Bez týmové jedničky Tomáše Berdycha a s půlhodinovým zpožděním v neděli po poledni přicestovali čeští tenisté do Ostravy, kde budou od pátku do neděle bojovat ve vítkovické ČEZ Aréně s Italy o postup do čtvrtfinále Davis Cupu.

„Tomáš se probojoval na turnaji v Montpellieru až do finále, proto s námi nemohl přijet,“ vysvětlil absenci klíčového hráče nehrající kapitán Jaroslav Navrátil, který se zbytkem výpravy dorazil do dějiště zápasu o třicet minut později.

„Ztrátu jsme nabrali někde u Pardubic. Při těch mrazech se to ale dalo pochopit. Věřím, že to byl poslední zádrhel, který nám Italové připravili,“ žertoval na tiskové konferenci Navrátil, který narážel na to, že vlaky Pendolino jsou italské výroby.

Češi jsou si vědomi toho, že jsou favorité zápasu. I přes nutnou účast v baráži s Rumunskem minulý rok, kam je nečekaně poslali Kazaši. „Máme mnohem více zkušeností, ale musíme se na to dobře připravit a nezopakovat poslední výpadek,“ připomněl v rozhovoru pro oficiální stránky Davisova poháru Tomáš Berdych loňskou březnovou blamáž právě s Kazachstánem.

Při absenci Berdycha byla největší pozornost upřena k Radku Štěpánkovi, který získal na Australian Open svůj premiérový grandslam v kariéře. Třiatřicetiletému rodákovi z Karviné se to podařilo v mužské čtyřhře po boku indického veterána Leandra Paese.

Teď už ale myslí Štěpánek na víkendový duel s Italy. „Jsem rád, že jsme zase v Ostravě, je to pro mě domácí prostředí. Pevně věřím, že potvrdíme roli favorita a přes Itálii přejdeme, i když nesmíme nic podcenit,“ upozornil Štěpánek.

Silnou českou dvojku doplňuje Lukáš Rosol a deblový specialista František Čermák. „Je mi jasné, že první den šanci nedostanu. Budu ale připravený kdykoliv nastoupit a věřím, že vyhrajeme a postoupíme,“ řekl Rosol, aktuálně 81. hráč světa.

Italský kapitán Corrado Barazzuti nominoval kvarteto Andreas Seppi (42.), Potito Starace (58.), Simone Bolelli (40. ve čtyřhře) a Daniele Bracciali (33. ve čtyřhře). Seppi nahradil Fabia Fogniniho a do reprezentace se vrací po třech letech.

Utkání 1. kola Davisova poháru mezi Českem a Itálií startuje v pátek v 16 hodin úvodními dvouhrami. V případě postupu narazí český tým na vítěze utkání mezi Srbskem a Švédskem. Výhodu domácího prostředí by měl proti oběma těmto soupeřům.

Ostrava uvidí historicky jedenáctý vzájemný souboj těchto tenisových velmocí. Ten poslední v roce 1995 skončil v Neapoli vítězstvím Italů 4:1 na zápasy. Nejslavnějšího triumfu však dosáhli Češi, kteří před 32 lety v Praze získali s Lendlem a spol. poprvé a naposledy „salátovou mísu“. Celková bilance je 7:3 pro české barvy.