s hokejbalem skončila brankářská opora Daniel Vašek. Otazník visí nad dalším působením Martina Kurze, který už toho loni moc nenahrál.

Po dlouhých patnácti letech skončil u mužstva jako jeho vedoucí i Vladimír Konečný. „Už má nějaké roky, takže to chápeme. Na jeho postu se teď střídáme společně s předsedou klubu Petrem Zacharem. Každopádně bychom panu Konečnému chtěli poděkovat za jeho dlouholetou činnost u nás," loučil se Pala s panem Konečným.

Trenérsky by měl tým zase převzít Lumír Rosůlek, jemuž bude pomáhat bratr Jan. Rosůlek působil v minulé sezoně jako hrající kouč, ale nemohl se moc soustředit na obě role najednou a Karviné se navíc hrubě nedařilo. V závěru sezony jeho funkci převzal Martin Pala. Klub ale extraligu neudržel.

Po rozpadu Třince získali Karvinští čtyři jeho hráče, a to brankáře Smolku a Szotkowského, kteří už za Karvinou hráli, a také Konvičku s Římanem. „Ti s námi v Opavě ještě nebyli, ale o víkendu na domácí utkání s Českou Třebovou už by snad být měli," dodal Pala. Do týmu vzali trenéři i některé mladší hráče, ročníky 1996, kteří vyšli z kategorie dorostu.

Jak se bude novému týmu dařit, to ukáže až další průběh soutěže. Po prvním výsledku těžko soudit. Karvinští v Opavě inkasovali pětkrát z přesilovky, navíc Opava je silný tým. „Je kompaktní, sehraná. Letos ji tipuju hodně vysoko," uznal Pala.

Co se týče formátu soutěže, na svazu se zřejmě hodně nudili, když vymysleli společnou soutěž českých a moravských klubů. Hokejbal rozhodně nepatří mezi štědře dotované sporty a spousta prvoligových klubů si nemůže dovolit cestovat v rámci celé republiky. „Nový systém se nám nelíbí a kritizoval jsem ho. Měli udělat normálně dvě skupiny Čechy a Morava jako kdysi," nelíbí se model soutěže ani Palovi.

Karvinou čekají výjezdy například do Plzně, Berouna, Kladna a podobně. „A ještě k tomu nebudeme hrát normálně každý s každým, s některými týmy se v základní části nepotkáme vůbec," nechal Pala nahlédnout do prapodivného rozlosování.

Lidé, kteří herní schéma první ligy připravili, by se měli řádně chytit za nos, protože jim z toho vyšel pořádný paskvil. „Sami se budeme seznamovat s kvalitou soutěže, ale nebude to určitě snadné. Hodně českých týmů má velkou sílu, proto raději opatrně říkáme, že na úvod bychom si rádi zajistili to play-off," zakončil Martin Pala.

SHC Opava – HbK Karviná 9:1 (2:0, 3:1, 4:0)

Karviná: Smolka – M. Vašek, Dittman, Zaremba, A. Pilch – J. Rosůlek, Pietrasz, L. Kubica – L. Rosůlek, Pala ml., Mikuš – Pacas, Farský, Kopic.