Horste, v posledních letech jste fenoménem tohoto podniku. Čím to je? Sedla vám trať, zdejší prostředí? Čím to?
Já myslím, že to je místní atmosférou. Je taková uvolněná, poklidná, mám to tady rád. Připadám si tady jako na prázdninách. Těrlická přehrada, pohodoví lidé, oblíbený závod. Miluju, když v paddocku slyším burácení dvoutaktů a nahoru stoupá modrý dým se specifickou vůni spáleného benzínu těchto klasických motocyklů. Připadám si jako v době před padesáti lety, když místní Grand Prix začínala. Samotná dráha přitom není tak lehká, jak vypadá, musíte se opravdu soustředit na každý detail.

Počty absolutních prvenství v Těrlicku
5 – János Drápal (Maďarsko), Horst Saiger (Lichtenštejnsko)
4 – Bohumil Staša (Československo)
2 – Pavol Dekánek (Československo), Rudolf Zeller (Rakousko), Michal Dokoupil (Česko)

Jak velkou motivací pro vás je dostat se v historických tabulkách na první pozici před jinou legendu kahance, Jánose Drápala? Myslíte na to, nebo to není priorita?
(úsměv) Každý o tom mluví, ale já se na to zase tolik nesoustředím. Podle mě je vždy hlavní pořádně si závod užít. Na každém závodě je přece nejlepší, odnést si z něj hezký zážitek. Momentálně mám v Těrlicku stoprocentní úspěšnost, tak doufám, že u toho zůstane (smích).

Jaká byla příprava na letošní ročník kahance?
Po závodu Isle of Man TT jsme udělali nějaké úpravy motoru, dostal větší výkon, tak uvidíme, jak bude stroj ovladatelný. Nastavení podvozku bude stejné jako loni, protože nám to tady fungovalo na výbornou.

Co jste už letos všechno absolvoval? Jste spokojen s probíhající sezonou?
Startoval jsem na čtyřiadvacetihodinovce Le Mans, ale tam jsme měli smůlu a postihly nás technické problémy s motorkou. Potom jsem byl na North West 200 (známý závod v Severním Irsku), kde jsem měl našlápnuto udělat první desítku. Vše jsem si vynahradil na Manu TT, kde jsem udělal svou první desítku v kategorii „superstock", takže ano, jsem spokojený. A hodně.

close Lichtenštejnský závodník na letošním Manu. info Zdroj: David Maginnis zoom_in

Je to výsledek, kterého si letos nejvíc ceníte? A jaký je váš nejlepší výsledek v kariéře vůbec?
Vlastně tenhle z Manu. Vyhrát Privateers Championship (šampionát pro jezdce nepodporované továrnou) je určitě mým životním výsledkem a dost si toho cením, protože se jezdí v opravdu nabité konkurenci.

Isle of Man TTTourist Trophy je vlastně cena pro vítěze udělovaná od prvního ročníku. Jedná se o stříbrnou sošku Merkura, kterou věnoval markýz de St. Mars. Repliku stříbrné sošky (originál je majetkem pořadatelů) dostává vítěz a všichni ostatní, kteří dojedou v čase do 1/8 horším než vítěz. Bronzovou repliku získávají jezdci, kteří dojeli v čase o 1/5 horším než vítěz.