V čem je rozdíl oproti klasické sportovní střelbě, kterou známe například z olympijských soutěží? To už vysvětluje Jiří Běhal, dlouholetý člen IPSC, který se střelbě věnuje od svých jedenácti let.

„Zásadní rozdíl oproti klasické sportovní střelbě je ten, že se nestřílí v klidu, ale naopak v pohybu a řešíte různé stages, tedy různé střelecké situace. V olympijských disciplínách máte určitý čas na to odstřílet závod, tady jde o to odstřílet každou situaci co nejrychleji," porovnává Běhal, majitel prodejny se střeleckým zbožím 4SHOOTERS.

Získávají se body za zásahy do IPSC papírových a kovových terčů. Od velkých statických přes pohybující se, které se vám ukáží třeba jen na malou chvíli a zase se skryjí, až po malé kovové desky, na které se střílí do spadnutí.  „IPSC závody se liší svou obtížností (level I. až V.) dle náročnosti střeleckých situací. U nás se nejčastěji pořádají závody obtížnosti I. - III.  Závody obtížnosti IV. a V. jsou hlavně mistrovství Evropy a mistrovství světa." dodává Běhal.

Jiří Běhal je dlouholetým členem IPSC.Zdroj: Martin Ruščin

Více než dvacet let v tuzemsku

Tento druh sportu je v Česku poměrně málo známý, asociace ale pracuje na jeho zviditelnění. „Takový druh střelby se k nám dostal z USA zhruba v devadesátých letech. Musím říct, že Češi jsou v tomto druhu sportu, a podotýkám, že jde skutečně o sport a ne jen o jakýsi rozmar střeleckých nadšenců, jedni z nejlepších na světě," upozorňuje Běhal.

Střílí se různými typy zbraní, puškami i z brokovnic. Nejrozšířenější je střelba z krátkých zbraní, které se dělí do jednotlivých divizí, např. Standard - laděné pistole, Production – „služební“ pistole, Revolver, Open - pistole s kompenzátorem zdvihu a kolimátorem.

„Co se týče finanční náročnosti, jste-li začátečník nebo volnočasovkář, vyjdete s pár tisíci. Pokud se chcete věnovat IPSC sportu naplno a patřit mezi ty nejlepší, je to už finančně náročný koníček," upřesňuje Jiří Běhal.

V některých divizích hraje roli to, jakou ráží závodník střílí, což ovlivňuje jeho bodový zisk. Výkonnější ráže mají větší bodový zisk na terčích.

„Je to ale také zábava. Pořadatelé závodů pro střelce navrhují pestré situace, například v prostředí maket hradu, letadla, střelbu z loďky. Stejně pestré je také sportovní oblečení našich členů," pokračuje dále sportovní střelec.

On sám se věnuje střelbě 22 let, přičemž IPSC je v Evropě téměř pětadvacet let. Obliba tohoto druhu střelby ale vzrůstá. „Je to trochu něco jiného, než známe třeba z tréninků policejních či vojenských složek," vysvětluje Běhal.

Aktivních členů v české asociaci je asi pět stovek. U nových členů se předpokládá, že jsou držiteli zbrojního průkazu a mají již nějakou střeleckou průpravu. „Samozřejmě, pokud už někdo získal základy v jiné střelecké disciplíně, je to výhoda. On se také ne každý může hned účastnit takových zajímavých závodů. Musí se stát členem asociace a také složit zkoušku, při které prokáže znalost pravidel a bezpečnou manipulaci se zbraní. Na bezpečnost se u nás klade velký důraz," zdůrazňuje úspěšný závodník.

Jiří Běhal je dlouholetým členem IPSC.Zdroj: Martin Ruščin

Vystřílí se i tisíc ran

Technika hraje v závodech IPSC prim. Kdo ji zvládá skloubit s pohybem a dělá nejméně chyb, vyhrává. „Existují lehčí závody, kde nastřílíte třeba 120 ran, ale i ty větší, kde si s sebou vezete třeba tisíc nábojů, protože minimálně šest stovek vystřílíte," pokračuje dále sportovní střelec.

K nejznámějším střelnicím pořádajícím IPSC závody patří Hodonice na Znojemsku, kde z bývalé pískovny vzniklo třicet střelišť vedle sebe na kilometr dlouhém prostoru a pořádá se tam i jeden z největších závodů světa - Extreme Euro Open, závod level III.

Další větší střelnicí jsou Opařany na Táborsku, jinak se jezdí i na Slovensko, konkrétně do Komárna a Čachtic. Na Karvinsku je zatím klub pod hlavičkou IPSC jen v Petřvaldu, ale chybí mu střelnice, což je zásadní problém.

„IPSC je dnes oblíbený sport, protože obsahuje i adrenalin a lidi už moc nebaví jen stát na místě a střílet do terče. Proto je to také zkušenějšími střelci vyhledávané sportovní odvětví, které je může ve střelbě dál někam posunout. Je to i náročné na přípravu, jelikož musíte rychle a bezpečně manipulovat se zbraní a přitom řešit střeleckou situaci," vysvětluje a předvádí pistole, pouzdra a ostatní příslušenství v různých barvách.

Kdo si chce IPSC zkusit, nemusí hledat v odborných časopisech. Stačí se informovat v prodejně 4SHOOTERS v Petřvaldě. Ke zhlédnutí jsou také videa třeba na www.4shooters.cz v sekci Střelecká škola.

„Určitě bych každému sportovnímu střelci, který má ke střelbě vztah, doporučil, aby si IPSC vyzkoušel. Je to zajímavý sport, zábavný a dynamický, při kterém se nenudíte. Každý klub novému zájemci jistě ochotně pomůže v jeho začátcích," ujišťuje Jiří Běhal, jehož oblíbenou řadou pistolí je americký koncern 1911, který si už léta udržuje stejnou linii zbraně s různými doplňky.

S touto zbraní Běhal sám objíždí různé závody, na nichž posbíral již několik hezkých trofejí. Nejvíce si cení třetího místa z mezinárodních závodů III. levelu - European IPSC League 2013 - SVK - CZE - POL.