Jeho hlavní náplní je samozřejmě trojboj ve stylu motýlek. Plave se 50, 100 a 200 metrů, na programu je ale i řada doplňkových tratí v jiných plaveckých stylech. „A my se snažíme o to obsadit všechny tyto tratě a kategorie," ozřejmil úvodem předseda pořádajícího klubu Kosatky Karviná Vladislav Tytko.

Letos byl mile překvapen počtem žádostí o start na turnaji. Prestiž motýlkářského trojboje v Karviné očividně roste. „Za těch posledních zhruba deset let je to suverénně největší zájem. Sešlo se nám přes pět stovek žádostí, všem jsme opravdu nemohli vyhovět, takže kapacita tří stovek byla plně obsazená i letos," pochvaloval si.

A karvinští plavci měli tudíž možnost se poměřit s opravdovou kvalitou. „Plavaly i naše nejmladší holky Anežka Šidlová s Jankou Osifovou, pro které to byl první trojboj. Musím obě pochválit, protože si s ním poradily znamenitě," uznal Tytko.

Dobrá umístění karvinských plavců jsou jistě skvělou vizitkou dobrovolných trenérů v klubu. „Určitě, příprava byla náročná, ale vše proběhlo v pořádku a za podobné výkony jsme rádi. Ať už ostřílenější plavci, nebo ti méně zkušení, kteří se dosud utkávali třeba jen na závodech okresního formátu, všichni se snažili a odvedli dobrou práci," dodal Tytko.

Platilo to zvlášť o sedmadvacetileté Ivaně Kristlové, která v motýlkářském trojboji obsadila výborné třetí místo mezi ženami za vítěznou Gabrielou Chudárkovou ze Zlína a Klárou Zmrzlou z Vyškova. Kristlová se na každé motýlkářské trati vešla do první pětky. Na 50 m byla pátá za 32,38 s, na 100 m čtvrtá za 1:12,72 min. a na 200 m dokonce třetí za 2:43,33 min.

Mezi muži zvítězil prostějovský Jakub Cibulka před Dominikem Vavrečkou (Kometa Brno) a Janem Slívou (Zlín).

18. ročník Karvinského motýlkářského trojboje.

Z okresních plavců se na medailové pozice prosadili havířovská Eliška Hracká, která byla druhá na 50 m prsa, ale vyhrála 50 m znak a také 100 m polohový závod mezi ženami, Jan Landecký a Michal Janík (oba Karviná) obsadili druhé, respektive třetí místo na téže polohové trati mezi muži, v závodě na 50 m volný způsob skončili oba na totožných pozicích a Landecký pak přidal ještě třetí místo na znakařské padesátce.

Karvinská Ivana Kristlová vyhrála 50 m prsa, další člen Kosatek Ondřej Kukrecht byl druhý na 50 m prsa mezi ročníky 2002-2003, bohumínský Karel Babicz vyhrál motýlkářskou dvoustovku ročníků 2004-2005, jeho oddílová kolegyně Anežka Malcharová zvítězila na prsařské padesátce mezi ročníky 2002-2003, karvinská Jana Osifová byla druhá na téže trati mezi ročníky 2004-2005 a havířovská Emma Zitková rovněž druhá na stejné trati, ale mezi ročníky 2006 a mladší.

Kompletní výsledky trojboje najdete ZDE

Medaile, poháry, ceny

Karvinští si se svým týmem motýlkářské trojboje rok co rok vyhodnocují. „My si trojboj pravidelně vyhodnocujeme finančně i organizačně. Finančně se snažíme být na nule, letos se nám podařilo sehnat ceny od sponzorů, takže všechny děti něco dostanou a vítěz trojboje obdrží i drobnou finanční odměnu. V každé kategorii pak máme pro první tři medaile a poháry," rekapituluje Tytko.

Vidí tedy vůbec ještě někde prostor pro zlepšení? „Za ta léta jsme už sehraný tým, už pomalu není co vylepšovat. Akorát potřebujete větší počet rozhodčích, na takových akcích pětadvacet, takže kromě našich máme vždy pozvané i rozhodčí z jiných měst. Pro objektivitu závodů je vhodné, aby byl přítomen i někdo jiný," přibližuje šéf Kosatek.

Protože závodní sezona je ještě pořád na začátku, zbývá dost prostoru pro zlepšení a účast na letních mistrovstvích republiky, kam by se karvinští plavci rádi probojovali. „Sezonu máme vždy rozdělenu na dvě půlky, koncem loňského roku byly vrcholem zimní mistrovství, kde zazářily naše desetileté holky ve štafetě (Osifová, Kusáková, Šidlová, Wolterová – pozn. aut.), letošním prvním vrcholem budou zase letní šampionáty. Ty se konají zpravidla v květnu a červnu," konstatuje Vladislav Tytko. A s jakou účastí karvinských plavců na mistrovství Česka by byl spokojen? „Pokud se tam dostaneme se třemi čtyřmi plavci, budeme spokojeni. Konkurence každý rok sílí, máme se soupeři konfrontaci vlastně každého půl roku na těchto mistrovstvích a tam vždy vidíme, jestli to děláme dobře nebo špatně," uzavírá Tytko.