„Každé vítězství v extralize má svou váhu. Nás může těšit, že jsme jej docílili zrovna proti Plzni, na kterou jsme měli z loňska pifku. Nechybělo moc a s prázdnou odjelo i Kladno," upozornil spokojený kouč Karviné Martin Pala.

HbK Karviná – Škoda Plzeň 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)

Domácí měli patřičnou motivaci. V loňském roce zažili totiž v Plzni extempore s hrubými fauly, vylučováními a nakonec i debaklem. Plzni chtěli vše vrátit. „Kluky jsem ale nabádal, ať se soupeři pomstíme sportovně, ať je vše promítnuto jen do příznivého výsledku," zdůraznil Pala. Nakonec se to podařilo a možná právě skutečnost, že se Karvinští soustředili jen a pouze na výkon a na nic jiného, jim přinesla zasloužené vítězství. Třicet sekund před koncem dokonal Martin Řehůřek hattrick a domácím sladká „pomsta" vyšla.

„Celou dobu to bylo vyrovnané (střely 17:13 – pozn. aut.), v poslední třetině jsme měli podle mě navrch a nakonec o ten gól, o který jsme byli lepší, i vyhráli," pochvaloval si Pala.

Vítězství je o to cennější, že domácím scházeli Kurz s Dittmanem a několik hráčů dohrávalo či nastupovalo se sebezapřením (Konečný, Smuda, Novotný). Všichni ale zaslouží dík, že vydrželi až do konce a pomohli kolektivním dílem k výhře. „Do dalšího utkání jsme už byli bez nich řádně oslabeni, ale na třech bodech se podíleli všichni," vyzdvihl Pala.

Největší měrou se ale na vítězství podílela řada Řehůřek, Wróbel, Konečný. Posledně jmenovaného zaskočil ve třetí části Pala junior a vedl si v patnácti letech na jedničku. Hrdinou dne byl pochopitelně Řehůřek, který v průběhu utkání neproměnil trestné střílení, ale nakonec stihl ještě hattrick, což pro něj musela být obrovská satisfakce. Hattrick v extralize se nezažívá každý den.

Branky a nahrávky: 8. Wróbel, 22. Řehůřek (M. Vašek, Konečný), 39. Řehůřek (Wróbel, Pala ml.), 45. Řehůřek (Wróbel) – 6. J. Benedikt (Slanec, O. Kejř), 10. Edl, 17. Slanec. Rozhodčí: Olesz, Pikula, vyloučení: 5:6, využití: 1:1, diváci: 121.

Karviná: D. Vašek (Gill) – V. Pilch, M. Vašek, Zaremba, Tomiczek, Heczko – Řehůřek, Wróbel, Konečný – Pietrasz, A. Pilch, Szotkowski – Palcer, Pala ml., Smuda.

HbK Karviná – Alpiq Kladno 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Zlepšené výkony v nové sezoně potvrdili Karvinští i v duelu s dosud vedoucím Kladnem. Martin Pala musel do hry povolat další mladé hráče, protože z oslabeného kádru zbylo torzo. „Hráli jsme už jen na dvě obranné dvojice a dvě pětky, doplněné o Barnošáka," pokrčil rameny kouč HbK.

Kvantita hráčů byla znát a nakonec i rozhodla. Domácí statečně bojovali o zisk bodu až do posledních sekund, ale síly už chyběly.

Kladno se představilo jako sehraný tým, ovšem nepředvedlo v Karviné nic světoborného, za co by si zasloužilo kralovat tabulce. „Soupeři dobře vyšly dvě přesilovky, to se musí uznat. Všechny góly jsme obdrželi v početním oslabení," upozornil trenér Pala.

I tak si mohl pochvalovat několikanásobně zlepšenou disciplínu svých svěřenců. „Už nedostáváme desítky, ani poměr vyloučení není jednostranný, jako tomu bývalo v minulé sezoně. Hráči se koncentrují na hru a nejsme tolik vylučovaní jako loni. Tím pádem nedostáváme ani takové nakládačky jako se tomu v minulé sezoně občas stávalo," objasňuje Pala. Za pravdu mu dávají statistiky například z posledního víkendu. Počet vyloučení byl proti Plzni 5:6, proti Kladnu 5:5.

„Disciplína je samozřejmě důležitá. Když se plní taktické pokyny a hráči neplýtvají silami zbytečně na mimoherní aktivity, tak jsme schopni hrát slušné partie v každém utkání. I dnes jsme mohli něco uhrát, kdybychom byli v plné síle," je si jist Pala. Mužstvo pochválil za bojovnost a herní obětavost.

„Škoda je jen těch zranění, a tak budeme muset k výjezdu do Ústí a Mostu povolat do zbraně i pár dorostenců, abychom nejeli na sever Čech v deseti lidech. Aspoň dostanou šanci další mladí kluci," bral to Pala pozitivně.

Branky a nahrávky: 9. Barnošák (Pala ml.), 40. Řehůřek (Wróbel) – 2. Příhoda (Ogurčák), 13. Ogurčák (Příhoda), 27. Štěpaník (Hnízdil, Šícha). Rozhodčí: Olesz, Pikula, vyloučení: 5:5, využití: 1:3, diváci: 96.

Karviná: D. Vašek (Gill) – Zaremba, Tomiczek, A. Pilch, M. Vašek – Smuda, Diviš, Barnošák – Řehůřek, Szotkowski, Wróbel – Pala ml. Trenér: Martin Pala.