Předchozí
1 z 9
Další

7. Simone Bilesová (gymnastika) – 6,9 milionu

Tato drobná dáma (měří 142 centimetrů) je ve světě gymnastiky doslova obryní. Z olympijských her a světových šampionátů si přivezla celkem třicet dva medailí, včetně dvaadvaceti zlatých. Hlavně za velkou louží je sportovní superhvězdou první velikosti.

Bilesová zároveň byla jednou z centrálních postav skandálu v americké reprezentaci, když vyšlo najevo, že lékař Larry Nassar (nyní si odpykává de facto doživotní trest) sexuálně zneužíval jak ji, tak desítky dalších závodnic. Slavná gymnastka pak obvinila i gymnastickou federaci a olympijský výbor USA za jejich liknavost a nečinnost.

6. Smriti Mandhanaová (kriket) – 7,8 milionu

Že tuto šestadvacetiletou rodačku z Bombaje neznáte? Popravdě řečeno není divu, kriket je pro většinu Čechů (a nejen nich) velkou exotikou. V Indii však jde o národní sport a nejlepší hráči a hráčky jsou obletovanými celebritami s miliony fanoušků.

Mandhanaová debutovala v seniorské indické reprezentaci už v šestnácti a od té doby stala oporou týmu a držitelkou řady rekordů. Indický bulvár pak fascinuje i její soukromý život: prý teď randí s hudebníkem, jehož bratr je bolywoodskou pěvěckou hvězdou.

5. Alex Morganová (fotbal) – 10,1 milionu

Tato všeumělka názorně dokazuje, jak moc je ženský fotbal v USA populární. Morganová je olympijskou vítězkou a dvojnásobnou mistryní světa, dlouholetou oporou americké reprezentace, vzorem pro spoustu hráček. Zároveň však píše knihy, natáčí filmy, věnuje se charitě i modelingu, propaguje veganství.

Díky svým četným reklamním kontraktům je čtyřiatřicetiletá Morganová považována za nejvíce vydělávající fotbalistku světa. Od roku 2014 je vdaná za fotbalistu Servanda Carrasca (seznámili se na univerzitě), se kterým má dceru.

4. Sania Mirzaová (tenis) – 11,9 milionu

S vrcholovým tenisem letos skončila, ale dlouhou dobu patřila k nejlepším deblistkám světa. Rodačka z Bombaje vyhrála tři grandslamy (pokaždé společně s Martinou Hingisovou, s níž vytvořily i obdivuhodnou sérii 44 vítězných zápasů v řadě), má také tři grandslamové tituly z mixu. Byla deblovou světovou jedničkou.

Žádná jiná Indka toho v tenise tolik nedosáhla, proto je ve své vlasti nesmírně populární. A nejen tam: vzala si totiž pákistánského kriketistu Shoaiba Malika a společně tak ukazují, že lze překonat tradiční nepřátelství mezi oběma zeměmi.

3. Alisha Lehmannová (fotbal) – 13,6 milionu

Tuto švýcarskou útočnici má v oblibě celá řada lidí (hlavně mužů), kteří jinak o ženský fotbal projevují pramalý zájem. Čtyřiadvacetiletá Lehmannová, která se veřejně prohlašuje za bisexuálku (dřív tvrdila, že je lesbička, ale zřejmě si to rozmyslela), totiž vůbec neváhá dávat na odiv svůj fešný vzhled, naopak se v publikování svých „nefotbalových“ fotek přímo vyžívá.

Dostává i lukrativní nabídky od webů věnovaných erotickému obsahu, zatím ale říká, že sport je pro ni prioritou. V Anglii hraje za Aston Villu, reprezentuje Švýcarsko. A pokud je na hřišti, zápasy týmu ze země helvetského kříže jsou z nějakého důvodu mnohem sledovanější než obvykle.

2. Serena Williamsová (tenis) – 16,8 milionu

Netřeba představovat. Pokud si myslíte, že nebyla nejlepší tenistkou všech dob, prosím, ale musíte si připravit hodně promyšlenou argumentaci. Serena Williamsová totiž v kariéře vyhrála, co se dalo, a posouvala hranice nejen v tenise, ale i v závažnějších společenských otázkách.

Nejlépe vydělávající sportovkyně historie si dokáže poradit i v „civilu“ po odložení rakety: úspěšně podniká a zároveň vychovává dceru, která se jí narodila v roce 2017. Právě jejich společné fotky (nejen) na kurtu jsou na sociálních sítích mimořádně oblíbené. Na Instagramu navíc Williamsová nedávno prozradila, že čeká další dítě.

1. Ronda Rouseyová (MMA, wrestling) – 17,2 milionu

Nejsledovanější sportovkyně planety je ženou od rány. Už v roce 2008 získala olympijský bronz v judu, pak se tato bojovná Američanka věnovala smíšeným bojovým uměním MMA a stala se hvězdou a dlouholetou šampionkou prestižní organizace UFC. V roce 2018 pak přesedlala na wrestling, což je show na pomezí sportu a zábavy, kterou Američané zbožňují.

Šestatřicetiletá Rouseyová má za sebou i pár filmových rolí (např. v Expendables 3 či Rychle a zběsile 7). V roce 2021 se stala matkou a stojí za zmínku, že s manželem Travisem Brownem (je bojovníkem v UFC) pojmenovali svou dceru La’akea Makalapuaokalanipō Browne.

Koho jsme vynechali?

Nikki Bella, Brie Bella, Paige, Natalie Eva Marie, Natalya Neidhart… Ty všechny by se zřejmě umístily v top 10, byť pro většinu českých sportovních fanoušků jde o neznámá jména. Zmíněné dámy mají společné jedno: věnují se (nebo se věnovaly) profesionálnímu wrestlingu, k čemuž následně nabalily další vedlejší aktivity jako modeling, účinkování v reality show a všeobecné „influencerství“. Je to otázka – máme blyštivou a poněkud praštěnou zámořskou show jménem wrestling počítat mezi plnohodnotné sporty?

Nejsledovanější Češky

Z českých sportovkyň je na Instagramu nejsledovanější tenistka Petra Kvitová (676 tisíc), dvojnásobná wimbledonská šampionka a jedna z nejoblíbenějších hráček na okruhu WTA.

Za ní následuje její kolegyně Karolína Plíšková (446 tisíc) a pomyslný bronz obsadila lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká (248 tisíc). Přes 120 tisíc followerů si drží Gabriela Soukalová, byť od konce její biatlonové kariéry už uplynul nějaký ten pátek.